Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

Easykk

A metro už nikdy nebude jako dřív :)) Jelikož po téhle projížďce maďarským podměstím s koncentrací dvanácti hodně šílených individuí na jeden metr koleje už nebudu ani já jako dřív. Odteď si totiž přestávám kupovat jízdenky, místo toho vrazim prachy do empétrojky (nebo do trojky, dle toho co se namane dřív :)) a za zvuku řízné pecky od Neo - Everybody come on budu zběsile pobíhat udergroundem tam a zpět dokud si se mnou někdo nedá koleje!!! ()

Aiax

Jen málokoho při shlédnutí tohohle maďarského trháku nenapadne, že pokud jde o umění natočit akční, svižný, moderní a nikoli bezduchý film, že nás Maďaři prostě a jednoduše předstihli. V našem dusném kinematografickém lesíku se - zatím! - plouží většinou jen režisérské mátohy, které buď nemají co říct, nebo mají co říct, ale nevědí jak. Světové úrovně formy a obsahu dosáhli snad jen Svěrák a Hřebejk, ale ani oni, troufám si říct, nemají takové akčně-filmové know-how, jaké předvedl v Revizorech Nimrod Antal - formálně a řemeslně prakticky stejně kvalitní jako Hollywood, ale i s duší a myšlenkou. ()

Skip

Tohle se těm Maďarům fakt povedlo. Hodně vtipu, ale mnohdy i mrazí, akce na úrovni a skvěle sestřihané. K tomu dobrá hudba a výborní herci. Tenhle "svět pod světem" měl své magické kouzlo, i když já bych radši zůstal na povrchu. Ale aspoň nahlédnout opravdu stojí za to. ()

radektejkal

Lehce opilá, lehce oblečená, a veskrze asi lehká dívka sjíždí po eskalátoru do metra, posléze z něj vyjíždí párek mladých zamilovaných lidí (hlavní hrdina s medvídko-andělem). Mezitím zůstáváme stopět minut v metru. V něm se setkáváme s partami revizorů, pozornost se upírá na jednu z nich, vedenou Bulcsem, který před nároky pozemního světa utekl do podzemí. Syžet je to zajímavý, ani zpracování není špatné. Film se může pyšnit vesměs oslavnými recenzemi, a tak bude asi lepší postavit se na druhou stranu a "hledat vši a hnidy", a mačkat je jednu po druhé: hrdina (přestože utekl do podzemí) je přetížen nároky, úkoly, akcemi, že by mu asi venku na vzduchu bylo lépe / film silně mění rytmus - akce se náhle změní v reflexi / přítomnost sériového metro-vraha sem vnáší jen zmatek (daze and confusion) - no, už mě to přestalo bavit, nikam to nevede. Vlastně, nejvíc mě nebaví kolektivní porovnávání "Kontrolníků" s Lynchovými filmy. Někde bude chyba, buďto u recenzentů nebo u Lynche. ()

Fanucci

Mně se to nelíbilo. Je to taková slátanina. Příběh byl občas napínavý až děsivý (vrah v metru), ale pak dobrý dojem hned zkazily např. uřvané rádobyvtipné dialogy mezi revizory a opakujícími se černými pasažery. Ty mi až příliš připomínaly francouzské komedie s De Funésem, které bytostně nesnáším. Nechápu proč se Antal nesoustředil jen na zápletku s vrahem. Bylo totiž vidět, že navodit atmosféru a napětí mu není cizí a umí to. Ale když jednu vypjatou scénu střídá boj mezi znesvářenými maďarskými revizory, kteří si dávají závody, kdo přežije hru zvanou koleje, jen jsem nechápavě kroutil hlavou. Je to škoda. Víc než 2 hvězdičky dát nemůžu. ()

Laurent

Mohl to být opravdu dobrý film. To, že námět není zcela originální, by vůbec nemuselo vadit. Problém je v tom, že hlavní postava je napsaná zcela špatně. Kde je psychologie postavy, rozdílné charakterové vlastnosti, nějaký vývoj jeho myšlení? Vždyť ten herec v hlavní roli nemusel pomalu vůbec hrát. Buď se tvářil tak, že se ho nic netýká, nebo se nanejvíš chabě usmál. Nakonec si dovolím srovnání. Nebude to Lynch, ale někdo, kdo hraje stejnou ligu. Trefné porovnání se nabízí ve snímku Mechanik od Andersona. To je proti tomuto filmu precizní dílo. ()

Tygrys

Metro je nejspíš jeho fetiš... takhle bych viděl režiséra Nimróda Antala, který se údajně nechal inspirovat také Tarkovského Solarisem. Žánr thriller, komedie, mysteriózní tady sedí přesně. V poslední čtvrtině to bylo už jenom o hlavním hrdinovi Bulcsúovi (Sándor Csányi), jeho parta byla odstavena někde na slepou kolej což mě mrzelo takže dávám za 4* a jdu si někde sehnat soundtrack. ()

Chrysopras

V Budapešti asi zvolim povrchovou dopravu, pokud mě tam někdy vítr zavane :-) Je to dost netradiční snímek ze zajímavýho prostředí. Už úvod stál za to, atmosféra pěkně ponurá, sympatičtí herci i jejich výkony, prostě příjemný překvapení! ()

Efik_CZme

Kontroll... Parádní podívaná se skvělou hudbou a inteligentním příběhem. ZN: Made in Hungary! Doporučuju všem, koho už sere Hollywood. ()

GILLWANDER

Slušný maďarský film plný zaujímavých okamihov. Dosť odlišné od iných thrillerov, humorné, zvláštne, pointa filmu mi síce trošku ušla, ale nič na tom nemení, že Revízori sú v podstate veľmi podarená partia, ktorá to vie v podzemí riadne roztočiť. Najlepšia časť filmu: jednoznačne naháňačka s rýchlonožkou...80% ()

ilemas

Zvláštní film z netradičního prostředí s dobrou atmosférou. Toť vše. Jinak slátanina s pár dobrými momenty, chvílemi mě to zaujalo. Práci revizora bych dělat nemoh.Dosud jezdím načerno a vyplácí se to. ()

kagemush

Angel Heart,Kukačka(v temném lese),Underground,Dogma,Lola(běží vo život),Medvídek Pú,Tajuplný vlak,Co je vám doktore?,Fontána,Sedm samurajů,Zběsilost.--A ještě bych si určitě vzpoměl na spoustu dalších,které jsem si při sledování tohohle připoměl.Snad i právě proto jsem se dobře bavil,muzika výborná a ta maďarština(!!),je naprosto nezastupitelná.Šikovnej kluk,tenhle Antal. ()

MartinNDL

Metafora složitého života a pekla, kdy Antal čerpá z raného Aronofského, Lynche a Donnieho Darka může nakonec bejt upřímnou, velmi vtipnou a originální komedií. ()

Morloth

Střih, hudba, kamera,... Akční scény, ale i komické situace,... Kladní špinaví hrdinové, maskovaní záporáci, šikovní hajzlíci,... Láska v podobě anděla, plyšové hračky,... K tomu místo které nahání hrůzu samo o sobě... Děkuji! ()

Lischai

Ředitel maďarské městské dopravy mě sice na začátku filmu připravil na to, že je Kontroll metafora, ale stejně člověka bavilo koukat na tu plejádu šílených typů z podzemky. Snad jen škoda konce - takováto psychotická jízda (v dobrém slova smyslu) by si zasloužila něco méně papírového. ()

Hees

Výborný Maďarský film Kontroll zaujme skoro vo všetkom. Pravdepodobne toľko revízorov ani metro v Budapešti nepotrebuje. V týme hlavného hrdinu sú zaujímavý "týpkovia". Hlavný hrdina je ťažko skúšaný životom a je na ňom aby to prekonal... Koniec filmu sa mi páčil z dôvodu, že sa stala najlepšia možná alternatíva konca. Keď máte radi neobyčajné filmy tak Kontroll je práve pre vás. ()

Hennes

Černá komedie nebo thriller, tenhle snímek je taková dobrá směs všechno. Povedené akční scény a atmosféra metra Vás určitě pohltí. Je to evropské a nám bližší, proto možná ty srovnávání s produkcí Hollywoodu, chválí tento snímek možná až moc. Je to stylově natočené a člověk se i pobaví, ale svá hluchá místa, včetně ne zrovna chytrého konce to má. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)