Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

rubik1

Teda takto skvelý film som nevidel už peknú dobu! Revízori metra v podaní tých najskrachovalejších existencií, ešte horší cestujúci, vynikajúca hudba, skvele vykreslená atmosféra samotného metra a vôbec celého života "under-ground" a ako posledné ale celkom jednoznačne najväčšie plus tohoto filmu bola jeho myšlienka, odkaz, alebo ako to nazvať. Bucsú tu bojuje s cestujúcimi v podzemke, ale predovšetkým bojuje hlavne sám so sebou, so svojim démonom. Keby som nevedel že ide o maďarský film, povedal by som že ho asi natočil sám David Lynch. Režisér Nimród sa celkom určite nechal ovplyvniť aj americkou školou, keďže z tohto prostredia pochádza. Ten "zámorský" rukopis je tam jednoznačný. Na záver už môžem len poznamenať, že takýto kinematografický počin je v našich "višegradských" zemepisných šírkach nevídaný a jednoznačne nadčasový a že sa raz dočká niečoho podobného aj naša česko-slovenská filmová škola. ()

MissyRock

Pětice zmrzačených revizorů, utíkající černí pasažéři bez jízdenky, náhodná úmrtí... nebo nebyla až tak náhodná? K tomu všemu tma, koleje, podivný medvídek a stísněné prostory Maďarského podzemí, respektive metra. Film vám nenabídne jediný pohled do denního světla. Začnete jízdou po eskalátoru dolů a končíte jízdou nahoru.. Hledáte svou duši a své já. Příběh který se odehrává mezi oběmi eskalátorovými jízdami je něco neskutečného a mimořádného. Surové záběry doplněné lekavými scénami nebo vtipnými chvilkami ve vás vzbuzují podivné pocity. Dýchá na vás depresivní atmosféra zahalená do černého humoru a je podkreslená okamžiky neskutečně akčními. Přiznávám, že jsem kolikrát nevěděla co vlastně si mám myslet a nevím to do teď. Co vím jistě je to, že tento snímek brzy opět vyhledám. ,,Bylo to vtipné?'' ,,Byl to ten nejhorší vtip, který jsem kdy slyšel...'' hahahaha.... ()

rudess

keby som bol režisérom, takýto nejaký film by som chcel natočiť... vniknúť do tohto podzemného sveta a nasať jeho atmosféru tak prirodzene, príťažlivo verne a zároveň symbolicky dokáže málokto... môžem ho pozerať znova a znova, najlepšie mi znie v pôvodnom maďarskom jazyku... brilantná záležitosť! ()

Styxos

Zvěsti fakt nelhaly, protože Revizoři jsou naprosto luxusní záležitostí. Pravda, ze začátku jsem se do toho dostával obtížně, ale když se to rozjelo... Naprostá paráda. Skvělý svět ohraničený zdmi metra, který má svoje vlastní pravidla. Super postavy (především hlavní hrdina s tajemstvím), akční scény a hororový finále. Jo jo, smlsnul jsem si. A kdyby Antal natočil něco podobnýho, vůbec bych neprotestoval. ()

Luksa

Velmi atmosférický film, přesně tak, jak to mám rád. Jako bych byl na necelé dvě hodiny vtažen do nějaké verze předpeklí s jen minimální šancí na vysvobození. Sugestivní, stylové dílo, které se naštěstí nebere až tak vážně, přesto si dokáže podmanit. ()

kisha

kvanta originality, občas trochu trapnosti a rádoby vtipnosti, hlavní postava vůbec ne fyzicky i charakterem nepodobná Dylanu Moranovi z Black Books a závěrečných dvacet minut, ze kterých sympaticky pryští kvalitní psychedeličnost ()

Houda666

Prvý maďarský film, ktorý sa mi dostal pod ruky a zrovna tak vynikajúci. Poriadne som sa na ňom nasmial a počas celého snímku som sa ani chvíľu nenudil. Očakával som iritujúci maďarský jazyk, no namiesto toho som bol veľmi príjemne prekvapený. A to platí aj o hereckom umení hlavných protagonistov. Vrele odporúčam. Hodnotenie: 90% ()

Maynard.

To je teda mysteriózní jako stehno... Film naprosto o ničem, jediné co v něm stojí za zmínku, tak je ukázka náročné práce maďarských revizorů...A taky krása maďarského metra 21.století. Z filmu sem měl pocit, jakoby se odehrával v dobách těžké totality. Vůbec netuším, co tím chtěl autor říci, ale já se nezasmál, nebál, nebavil prostě sem u toho jen seděl a čučel jako kdyby mě přejel vlak, v tomhle případě metro :o). Holka v kostýmu hlodavce a její otec šofér, tak tyhle dva šli úplně mimo mě, nejspíš symbol dobra, ale i tak úplně ujetý. No a černý přízrak, jakožto revizorovo druhé já, který měl navozovat to mysteriózno a hrůzu jako v Mulholland Drive, to taky ani trochu nezabíralo. A přes to všechno zlé si z filmu přecijenom něco odnesu a to, že už nejspíš nikdy nechci vidět žádnej maďarskej film. Vůbec nic proti maďarům, ale myslím, že by se měli dál věnovat langošům :o) ()

ranp

Tenhle film je velice zajímavý a jenom mě utvrdil v tom, že revizorem bych být nemohl, radši vykonávám nějaké klidnější povolání. Režisér tu předvedl své nadání, film je navíc i poměrně vtipný. Konec by se mohl zdát trochu laciným, nicméně docela mi udělalo (trochu škodolibou) radost, jak maskovaný zabiják dopadl. ()

civrss

Tak to zas bylo něco. Psát zase něco ve stylu, že jsem čekal něco jiného je teď zrovna úplně zbytečné, protože tohle čekat nemohl rozhodně nikdo. Takovou dávku syrového prostředí a hnusu v tom pravém slova smyslu jsem nepozřel už hodně dlouho, naposled snad v Requiem for a Dream. A tady se nemuselo ani fetovat, abych měl pocit staženýho žaludku. Budpeštský metro ve dne je asi tak stokrát hnusnější, nechutnější a nebezpečnější než pražská Palmovka nebo Sherwood v noci. Solidní zápřah na nervy, né že né. A ta hudba! Good work ()

McLovver

Podsvětí v budapeštském metru. Kdyby to bylo natáčený v Praze, tak už metrem asi jezdit nebudu. Po zhlédnutí filmu mám v sobě takový nervózní pocit. Měl jsem náladu na komedii, tak jsem procházel žebříček nejlepších komedií, nevybral jsem úplně to, co jsem očekával, ale naprosto mě to nadchlo. Jak píše golfista, je to tak trochu Lynchovský styl. Možná trochu nadhodnocuju festivalový filmy a ne příliš známé autory, ale za mě 5* ()

gutshoter

Thriller to skutečně není. Film je především o potyčkách v podzemí, o fetkách... a jim podobná individua se skrz film vyskytují neustále. Vidím v tom "pouze" nadprůměr. ()

herr_carter

Viděno cca v 15 roce mého života, takže pohled na věc lehce zkreslený, ale již tenkrát mě to hodně bavilo - hlavně ta kamera a kulervoucí střih. Shlédl jsem tento film ve filmovém klubu za výborné účasti a atmosféry, možná i tento fakt mě nutil hodnotit téměř plným počtem, určitě mám v plánu vidět co nejdříve znovu..................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

Frankie

Kdo by to byl řekl, že prostory metra ukrývají takový potenciál tajemna a tak nasákle mrazivou atmosféru. Maďarský film maďarského režiséra Nimróda Antala vypráví spíše než jeden ucelený příběh mozaiku osudů lidí, kteří s metrem a šedivými vestibuly spojili svůj současný život. Celé vyprávění je tvořeno z epizod, vtipně a trefně nahlížejících pod pokličku každodenního marasmu řadového revizora, s jeho střety nejenom s neposlušnými cestujícími ale i mezi samotnými kolegy. V pozadí těchto epizod se line příběh hlavního hrdiny, u kterého je pobyt v "pekle" (symbolika k prostředí metra zřejmá především v samotném závěru) vyvolán strachem ze selhání v jeho roli ve společnosti (rozhovor s jeho kolegou z bývalé práce). Právě jeho příběh má ve světle okolností zajímavé vyústění. Originalita a hloubka Revizorů se snoubí se skvěle vystylizovaným světem a industriální elektronickou muzikou takovým způsobem, až se ani nechce věřit o kolik více tvůrčí odvahy má maďarská kinematografie oproti té naší, alibismem provázané české... ()

Chris Wulf

Nejlepší "dokumentární" film, jaký můžete vidět. Syrovost, krutost a bezvýchodnost tohoto nevděčného zaměstnání je tu popsána do nejmenších detailů. Absenci nějakého propracovanějšího děje vůbec nepostřehnete, protože budete rádi, když se u něj párkrát nadechnete. Jedním slovem mazec! Nenechte si to ujít! ()

darwin

Velmi originální námět i zpracování. Několik možností výkladu celého příběhu, což je sice pozitivní, ale tady až trochu zbytečné. Pár výborných scén (Rychlonožka, THC) vhodně doplňují celý příběh. - 70% ()

Finskej

Bomba. Dokonalá absurdita s tak svéráznou "noirovou" (svého druhu) atmosférou, že mi nezbývá, než (už zase) podepsat Cervenaka. Kdosi řekl "nesrovnávejte to prosím s Lynchem" a já toto přání poruším: u Revizorů se mi nestává to, co se mi někdy stává u Lynche, totiž že chvílemi usínám. (A nikoliv z přemíry únavy nad složitostí napětí.) ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)