Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline žijí se svými dvěma syny a adoptivní dcerou ve velkém domě na Manhattanu a zdá se, že rodině vůbec nic nechybí. Ovšem jen do té chvíle, kdy Royal, velký milovník žen a života, rodinu opustí. To se stalo před dvaadvaceti lety. Teď je Royal bez peněz, a tak si vymyslí smrtelnou nemoc a apeluje na soucit svých bližních. Horší okamžik si ale pro svůj návrat vybrat nemohl. Etheline právě dostala seriózní nabídku k sňatku a již dospělé děti mají dost starostí samy se sebou... Proslulý filmový solitér Wes Anderson rozdělil děj filmu do jednotlivých kapitol, mapujících etapy života Tenenbaumových. Jde mu nejen o Royalovo pozdní prozření, ale i o reakci ostatních členů rodiny, protože návrat nezdárného otce vyvolává léta zasuté vzpomínky a traumata. Příběh nabitý břitkými dialogy a melancholickým humorem umocňují výrazná výtvarná stránka filmu a výborné herecké výkony. Ostatně Gene Hackman si za své ztvárnění svérázné hlavy rodiny odnesl prestižní Zlatý glóbus. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (335)

Matty 

všechny recenze uživatele

Typický představitel cyklu „smart cinema". Výstřední postavy, sarkastický humor, ironický pohled na tradiční rodinné hodnoty, dysfunkční rodinné vztahy, epizodická struktura. Neboť jde zároveň o film Wese Andersona, je epizodičnost zvýrazněna dělením do kapitol (plus prolog a epilog), kompozice připomínají obrazy (tableaux shots), z nichž každý lze pro jejich vypiplaný design a množství vtípků v mizanscéně rozebírat mnoho minut, geometricky přesné pohyby kamery se střídají se „spontánními" sekvencemi snímanými ruční kamerou (podobně vedle sebe Anderson staví scény jako z grotesky a realistické násilí, v jehož důsledku jde skutečně o život), citují se zde slavné filmy, v podkresu neustále zní zpola vážně využívané skladby známých hudebníků a děti se mnohdy chovají dospěleji než dospělí. Celkem bych souhlasil s názorem, že jde o Andersonův film s největší vypovídací hodnotou, protože v něm režisérovo hračičkovství nezastiňuje vážná témata, o kterých pojednává. Osobně si každopádně myslím, že se jako režisér doopravdy „našel" až v Životě pod vodou. 80% Zajímavé komentáře: Aquarius, Callas, wipeout, Martass21 ()

mis-ko 

všechny recenze uživatele

Tvári sa to ako komédia, ale nesmejete sa. Tvári sa to ako dráma, ale nenúti vás premýšlať. Mohlo to byť o vzťahu otca k "zabudnutým" deťom, ale je to len o otcovi. Mohlo to byť o ľúbostnom vzťahu medzi nevlastnými súrodencami a to je vlastne jediné čoho sa dočkáte a stojí to za to. Príliš dlhá reklama na Adidas. ()

Reklama

MM11 

všechny recenze uživatele

Taková zvláštní rodinka je stejně jako ostatní snímky Wese Andersona těžko uchopitelný, proto se naskýtá otázka - Jak k němu přistupovat? Rozhodně se nebudete smát gagům s očividnou pointou, tenhle podivín sází na jakési odlišnosti v jednání. Paletu postav, kterou vytvořil tady, mohl klidně nastčit do dalších dvaceti filmů, svým silným psychologickým podkreslením by určitě vyčnívaly. Nemůžu zaručit, že se Vám bude zrovinka tenhle styl zamlouvat, je to osobité, zvláštní, originální, divné.... ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Tahle komedie je pro Frat Pack hodně netypická. Plejáda hereckých hvězd v čele s Genem Hackmanem se vyžívá hlavně ve spoustě vynikajících dialogů, založených na ironii a hodně černém humoru. Problém je v tom, že je to takový dost nenápadný humor, takže člověk musí při sledování filmu dávat pozor. A to nemusí každému vyhovovat. Mě to každopádně vyhovovalo hodně. Richie: "I wrote a suicide note." - Chas: "You did?" - Richie: "Yeah, right after I regained conciousness." - Chas: "Well what does it say? Is it dark?" - Richie: "Of course it's dark, it's a suicide note." - Chas:" Can I read it?" - Richie: "No." - Chas: "Well could you at least summarize it for us?" ()

mm13 

všechny recenze uživatele

Wes Anderson nie je americký režisér. Čím nenarážam na to, že je z Texasu. On skrátka netočí po "americky". A to aj s ohľadom na tamojšiu tzv. "nezávislú scénu" (...stále závislejšiu na sebe samej). Táto jeho ojedinelosť je práve v prípade The Royal Tenenbaums asi najvýraznejšia. Toto by fakt mohol pokojne byť kanadský alebo akýkoľvek (ehm... skoro akýkoľvek) európsky film. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (27)

  • Celosvětová premiéra proběhla 5. října 2001 na filmovém festivalu v New York City (New York, USA). (ČSFD)
  • Značka cigaret, které Margot (Gwyneth Paltrow) kouří, se prodávala jen v Irsku a její prodej skončil v 70-tých letech. (D3VIL)
  • Když se Royal (Gene Hackman) setká s Pagodou (Kumar Pallana) před stánkem s párky v rohlíku, sedí na lavičce za nimi slepec s vodicím psem. V první zaběru má na hlavě sluneční brýle, v dalších je však nikde nemá. (hansel97)

Související novinky

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Po předchozích spolupracích na filmech Jak jsem balil učitelku, Taková zvláštní rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným, Fantastický pan Lišák, Až vyjde měsíc, Grandhotel Budapešť,… (více)

Wes Anderson a superhvězdná parta

Wes Anderson a superhvězdná parta

30.12.2012

Letošním Až vyjde měsíc přesvědčil nejen oddané fanoušky svého jedinečného stylu a navíc si připsal svůj druhý nejúspěšnější film po Takové zvláštní rodince. Není divu, že jeho novinka nazvaná The… (více)

Reklama

Reklama