Harvie Krumpet

(festivalový název)
  • Austrálie Harvie Krumpet
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama
Austrálie, 2003, 23 min

"Plastelínový“ životný príbeh retardovaného Harvieho Krumpeta od jeho narodenia až po smrť. Pretože ho deti v škole týrali, rozhodla sa jeho rovnako retardovaná mama zobrať synovo vzdelanie do vlastných rúk. Vtĺkala mu do hlavy rôzne nezmysly, ktoré si písal do zošita s názvom "Fakty“. Po svojom ťažkom detstve v Poľsku emigroval, kvôli 2. svetovej vojne, do Austrálie. Avšak ani tam sa jeho útrapy neskončili. Nielenže mu diagnostikovali astmu, ale ho aj v sérií jeho životných nešťastí zasiahol blesk, ktorý zmagnetizoval kovovú doštičku po operácii lebky a stane sa z neho živý magnet. Aj napriek tomu, že ho nestále sužujú zdravotné problémy, nestráca chuť žiť...

Režisérovi Adamovi Elliotovi tento tragikomický príbeh priniesol Oscara v kategórii Krátky animovaný film. (riske)

Kwaichi

Všetci v podstate čakáme na svoj neviditeľný autobus, len niekto začne čakať skôr a niekto neskôr. Niekto dokonca už čaká no ani si to neuvedomuje. Celé mi to prišlo ako ironický pohľad na obyčajný život podpriemerného človeka. ()

BUD-SFIS

Dokonaly kratky filmecek o zivote, FAKTECH a jednom mentalne zaostalem muzi. Uzasne zpracovani, pekna plastelinova animace a sarkasticky vypraveny pribeh. ()

lakikaki

Fajn snímoček, ktorého najväčšia sila spočíva v detailoch plných podivného čierneho(?) humoru. A Geoffrey Rush sa strašne dobré počúva. [87%] ()

okkac

Jeden neštastný život retardovaného Harvieho, který si nakonec uvědomí, že i přes všechnu smůlu, ho stálo za to žít. Čili jak se zde praví: "Life is like a cigarette. Smoke it to the butt." ()

Mylouch

Příběh polsko-australského Homera, ovšem bez snahy o sebemenší pointu. Scénář se vzácně suše snoubí s režií a vypravěčem, výsledkem je pouhý výčet životních příběhů mužíčka s prstíkem E.T.-ho. Pro opakování mi bude stačit soundtrack, hlavně ♫ boží písnička. ()

Chasm

Krásně animované, krásně cynické a vesele smutné... Velmi povedený kraťas Adama Elliota (budu si muset sehnat více z jeho tvorby)... ()

Redswif

Tak nehorázně depresivní film jsem asi ještě neviděl! Pár okamžiků k zasmání, ale je to utlumenu kvanty deprese. Pěkné zpracování a dobrý námět. Jenom proč tak smutně :-( ()

tomxxx

Syrový krátkometrážní animák s výborným příběhem. Je to takový předobraz celovečeráku Mary a Max od stejného režiséra. ()

dANo

Skvelý krátkometrážny filmový počin, pán Elliot! Príbeh Harvieho Krumpeta je od začiatku až do konca veľmi pútavý a vďaka zaujímavej animácii aj príjemne pozerateľný, takže sledovanie tohto kraťasu je fakt silným zážitkom. Teším sa na ďalšie kúsky od tohto mladého režiséra. ()

MI-380

Někteří se jako velikáni narodí. Někteří toho sami dosáhnou. Někteří jsou k tomu donuceni... A pak jsou tu ti ostatní... Citát v úvodu vše dokonale uvádí. V originální zkratce smutná, ale také humorná historie života jednoho z těch ,,ostatních". 70%. ()

NALBERTik

Nejlepsi jak mu doktorka rikala at na astma kuří este vic, chudak :)) a ty jeho přísloví sou taky dokonalé... kdo shlédne nebude litovat ;) ()

Houda666

Nádherný krátkometrážny animák o živote poľského slabomyseľného emigranta. Príbeh je veľmi milý a silne dojímavý. Grafika je taktiež zvládnutá na 100%. V mojej súkromnej filmotéke ide o zlatý klenot, ktorý si rád opakovane pozerám. Hodnotenie: 100% ()

mohamedsfinger

Humor se zde snoubí s lehce pochmurnou každodenností a režisér nám předkládá hezky animovaný příběh, který však ještě není vybroušen k dokonalosti jako Mary a Max. ()