Příběh jedné obyčejné rodiny, který nenechá nikoho na pochybách, že z prostoru privátního míří k obrazu společenskému, k absurditám doby, ovládané totalitní mocí… Satirická komedie zobrazuje situaci jedné rodiny po imaginární válce, dobu, kdy dosavadní morální hodnoty byly otřeseny. Na půdorysu obyčejné rodiny autor O. Zelenka satiricky portrétuje situaci společnosti, kde se ujímá moci násilí a mazanost. Televizní komedie vznikla brzy po sovětské okupaci. Rychle byla napsána, rychle natočena režisérem J. Dudkem, jenž opřel svou koncepci o skvělé výkony předních herců – B. Záhorského, V. Menšíka, J. Třísky, P. Haničince, L. Křiváčka, M. Myslíkové, S. Budínové a K. Jernekové. Televizní premiéru měla mít v dubnu 1969, byla ale zakázána. Měla ovšem i štěstí, neboť nebyla natočena na magnetický záznam, ale na film, takže příkaz vymazání ji minul. Skutečné premiéry se dočkala až po více než dvaceti letech v roce 1990. (Česká televize)

anitae

Podle počtu hodnocení se jedná o méně známou televizní inscenaci a o to mrazivěji na mě působila, udávání, odposlechy a úplné zlomení člověka... ()

Drom

Z počátku to vypadalo jako přihlouplá komedie o rodině, kde jsou všichni retardovaní, ale vyloupla se z toho výborná parafráze na dobu minulou, současnou a, bohužel, asi i budoucí. Rozhodně chci vidět znova a jednoznačný bod pro černobílý tým. Ani se nedivím, že to bylo zakázaný a divím se jen, že není pořád. Nicméně Česká televize se snaží seč může, jen posuďte vysílací časy a označení pro pamětníky. To je směšný, vždycky mají plnou hubu keců o tom, jak to všechno bylo v minulosti na levačku, pořád dokola omílají ty stejný kecy při stejných příležitostech a tohle, krom jedné vyjímky před šesti lety, dávají v podivný hodiny a nálepkují pamětníkama. A přitom je to lepší, než všechno co loni ČT natočila a aktuálnější než jejich dnešní zprávy. To je svět... ()

tančísvlky

Tento film aj keď má štyridsať rokov ,nikdy som ho v televízií nevidel. Dedukujem jeho minulosť ako trezorovú. Je tak mrazivo skutočný,až z toho má divák mrazivý pocit po celom tele. Herecké obsadenie potvrdzuje moje 4 hviezdičky. Mimoriadny film ako stvorený pre dátum 17.november ... ()

007.

To je povedená rodinka. Dva flákači a vyžírkové vládnou celý rodině a ještě to hrajou tak, že mají podporu otce. A když něco provedou, mistrně to svedou na jiné. Radost tam bydlet. A když nastane změna, „rodinné“ prostředí je tak zkažené, že je nakonec vše při starém , jen se prohodili aktéři. 65% ()

Jan.S.Harold

Tohle v začátku mohli vidět tak tři lidi. Režisér, střihač, a pak ten, co to zakázal... Ale nejmrazivější je na tom to, jak to zas začíná vystrkovat růžky. Některý repliky jsou, jako by si je současní kandidáti volební vypůjčili. Doslova. ()

rivah

Hořká, jízlivá studie vztahů v jedné rodině jako alegorie vztahů v celé společnosti za totality, kdy jakákoli změna vede k navrácení do původního stavu. Všichni hráli s velkým nasazením, aby ze sebe dostali to, čím trpěl (skoro) každý. ()

Amonasr

Absurdní alegorie na posrpnový vývoj u nás prostřednictvím pokřiveného, zbabělého, manipulativního a vypočítavého jednání členů jedné širší rodiny. Není to příjemná podívaná na lidské charaktery, až nemilosrdně ztvárněné řadou skvělých herců. Aktuálnost oportunistické přizpůsobivosti panujícím poměrům přesahuje kouzlem nechtěného pouhé obdobi nastupující normalizace. ()

Rattlehead

Škoda, že se dlouhou dobu ve filmu vlastně nic neděje a sledujeme celkem nudnou divadelní hru. Ke konci už začíná atmosféra krásně houstnout a rázem je z toho povedená alegorie totalitního státu. Volby můžou být, ale lidi musejí zvolit mě, jinak je to rebelie. Velmi prorocké je pak to, že i když se změní režim, tak spousta neduhů zůstává. Zajímavé, ale přes tři hvězdičky to napoprvé nevidím. ()

PetrN.

Klobouk dolů před právě zesnulým Otto Zelenkou. Velmi zajímavá hra, která začíná jako jako rodinná veselohra a končí jako mrazivě pravdivá analýza základních mechanismů totality. Není divu, že se uvedení, potažmo televizního zpracování (se skvělým hereckým obsazením) dočkala až po revoluci. ()

Pitryx

Konverzačky ne, ty nemusím. Zde však uznávám, že to byla síla, tedy jako celek. Ale podruhé bych to prostě nedal. ()

PetrJulian

"Ale když jsme tomu tak dlouho věřili, tak na tom přece muselo být něco dobrého!" - I když jde jen o TV inscenaci, zasloužila by si vydání na DVD. Není divu, že tenhle film byl po zbytek režimu v trezoru, a nejen kvůli Janu Třískovi. Satira jak vyšitá. ()

Marquis

Prostě film o tom, že se moci vždycky někdo ujme, převlečou se kabáty, ti co jsou dole nebo dokonce trpí, zůstanou dole a budou trpět dál. a je úplně jedno jakej to bude mít název. Třeba demokracie. ()

Max Q.

Někdo tu psal o českém národě v jednom domě. Nevím, řekl bych, že tyto typy existují v každém národě v každé době. Občas jsem ale smíchy vyprsknul nahlas. ()

Aniki

Dalsi tak trochu pozapomenutá zalezitost, kterou jsem videl uplne poprvé. Nástup totalitního režimu a jeho fízláckých metod let padesátých v podání Haničince a Křiváčka, následovaný prozřením a uvolněním atmosféry spojeným s volbou nového předsedy (Tříska). Za zmínku stojí samozřejmě i rehabilitace oběti "Hanikřivanismu", Budínové. Pěkně rozehraná partie neblahých moderních dějin našeho národa, naroubovaných na jednu povedenou vícegenerační rodinku. Dávám za pět, neboť film jest nejen poučným, ale i velmi zábavným. ()

Kakofon

Výborné. Skvělý scénář a herecké výkony. Až mě z toho zamrazilo. Opravdu nemůže existovat totalitní systém s lidskou tváří. Vždy to sklouzne do jakési pitvorné podoby bez tváře a lidé budou ze strachu i nevědomosti dál hrát komedii o dobré společnosti. Nevím. Mám z tohoto filmu takový podivný pocit, který se týká i současnosti. Proč bychom se netěšili, když........................................Vřele doporučuji ke shlédnutí. 85% ()

Igy007

Komedie to není vůbec, když místo smíchu přijde husí kůže. Všichni hrajou skvěle, obzvláště Haničinec. ()

giacobbe

Při prvním uvedení (v 90. letech) v tehdejší záplavě angažovaných inscenací dříve zakázaných autorů, restitučních komedií a trezorových filmů, které v trezoru mohly klidně zůstat, se mi to nelíbilo. Teprve s odstupem oceňuji propracovanost výborného scénáře. ()