Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V případě rakouské krimikomedie se publikum může připravit na ledacos. Hlavní roli tu mají ošuntělý detektiv, tajemství místní katolické školy a černý humor. Brenner (Josef Hader) je šejdířským soukromým detektivem ve stylu Phila Marlowa a v téhle zápletce jen o chlup unikne pádu na tvrdé dno. Pracuje pro jeden obchodní dům, ale najednou je vtažen do života Konstanze Dornhelmové. Je to dáma z vysoké společnosti, dcera prezidenta salcburského festivalu umění, a zcela nedávno ovdověla. Její zesnulý manžílek halasně kritizoval místní katolický seminář, kde byl jako někdejší student sexuálně zneužíván. Konstanze se domnívá, že jeho smrt je výsledkem nějaké hodně špinavé hry a tohle podezření je potvrzeno pohledem na jeho exekuci, která se objeví ještě před úvodními titulky. Vyústění je nakonec daleko od toho, co původně naznačovala režie, ale scénář se bude líbit milovníkům konspiračních teorií. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Už jsem si začínala myslet, že mě pobaví jen staré rakouské heimatfilmy a komedie. Pak ale příšlo Silentium (díky StaryMechu za doporučení) a já objevila, že nejen Francouzi a Švédové umí krásné absudrní komedie. Mohu s klidným svědomím doporučit všem, komu se líbí V Číně jedí psy nebo Studený bufet. ()

Fingon 

všechny recenze uživatele

Bohužel ne tak povedené/zábavné/povznášející jako předchozí zpracování potížemi stíhaného (detektiva) Brennera. Film i zpracovávané téma je ostatně daleko surovější a syrovější, než tomu bylo v případě dvou soupeřících vídeňských záchranných služeb a protagonista je tu ještě větším otloukánkem, než prve. Nepotěší ani mimořádně depresivní závěr, ve kterém je sice případ vyřešen, ale vlastně se nic nezmění a Brennerovi nezbývá než Salzburg opustit... Jsem zvědavý na třetí adaptaci Brennerových příhod z pera Wolfa Haase, Der Knochenmann... ()

Reklama

Jordan 

všechny recenze uživatele

Síce sa to snažilo napodobňovať americké filmy, ale aj napriek tomu to bol film európsky s typickým európsky nezameniteľným rukopisom, a najmä ten záver, ktorý by v hollywoode dopadol úplne ináč (podotýkam, že horšie po stránke filmárskej). film to bol pomerne svižný, vtipný a v žánri krimithriller pomerne dobre spracovaný. autor sa možno snažil napratať tam aj nejaké hlbšie posolstvá, ale zámer nie celkom vyšiel, každopádne však to bolo dobré aspoň na to, že film je obohatený o pár nevšedných komentárov, záberov a scén. bol to môj prvý film, ktorým som zahájil 7. mff v bratislave, a som s týmto zahájením spokojný. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Ošuntělý bývalý soukromý detektiv pátrá po vrahovi muže, který pronásledoval salzburského arcibiskupa, protože ten ho v katolickém internátu před 25 lety osahával. I když však vše odhalí, katolicko-umělecká klika je tak mocná, že se vše utají. Další německý pokus o parodii akčních hollywoodských filmů s mnoha citacemi a německou nedotažeností. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Silentium: ticho, klid, mlčet, zamlčet, neprozradit. Upozornění na problém, který sice již obecně zamlčován není, v české odborné literatuře se však o něm dozvíte velice málo - třeba na rozdíl od knih a studii vydávaných v (katolickém) Polsku. I Murnbergerův film je pouhým upozorněním na jistou "katolickou skutečnost", na které leží tabu silentia: o tom se nemluví. Navíc mi film přišel zajímavý i jako detektivka. Samozřejmě by se to dalo celé zbagatelizovat spikleneckou komedií, ale hledejme jádro pudla... a tím je luxus a perverze nejvyšších společenských vrstev. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (3)

  • V jedné scéně si Brenner udělá z červených pivních beden značky Steigl schodiště k padacím dveřím u stropu, aby tak unikl ze sklepení. Steigl je značka piv, vyráběná právě v Salzburgu, jejimž znakem jsou právě červené schody. (Othello)
  • Silentium, stejně jako předchozí Přijď, sladká smrti a následný Der Knochennman jsou adaptace románů rakouského spisovatele Wolfa Haase spojené mimoto i postavou bývalého policisty Brennera. V Rakousku se jedná o jednoho z nejčtenějších autorů. Česky zatím (2011) žádná z jeho novel nevyšla. (Othello)
  • Režiséra Wolfganga Murnbergera můžeme identifikovat jako jednoho ze zpívajících věřících před nádražím. (Othello)

Reklama

Reklama