Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

Gumby

Přes občasnou kýčovitost (medvěd, sova, "přejetý" zevnějšek hrdiny - krasavce) dávám pět hvězd za originalitu tématu a hlavně za otevřenou, brutálně symbolickou, pointu. Posledních pět minut jsem se hrozně bál, že něco bude o totožnosti "vraha" naznačeno...Jaká úleva, když se objevily titulky a stále zůstalo mnoho věcí nedořečených.................Jak banální by najednou film byl, kdyby z posledního záběru nepochybně vyplývala např. totožnost vraha a hrdiny... ()

FilmWave

Geniální film. Je to symbolické, temné, vtipné, akční. Film s atmosférou jakou jsem už léta nezažil. Dá se natočit maďarský film o revizorech v metru, který je něco mezi Blade Runnerem a Bladem II.? ANO a je to dokonalost! ()

troxor

Pokud se tady dočtete o tom, že tenhle film je vlatně hluboce filosofický, umělecký, alegorický a já nevím co ještě, nevěřte tomu. Jediný přívlastek, který by se mu dal dát (nepočítáme-li ty urážlivé) je fantasmagorický. Je plný sov, šílenců a dívek převlečených za medvědy. Příběh samotný nestojí za nic, z 'atmosférického industriálně magického prostoru (ze snobštiny se překládá jako metro)' by se dalo bezpochyby vytěžit víc. Jediný smysl, který tenhle film má, je ten, že ukazuje evropskému filmu velkými písmeny: TUDY NE! ... ()

vojo

netreba sa zamýšľať nad nejakým posolstvom revízorov, len sa snažiť dobehnúť skôr než bude vlak metra v stanici. Nie je nad chutný maďarský guľáš. ()

JohnSorrow

Jeden z mála kvalitních filmů, jenž jsem spatřil díky televiznímu vysílání. Celým filmem provází jakýsi klid, až skoro nuda, ale přesto se člověk rozhodně nenudí (ač to zní dosti nesmyslně, takový byl můj pocit). Úžasní herci neherci a ještě lepší scény z jejich každodenních pracovních zážitků... ()

Zaitsev

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec - neuvěřitelně originální, napínavé, vtipné a skvělý soundtrack :) ()

bery71

Jo, jo v metru je ošklivo a lidé jsou zlí - na světě je ošklivo a lidé jsou zlí, tedy ne všichni. Stylově vyprávěné pohádka o hodných lidech ve zlém světě. Tak trochu nám ale zbytečně brousí do krajů zcela mimo tento žánr. Ze začátku jsem sice doufal v myšlenku či ponaučení, nakonec jsem byl ale za banální happyend rád. Scénář totiž nejednou šlápne vedle. Po celou dobu se příběh naklání od humoru k napětí, od formy k obsahu a od banality ke genialitě. Škoda že nakonec spadne na špatnou stranu. Mohlo to být víc než jen slušná zábava. ()

TastyChick

Geniální. Depresivní i humorný a milý. Napínavý i zábavný. Trochu divný (v dobrym slovasmyslu), jiný. Dokonale vykreslená atmosféra, dobře vybraná hudba. Moje první setkání s maďarskym filmem, jsem naprosto nadšená. Nezbývá než dát 10/10. ()

maxXxic

Naprosto perfektní undergroandová atmosféra v surovém prostředí budapešťského metra, ze kterého není úniku. Docela dost mi sedl i samplovaný soundtrack. Film perfektně plynul a z atmosféry mě vytrhla, až cesta hlavního hrdiny vstříc dennímu světlu na konci filmu. Je to skutečně nejlepší Maďarský film který jsem zatím viděl a nebál bych se tvrdit, že nejoriginálnější spojení žánrů. Ve filmu se velice svižně střídají napínavé i vtipné scény a sem tam se i dost leknete. Skutečně by mě vesnu nenapadlo, že film o tom jaký je všední den takového revizora, o tom co se děje v metru a s jakými problémy se skrz to můžou potýkat hrdinové tohoto netradičního snímku ve mě zanechá tolik otázek. A vzbudí takové nadšení. Ale i tak musím říct, že to není film pro každého. (Shlédnuto v kině Bakala v rámci FKBRNO) ()

fisikk

Vždycky, když mě kontrolovali revizoři v MHD, tak jsem přemýšlela, jak asi žijí a jaké mají osudy. V takovémto rozměru mě to teda nikdy nenapadlo a pořád přemýšlím, zda tomu plně uvěřit. Ale to nemohu posuzovat, když jsem v Budapešti nikdy nebyla. Každopádně se mi líbilo, že je to natáčené jen na jednom místě. Ze začátku mě dost šokovalo oblečení revizorů a posuzovala jsem ho jako masku, později mi však došlo, že oni by stejně na lepší oblečení neměli. Nechápu, že pořád bojovali proti větrným mlýnům, kde na to brali sílu a energii? ()

katzo

Čakal som film o revízoroch. Čakal som film, ktorý mi priblíži neobyčajnú prácu týchto ľudí. Čakal som film, ktorý ma nechá nahliadnuť do súkromia, týchto často nenávidených ľudí. Dočkal som sa zmäteného filmu, ktorý sa točil o štvorici blbečkov. ()

Wolvie

Rozhodně zajímavé a hlavně naprosto odlišné od všeho,co se dneska točí.Antal představuje velký příslib do budoucna,přestože mě zatím žádný jeho film úplně stoprocentně nedostal.Těším se,až to přijde. ()

Aleister

Americký Maďar ve svém debutu zasazeném do alegorického prostoru podzemí dosahuje čtení na několika úrovních, od sociálně kritické satirky z charakteristického prostředí, ve kterém se střetávají představitelé konkrétní společenské vrstvy, přes metro jako odraz vlastního emočního a intelektuálního pekla a existencionální krize, po metaforu totalistního systému, způsobu uplatňování autority a obrazu instituce jako vnitřního světa, který funguje dle vlastních zákonů a ignoruje zákony jiné. Tím se Revizoři v kontextu bývalého sovětského bloku postkomunistických zemí dotýkají citlivého politického tématu. Z širšího hlediska jde o obraz městské džungle a návratu k nutnosti fyzického boje o vlastní přežití, kdy je město, potažmo civilizace destruktivním činitelem. Návaznost na velké antické příběhy je zjevná v mýtu o jedinci s výjimečnými schopnostmi a v univerzálnosti myšlenek. Jako problém pak vyvstává tematická a vizuální přesycenost. Groteskní a bizarní situace jsou samy o sobě funkční a skvělé, ale odvádí pozornost a zabírají prostor úsředním tématům. Takový mnohovrstevnatý celek pak drží pohromadě ukotvením v dalších souvislostech. Intertextuálních odkazů na kulturní, společensko-politické či umělecké kódy je však málo. Antal tak balancuje na hranici mezi trefnou symbolickou výpovědí a akční vyprázdněnou percepčně přehlcenou podívanou. ()

matkoulko

Celkom fajný filmík od južných susedov... Mal som miestami pocit deja-vu, možno som to už aspoň útržkovito videl v minulosti... Vtipné, svieže, originálne... aj keď s trochu šedivým "lookom". Pred pozretím som sem mrkol, a asi som sa tešil trošku viac na 81%, ale aj tak super! Po pozretí som prečítal aj pár komentárov. A musím povedať s hrejivým pocitom u srdca, že som tento film snáď pochopil lepšie... Veď to na začiatku povedal sám riaditeľ, že nezáleží na tom kde sa tento film odohráva. Áno, je to o hľadaní cesty z temnoty a boji s tým najťažším nepriateľom - samým sebou (snáď sa tam píše "ý") :) Pre niekoho kto to nepochopil sa zdá byť príliž jednoduchý ten koniec. Tomu sa divím. A aj ten "čierny karkulko" mal svoj význam... A hlavný (anti)hrdina bol fakt sympatik... ()

Rannveig

Vemte si film, který natočí Jan Svěrák, podle scénáře Jerzyho Stura, a s obsazením podle Miloše Formana. Tak zhruba tak by mohl vypadat snímek podobný tomuto věru nevšednímu příběhu. ()

MarleyCZ

Nečekal jsem od toho snímku nic moc, ale dočkal jsem se parádní podívané. Výborně zpracování revizorské profese. Na Maďarský film opravdová bomba, která ve své době předčila mnohé hollywoodské filmy! 79% ()

Chilly00

Škoda, že se podobné filmy netočí u nás... Skvělý atmosférický horror/komedie/thriller... žánrově těžce zařaditelný. Padlo tady slovo Lynch, až tak bych to tedy neviděla - film je více "dějový" a srozumitelný i pro běžného diváka, což se o všech Lynchových filmech říct nedá. Tady se režisér přeci jen držel více "při zemi". Atmosféra by se však dala krájet a množství symbolů si každý divák vyloží po svém. Nechybí ani romantická linka, která dodává snímku na bizarní "romantičnosti". Skvělé herecké obsazení, kamera, střih, hudba. ()

BOURQUE

Parádne natočená „underground“ záležitosť, odohrávajúca sa v budapešťskom metre, zachytávajúci nielen život revízorov a ich vzťah k cestujúcim (a naopak). Veľmi dobre zachytená (spíš depresívna) atmosféra prostredia (ktorá mnohokrát je autentická), skvelý výber hlavných a vedľajších postáv, ktorí za to odvďačili skvelým výkonom. N. Antal (režisér) tu niečo fakt vycítil. P.S.: Film, ktorý z Sándora Csányiho za jeden moment spravil hviezdu. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)