Katedrála

Animovaný / Drama / Krátkometrážní / Sci-Fi
Polsko, 2002, 7 min

Scénář:

Tomasz Bagiński

Bádateľ navštívi niečo, čo sa zdá byť ako ruina gotickej katedrály. Objavujú sa tu podivné sochy, tajomné myšlienky a hlasy ho prenasledujú a on podvedome kráča na koniec. Zrazu vychádza slnko a on sa nachádza na konci útesu. Pútnik objaví niečo zvláštne. Je to podstata náboženstiev alebo je to niečo hlbšie a tajomnejšie? (genetique)

Marek1991

Svetlo prináša záhubu? Je to silné a je to na zamyslenie, je to hlboké. Možno by som tomu pripísal premenu socializmu na dnešný svet, kedy to svetlo neprinieslo východ z tunela, ten požadovaný most ďalej, ale nie som si istý, neviem, čo tým autor myslel. Každý človek buduje katedrálu sveta, je jeden z komentárov k tomu filmu na internete, ktorý by to mohol vystihovať, ťažko povedať. Je to akoby predchodca Pána prsteňov, Sucker Punch, či Sintela a iných filmov, mne sa to celkom páčilo, nie je to prvoplánové, nič jednoduché a prináša to viacej záverov, z ktorých si môžte vybrať. ()

Sidenius

v podstatě mi to v roce 2002 hodně zasáhlo, byl to neskutečný příklad animace kterou dosahovala studia alá pixar, ale v poměrně domácích podmínkách, neskutečný příběh a hudba vměstnaná do 7mi minut. Velká pochvala. A ejhle.. o 16let později tenhle pán točí remake asi nejkrásnější fantazi kterou dal světu další super polák. Zaklínač ()

Matematicka

V první řadě patří velký dík tomu uživateli, který mě na tento animovaný klenot upozornil :-) Ke komentáři mi tentokrát nějak chybí slov, stačí vidět, slyšet... a nechat na sebe působit. Audio-vizuálně krásné, pro "děj" či snad "poselství" je, jak už poznamenal gudaulin, více možností interpretace, včetně možnosti "nic v tom nehledat", ale tím se možná v případě tohoto filmečku dost ochudíte. Posuďte sami... ()

dANo

Keby som mal hodnotiť len formu, tak nemám problém dať aj 100%, ale keďže to je aj o obsahu, tak musím ísť dole s hodnotením, lebo som ostal celkom slušne sklamaný... Ako som spomenul, tak animácia a hudba boli fakt úchvatné, lenže ten príbeh mi prišiel nejaký slabučký, vôbec som nebol prekvapený zo záveru, no proste obsah = nuda. Je to skôr 3 a 1/2*, ale 4 nemôžem dať. :o( ()

darkrobyk

Jak se staví katedrála...úchvatné obrazy mystiky, gotiky, vesmíru...sci-fi, fantasy, podobenství? Inspirace obrazy H.R.Gigera je jasná a já ji vítám! Pootevření oka u sochy mi připomnělo Nekonečný příběh (sfingy), jen zdejší sochy mají daleko jiné tajemství. Hudba, výtvarná stránka, grafika i hlavní myšlenka jsou v báječné rovnováze. ()

• Predlohou filmu bola krátka poviedka „Katedrála“ od Jaceka Dukaja. V českom preklade vyšla v časopise Ikarie (11/2002). (Trip)