Harvie Krumpet

(festivalový název)
  • Austrálie Harvie Krumpet
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama
Austrálie, 2003, 23 min

"Plastelínový“ životný príbeh retardovaného Harvieho Krumpeta od jeho narodenia až po smrť. Pretože ho deti v škole týrali, rozhodla sa jeho rovnako retardovaná mama zobrať synovo vzdelanie do vlastných rúk. Vtĺkala mu do hlavy rôzne nezmysly, ktoré si písal do zošita s názvom "Fakty“. Po svojom ťažkom detstve v Poľsku emigroval, kvôli 2. svetovej vojne, do Austrálie. Avšak ani tam sa jeho útrapy neskončili. Nielenže mu diagnostikovali astmu, ale ho aj v sérií jeho životných nešťastí zasiahol blesk, ktorý zmagnetizoval kovovú doštičku po operácii lebky a stane sa z neho živý magnet. Aj napriek tomu, že ho nestále sužujú zdravotné problémy, nestráca chuť žiť...

Režisérovi Adamovi Elliotovi tento tragikomický príbeh priniesol Oscara v kategórii Krátky animovaný film. (riske)

B!shop

Naprosto perfektni kratas sledujici zivot retarda Harvieho od jeho narozeni az po duchod. Ve filmu slysime vicemene jen hlas vypravece s prijemnym hlasem Rushe a sledujem, co to Harvie provadi, pripadne nejaky "fakta", coz jsou vetsinou hodne vtipny poucky. Elliot to cely skvele vyvazil, takze i kdyz je film dojemnej a misty smutnej, zaroven je vtipnej a optimistickej. No a plastelinova animace ma neco do sebe. Parada. ()

evulienka3

Jednohubka, ktorú sa oplatí vidieť. V podstate sa dá povedať, že ide o animovanú sociálnu drámu alebo životný príbeh jedného "obyčajného človeka z plastelíny". Za týmto príbehom sa však skrýva veľmi veľa krásneho a aj smutného o nás ľuďoch ale FAKT 1034 je pravdivý a mali by sme sa ho držať! Videné v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov ()

jojinecko

Posledná myšlienka bola pekná, inak na Harviem nevidím nič, čím by som ho mal radiť k nadpriemeru. Dávam prednosť minisérii Uncle,Brother,Cousin, ktorú má tiež na svedomí Adam Elliot a je jasné, že práve odtiaľto čerpal inšpiráciu pre tento filmík a mal som niekedy pocit, akoby vykrádal sám seba... ()

Slartibarkfast

Příběh Harvie Krumpeta, retardovaného smolaře, s nímž se osud příliš nemazlí. Již od útlého věku procházel útrapami a se svým Tourettovým syndromem byl všem pro smích. Postupně s ním prožíváme celý jeho těžký život, který je plný hořko sladkých momentů, tragikomických chvilek a faktů. V podání vypravěče Geoffrey Rushe nezapomenutelný zážitek. Samotnému je mi líto, že jsem tento roztomilý kraťas objevil až po zhlédnutí Mary a Max, pro něž mám jen slova chvály. Je vidět, že předlohou byl právě Harvie a tak už na mne tento neměl takový efekt. Jinak ovšem skvělá práce a oživení starých technik, pro něž, jak se zdá, v moderní kinematografii není místo. 80% ()

Avalon820

Fakt 914: "Alkohol může způsobit opilost a nahotu." Skvělé a nápadité. Příběhy Adama Elliota jsou podávány tak osobitě, neotřele a krásně, že se tomu ani nechce věřit. Trošku naivní, trošku šílené, trošku halucinogenní, trošku naturální, ale uplně bombové. Humor a drama lépe skloubit nelze. ()

• Loď Dunera, ktorou sa Harvek plavil do Austrálie, skutočne existovala. V prevádzke bola v rokoch 1937-1967. (aesalus1976)