Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

Ceberus

Revizoři jsou téměř až komiksové postavičky, jako by to natáčel Guy Ritchie, takže film nakonec v mých očích obstál. Mám také nové pochopení pro dané povolání, asi to nebude žádný med. A má poslední poznámka pochválí hudbu. ()

Nix

Asi jsem od toho čekal více. Je tu zajímavá kombinace těch žánrů, ale spíš na mne film působil jako špatná komedie protože proč jinak by se všechny ty postavy chovaly jako dementi. Nevím, nějak mne to nenadchlo. Hudba taky nebyla bůhví co a celkově to na mne nepůsobilo nijak oslnivím dojmem, i když pár hlášek bylo dobrých, ale film nechal i spoustu věcí nezodpovězených. Raději dávám od toho ruce pryč a do metra se nevrátím. ()

junxi91

Svižný komediální thriller s trochou tajemna a občasnými snovými scénami. Celý tento snímek se odehrává v podzemních prostorách metra a hlavní hrdinové jsou revizoři a strojvůdci, kteří jsou zde prezentováni jako obyčejní týpci, kteří jenom kontrolují jízdenky, jinak se nijak neodlišují od ostatních. A také se tu někde okolo potuluje vrah! Hlavní postava Bulscú tráví v podzemí celé dny a noci, spí na nástupištích a přes den kontroluje lístky. Do jeho potrhlého týmu revizorů patří také veterán Professzor, rozcuchaný Lecsóa, vztekající se narkoleptik Muki a hloupý zelenáč Tibi. Tibiho cestující moc nerespektují a občas jej také napadnou, protože nechtějí platit pokuty. Gonzó, modelový zaměstnanec a Bulscúův rival s ním soutěží v "kolejové jízdě", během které musí doběhnout z jedné stanice do druhé, aniž by je srazilo vozidlo údržby, Gonzóa to málem stojí život. Do Gonzóa se zamiluje krásná dívka v medvědím obleku Zsófi, dcera jednoho z veteránů metra Bély. Kolega Laci se zase dostane do sporu s cestujícím a vezme ho jako rukojmího, a pak jej podřízne. Ve stanicích metra však také řádí vrah, tajemná postava v kápi, která strká cestující do kolejiště v okamžik, kdy přijíždí metro. Jednou z jeho obětí je vtipálek recidivista jménem Bootsie, kterého Bulscú pronásleduje a je svědkem jeho smrti. Bulscú je pak vyslýchán ředitelem společnosti, a proto rezignuje. Muki naznačuje, že Bulscú je nejspíše opravdu vrahem a ten to skoro potvrdí tím, že ho málem vytlačí na kolejiště. No a na konci je nějaká undergroundová kostýmová párty, kde Bulscú zpozoruje postavu v kápi, pak spolu běží po kolejích a Bulscúovi se povede mu uniknout. Celkem divný konec, který jsem nepochopil. Nebýt tohoto konce a dalších divných scén, bylo by to na 5*. ()

KillerZeli

Co k tomu mám říct - Nejlepší film na styl Lynche a nenatočí ho Lynch. Co bych řekl k filmu: Moc toho neřeknu, protože tolik slv chváli nevymyslím. Je to prostě naprostá bomba a je téměř neuvěřitelné, že něco takového vzniklo v Maďarsku a ne od nějakého provokujícího Američana. Jednoduše je vše v tomoto filmu dokonalé: Hudba, děj, ale hlavně zpracování. ()

Mocoft

Zase tak skvělý film to nebyl. Průměr. Ale za pointu, která dost silně naznačuje, že kravaťák z Dopravního podniku měl pravdu, si zaslouží víc! ()

DENIROSIS

Docela povedená zběsilost,která je hodně zábavná a vůbec nenudí.Zajímavé vedljší postavičky,music i celková atmosféra filmu. ()

Lokran

kéž by v pražském metru byla taková zábava... to by byla každí jízda zážitkem na celý život. až na ten konec, který byl dle mého ukončen, protože se panu režisérovi nechtělo nic vysvětlovat (myslím tím vůbec nic!) tak to bylo fajn. vyzdvihuji hudbu a střih (až na nějaké malé, ale dost okaté chybičky:)) ()

Galliano

Skvelá undergroundová zábava, prešpikovaná mnohými veselými, niekedy až satyrickými scénami. Husté prostredie metra do toho výborná hudba a skvele spracovaná dejová línia príbehu. Postavy, ktoré si oblúbite prežívajú niekedy strastiplné cesty metrom, kde číha vela tajomstiev a rozličných ludských príbehov. Kontroll bol proste super. ()

rumajzlik

Maďarská kinematografie je pro mě území zatím neprobádaný. Film - ani bych ho neoznačila za thriller - mě dost zaujal. Od jeho shlédnutí jsem se dívám na revizory mnohem přívětivěji, protože teda fakt nemají lehký život. Ocenila jsem i pár vtipných momentů „A medvědice platila?“ 3 a půl. ()

godspeed

jak naskočily závěrečné titulky, tak mi okamžitě začala blikat červená kontrolka v hlavě křičící WHAT THE FUCK???!!!! jak už napsali milióny přede mnou kamera, střih, hudba = báječný. ale co ten příběh zatrsakr????? na začátku jsem věděl o všech postavách tolik, co na konci. nemá mít před shlédnutím filmu divák nějaký rychlokurz na "maďarského revizora vidláka", aby tušil o co šlo? :D ()

winstonik

Maďarský film. Podľa tohto faktu sme mohli očakávať ďalšiu filmovú katastrofu, ale našťastie, konala sa "len" celkom zaujímavá spleť scénok, na ktoré bol trochu násilne nelepený jakž-takž konzistentný príbeh. Treba oceniť snahu nerobiť len tie klasické maďarské skeče. Najlacnejšie na svete. ()

Slapi15

V tomto případě mě maďaři naprosto dostali. Výtečný scénář, zajímavá atmosféra a hudba - ten sountrack musím mít. A možná se začnu i trošku jinak koukat na revizory. ()

lebik

pruser je, ze od par lidi jsem slysel vyborne recenze a samou chvalu.Takze jsem taky hodne cekal.A uprimne?Zklamani. Cekal jsem neco vice, neco vice realistickeho, neco ze skutecneho "zivota" revizoru.Ale rozhodne ne surealistickou fresku.A bohuzel, par dobrych hlodu a skvela hudba to nezachrani.Netvrdim, ze film je spatny, pouze me nesednul.Proste cekal jsem neco odlisneho. ()

fantomas19

Maďarský komediálno-romanticko-mysteriózny thriller z roku 2003 je skvelým atmosferickým filmom o revízoroch metra. Režisér Nimród Antal natočil príbeh nenávideného povolania v tajomnom podzemnom prostredí. Bulcsú (Sándor Csányi) spolu so svojim týmom bojuje dennodenne proti čiernym pasažierom. Ťažko zarobený chlebíček revízorov okrem agresívnych, mladých, rýchlych, ale i sebavedomých neplatičov znechuťuje aj vedenie a individuálne problémy. Avšak priateľstvo a odhodlanie zmeniť budúcnosť k lepšiemu ťažkoskúšaných ľudí neopúšťa a Bulcsú stretáva Szofi (Ester Balla), ktorá ho dokáže vyviesť z tmy na svetlo. ()

hero_bk

Kdyby tenhle film natočili Češi, tak by byl Bulcsu bývalý agent STB, který si snaží neoblíbenou prací ospravedlnit svoji minulost, měl by manželku, která by o jeho minulosti nic nevěděla, v metru by ho poznávaly jeho bývalé oběti, které by záměrně nechal projet bez jízdenky, jeho syn by byl feťák, ale Bulcsu by to o tom nevěděl, dokud by ho nepotkal šlehat si v metru, celé by to bylo roztahané, v hlavní ženské roli by dělala odporné ksichty Martha Issová, hudbu by dělal Michal David a pasažéry by pod vlak strkal znuděný šéf pražské mafie se čtyřmi dvojkami na SPZ. Naštěstí to Češi netočili, takže to neměl kdo zprasit, takže příjemné pokoukání. ()

dewil21

Tenhle film jsem objevila v době, kdy jsem měla k revizorům blízko a okouzlila mě ta podobnost českých a maďarských černých pasažérů a koneckonců i revizorů. Holt lidé jsou všude na světě stejný a tenhle film je natočenej s nadsázkou a lehkostí a přitom má spád a atmosféru. Působivě natočeno, nic podobného jsem neviděla, takže ***** ()

BrianStorker odpad!

Tak nevím, ale zdá se mi, že zde asi všichni pějí ódy na nějaký jiný film, který jsem asi neviděl. No ono těžko říci... já skutečně tento film neviděl. Tedy neviděl jsem jej celý. 73 minut jsem tajně doufal, že už konečně se rozjede ten vtip, nebo thriller při kterém se tají dech, stále jsem doufal že už přijde ta atmosféra, že se objeví alespoň náznak toho zde připodobňovaného Lynche... a ono nic. Nad těmi trapnými dialogy, pitvořícími se rádobyherci a ději (lze to tak vůbec nazvat?), který byl absolutně, ale absolutně o ničem se mi zavírali oči a já se přistihnul, že se neskutečně nudím. Navíc ty postavy s IQ blížícím se IQ šumící trávě... A to jsem manželce řekl, že mám (podle zdejšího obsahu a nepochopitelně vysokého hodnocení) super film mezi thrillerem, komedií a mysterií... Jo, ještě někdy dám na popis filmu na CSFD, nebo na procentuelní hodnocení tady... Pokud si někdy stoupnete k eskalátorům na Anděl, zažijete mnohem více napětí, vtipu i mysterií...a nemusíte tam stát ani 105 minut, ani 73 minut, které jsem u tohoto "veledíla" přetrpěl já... Takovou zho.adilost jsem opravdu dlouho neviděl... Po 73 minutách STOP a DELETE. To se fakt nedalo dodívat... Copak český a slovenský divák je už tak umělecky zdegenerovaný, že se mu líbí tohle? Jaká opovážlivost tento brak připodobňovat Lynchovi... Pokud toto někdo považuje za umění a plnohodnotný umělecký snímek s posláním, skvělými hereckými výkony a plnohodnotnými dialogy... Pán Bůh s námi a zlé pryč. A to jsem doufal, že můj jubilejní, stý komentář bude o pěti hvězdičkách. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)