Bezbranná kořist

Jihoafrická republika / USA, 1965, 96 min

Dobrodružný snímek, který produkoval a zároveň režíroval Cornel Wilde. Snímek vydala společnost Paramount Pictures. Děj se odehrává v jihoafrické savaně a je v něm volně použito zážitků a zkušeností cestovatele a průzkumníka Johna Coltera, jenž zažil pronásledování indiány na americkém západě během osidlování Wyomingu na začátku 18. století. Poté, co si skupina lovců znepřátelí místní domorodý kmen, jsou až na svého průvodce všichni zabiti. Jelikož domorodci průvodce respektují, dají mu šanci, aby se zachránil. Dostane malý náskok a pak se za ním vydají jako za lovnou zvěří... (barbarito)

lamps

Oblíbený koncept honu na člověka v neokoukaném prostředí divoké africké savany. Cornel Wilde si očividně udělal celý film skoro sám, ale vzhledem k svižnému a inteligentnímu výsledku mu tvůrčí narcismus nelze mít za zlé. Film skóruje hlavně díky silnému protagonistovi, nezkreslené jednoduché zápletce a důrazu na fyzické propojení s okolní nebezpečnou přírodou. Tempo v závěrečné třetině trochu kolísá, ale vyprávění zase zapojuje sympatický humánní přesah a dojímá závěrečným gestem, které zdůrazňuje přirozený respekt a řád krutých, ale spravedlivých domorodých tradic. 75% ()

ambron

Šesťdesiatkový film z Južnej Afriky, ktorý už patrí ku klasikám filmov o prežití. Tvorcovia umne narábajú s príbehom, film je takmer bez dialógov, len priamočiary obraz mužovho úsilia zachrániť si život pred prenasledovateľmi. Nástrah v džungli je mnoho, od hadov, hmyzu až po rôzne šelmy. Hlavný hrdina je počas svojho úteku svedkom niekoľkých situácií, kde bojujú zvieratá proti sebe. Existuje len málo filmov, v ktorom je cítiť takéto spojenie s divokou prírodou. Zároveň film hlavne v úvode kritizuje vykorisťovanie Afriky bielymi ľuďmi v podobe šéfa lovcov slonov, ktorý si arogantným správaním znepriatelí domorodý kmeň. ()

pornogrind

The Naked Prey by se dal zařadit do ranku dobrodružný/survival. Skupina lovců se vydává do Jihoafrické savany za účelem lovu. Primárně lovu slonů(kvůli slonovině). Narazí však na domorodý kmen. Vnikne menší spor. Muž který lov řídí a vyzná se ve zdejších poměrech ví že stačí jen předat dary náčelníkovi a můžou jít dál, to se ale nelíbí financovateli lovu. Odmítne i pod hrozbou, že by to pro všechny mohlo mít katastrofální následky a jdou dál. Po lovu s výjimkou jediného muže(ten který lov vedl) jsou zabiti. Jediný přeživší muž dostane šanci. Domorodci mu dají náskok a pak se on sám stane lovnou zvěří. No, když přihlédnu k roku vzniku jde o poměrně slušnej kousek. A když koukám na zdejší hodnocení(jen88hodnotících) tak i o poměrně málo známej. Což je škoda. Určitě by si tenhle film větší pozornost zasloužil. Nenudí, má co nabídnout a mimo to na vás čekají záběry na krásnou faunu a flóru. 4hvězdy. ()

curunir

,,...ČLOVEK, S NEDOSTATKOM VÔLE CHÁPAŤ OSTATNÝCH ĽUDÍ SA STAL SÁM ŠELMOU." __ Predovšetkým absolútne udivujúcou je nominácia na Oscara za scenár, nakoľko v celom filme sa (anglicky) hovorí sotva prvých 10 minút a v ostatnom priebehu už bezmenný hlavný hrdina vyhŕkne zo seba len zopár ľahko zrozumiteľných viet. Často medzi sebou debatujú černosi, no len v ich domorodej reči, ktorej zrejme nik iný nerozumie (no podľa ich gest sa však zato dá veľa odpozorovať). Podobnosť s ,,Nahou korisťou" je určite badateľná v druhej polovici Melovho ,,Apocalypto", film však napriek svojej jasnej dejovej línii snaží priamočiarosti odprostiť ako sa len dá. Napriek tomu treba dodať, že 96 minút je maximálnou možnou hranicou pre rozprávanie a sám by som z filmu kde-tu 10 minút vystrihol. Na záver ešte pár viet. Vo svojej dobe bol film určite nevšednou ,,podívanou", kde by som po rokoch vyzdvihol hlavne brutálnu ,,kreativitu" domorodcov pri zabíjaní chytených zajatcov. Zato potom domorodci prenasledujúci svoju korisť (ktorej pochopiteľne pravidlá fair play nič nevravia) príliš chochmesu nepobrali a bezradnosť poradiť si vyznieva často skôr nepresvedčivo. (17. hodnotenie, 6. komentár k filmu) ()

Kangaxx

Nájde sa zopár neželaných excesov a na filme v niektorých momentoch poznať zub času, avšak vo všeobecnosti ide o silné naturalistické dielo so skvelými zábermi prírody a snahou podať celý príbeh čo najreálnejšie. Cornel Wilde je veľký sympaťák a skvele sa do daného prostredia hodí. Ide o pomerne málo známy snímok, ktorý však rozhodne odporúčam všetkým milovníkom dobrodružného žánru. P.S: : za prácu kamery by sa rozhodne nemuseli hanbiť ani novodobé filmy. ()