Dementia 13

• Česko Demence 13 (festivalový název) (více)

Souvisí maniakovo řádění se strašlivým rodinným tajemstvím? Starobylý zámek Haloranů hluboko v deštivém Irsku jako každý rok hostí setkání celé rodiny u příležitosti vzpomínky na nešťastnou nehodu, při které zemřela mladá dívka. Tentokrát nedorazil John Haloran. Rodina si kvůli zprávám jeho ženy Louisy myslí, že je obchodně v New Yorku. Ale jen ona sama zná hrozivou pravdu o Johnově smrti. Pravé peklo nastává ve chvíli, kdy se mezi návštěvníky rodiného sídla objeví děsivý šílenec, který se pokouší jednotlivé členy Haloranova rodu vyvraždit. (oficiální text distributora)

Han22

Neskutečná kravina, která překvapuje o to více, že je debutem Coppoly. Ten sice nepatří mezi mé milované režiséry, nicméně pár filmů co natočil fakt uznávám. Tenhle černobílý pokus o slasher však působí nudně od trapného lodního začátku až po nudné finále odbyté během 30 sekund. To že jsem vraha odhadl i já jen dokazuje slabost scénáře. ()

Eraserhead

I Francis Coppola, který se o deset let později zapsal do dějin kinematografie geniálním Kmotrem, nějak začínal. Pánové Jackson a Raimi by o tom také mohli vyprávět. ()

TERRORDROME

Pod tým názvom by som si predstavoval nejakú psycho halušku a ono je to len akýsi prehistorický krimi slasher. Štandardná nuda svojej doby. ()

Všežrout

Od tohoto filmu nečekejte žádné krvavé orgie alá Fulci, za to se připravte na hutnou atmosféru podbarvenou vynikající hudbou, bez které by byl výsledný dojem minimálně o hvězdičku chudší. ()

MickeyStuma

Devět let před slavným snímkem ´Kmotr´ (1972) natočil Francis Ford Coppola v produkci Rogera Cormana hororový, dnes spíše thrillerový, snímek používající spoustu motivů právě hororových snímků. Nejvíce se uvádí Hitchcockovo ´Psycho´ (1960), avšak dnešní hororový fanoušek toho najde daleko více. Třeba motiv strašidelného domu, který byl použit nesčíslněkrát. Francis stojí také za scénářem. S danými motivy si jen tak pohrál v rámci úprav dle své fantazie a nebo je jen zparodoval? Záleží na diváckém přístupu. Vezměme si třeba scénu z Psycha vraždy ve sprše. Francis to pojal jinak. Oběť je u břehu v jezeře a místo úderů nožem je použita sekera. Děsivou atmosféru se samozřejmě snažil podat stejně jako Hitchcock v oné sprše. Jen tak mimochodem, některé scény ohledně jezera jakoby odkazovali na ´Pátek třináctého´ (1980), který vznikl až o sedmnáct let později. Snímek je nízkorozpočtový a když se k tomu přidají šedesátá léta, prostě to vypadá tak, jak to vypadá. Na nezávislou tvorbu nic neobvyklého. Lecjaké herecké výkony se očekávat nedají a nějakou logičnost už vůbec ne. O mistrovské dílo se tedy nejedná, ale k inspiraci slouží dobře. Přímo se dá považovat za jedno z nejdůležitějších kamenů současného filmu. Dnes již šedesátková klasika počáteční tvorby režiséra, který si ve světě filmu dokázal udělat věhlasné jméno. V rámci jeho tvůrčí kinematografie jako zajímavost, která moc nenadchne, ale zatracovat by se nemusela. ()

helraiser

A mě se to líbilo a bavil jsem se dost dobře. Dobrá atmoška, skvělí herci a brnkání na nervy. Proboha lidi co byste chtěli víc, a že to je černobílé a nekrvavé? Lidi probuďte se jsme v roce 1963 to se barvama a krví moc nehýřilo. Podle mě se Coppolova prvotina povedla ať si řiká kdo chce co chce. ()

FoxMulder

Film je slušně proveden ve všech směrech. Není to tupé vraždění a každá postava má i své hnací síly, proč dělá to co dělá. Proto jsou všechny postavy životné a uvěřitelné. Navíc Coppola velmi dobře buduje atmosféru tísně a nervozity, aniž by divák přesně věděl proč. K tomu všemu vydatně sekundují dobře zvolená lokace, hudba a hlavně černobílá kamera. Jen škoda že se nevěnovalo trochu více pozornosti flashbackům. Ty to mohly více napnout. ()

Joski

Neviem prečo je tento film označovaný za pokračovanie Psycha? Ale možem skonštatovať, že sa jedná o celkom priemerny béčkový horor. Veľké plus filmu dodáva čierno-biele prevedenie. Inak je to klasická Cormanova hororová produkcia. A Coppola odštartoval (ako najmladší režisér v Holywoode - 24 ročný) svoju sľubnú kariéru. Našťastie kvalita jeho filmov len stúpala a dosiahla nadpriemerné kvality. Film na nedelné popoludnie. Nič strašidelné nečakajte. ()

strycekmaso

Velmi dobrý horor. Moc pěkně natočeně, dobrá kamera, průměrní herci. Co mi tam, ale vadilo bylo, že tam není stupňováno napětí jako je to třeba u Psycha, s kterým je tento film tak srovnáván. Trošku mě zaráží hodnocení lidí, kteří tento film kritizují, že je málo krvavý. Tito lidé asi nikdy neviděli horor z šedesátých let. Naopak tam bylo několik scén, které byli dost zarážející např. useknutí hlavy. Berte na vědomí, že ten film není nejnovější. Mně se naopak horory z této doby moc líbí. Coppola mě moc potěšil. ()

Shanen29

Začátek Coppolova tažení ve světě filmového byznysu,se moc nevydařil,ale za pár tisíc dolarů je to koukatelný horrůrek s napětím a dobrou atmosférou. ()

GameboyNES

Kurnik, jak mi tenhle skvost mohl tak dlouho unikat. Pro mě opravdu výborně budovaná atmosféra ala "Psycho" Proložená pátkem 13. Prostě plná palba. ()

cinema_cz

Z typické "půlnoční" béčkové zábavy dělá začínající Francis Coppola velezajímavou bizarní podívanou. (Alena Prokopová, Ci 09/2008) ()

MonarC

Tak tohle se povedlo! Jeden z nejlepších hororů, které Řitka video vydala na náš trh. Krásně tajemná atmosféra, skvělý herci a hlavně poutavý děj! ()

Horác

Docela výstižné hodnocení tomuto počinu dává jedno slovíčko, ve filmu dosti hojně používané: ridiculous:) Navzdory krátké stopáži dosti nudné dílko, které v mých očích pozvedává sličná Lu a příjemná retro atmosféra. Horrorově tu na mě nefunguje nic. Doporučuji pouze pro studijní účely. ()

antragus

Příjemná záležitost, i když na Psycho to nemá ani jako odpověď, avizovaná na obalu. Možná spíš taková nesmělá poznámečka. Ale každopádně tomuhle typu hororů sluší černobílá, a pokud se hned v začátku neztratíte v blonďatých postavách, tak děj příjemně kvačí až ke zdárnému konci. ()

uprchlice

"Dementia 13" vůbec není špatný film. Je sice starý, černobílý a hodně lidí už zapomnělo, že vůbec existuje. Ani já nevěděla, co je to vůbec za film. Jen mi pár let ležel v poličce a pak najednou (stalo se to v sobotu) jsem si řekla, že si ho prostě pustím (náhodný, ale opravdu náhodný výběr ) Na tu chvilku (film má do 70 minut) jsem se vcelku zabavila. Žánr nebyl horror, ale spíš lehký thriller s prvky kriminality. Žádná krev, kusy těl... To vůbec. Filmu pomohl hodně dobrý děj. Začala bych začátkem . Manželé si vyrazili s loďkou na řeku. Jenže manžel dostane infarkt a umírá... Manželka je naštvaná, protože z jeho dědictví nedostane nic, jelikož její tchyně ještě žije.No a pak se přesune k manželově rodině a nakecá jí, že nutně odjel pracovat do New Yorku. Během jejího pobytu však začne někdo na zámku vraždit... Kdo a proč? No tím jsem si taky chvilku (těch 70 minut) lámala hlavu. Pár podezřelých z rodiny jsem na seznamu měla, ale... Detektiv nejsem a tak mě vůbec nepřekvapuje, že jsem svůj seznam smazala (jen ve svých myšlenkách ) Každopádně děj má dobrou zápletku a vyvrcholení! Tím myslím hlavní důvod vraždění. Je fakt, že na konci vraha dobře přilákali a zastřelili .Jinak z toho všeho vyplývá, že "Dementia 13" neurazí, neznudí a stane se Vám dobrým společníkem, byť jen na krátkých (ale příjemných) 70 minut. (PS: A TO JSEM SI MYSLELA, ŽE K TOMUTO FILMU NIC NENAPÍŠU!) ()

Feacher

Nuda? Rozhodně nesouhlasím. Mám přesně tyhle staré černobílé filmy docela rád (za podmínky, že nebude delší než hodina a 40 minut :)). Takže délka akorát, od začátku poměrně zábavný příběh, takže bavilo. Ve třetině první dějový zlom a je jasné, že to míří směrem k Psycho. Trochu škoda, že o pár scén později je i v té rychlosti vrah k poznání, takže bystrý divák to má s jistotou vyřešené ještě před polovinou filmu. Zahrané dobře, natočené taky (na tu dobu), jen teda při celkovém pohledu na příběh to není úplně takové kompaktní, není to moc dobře promyšlené do detailu a některé věci mi prostě nesedí. Na rok 1963 tak akorát na 4*! ()