Richard Tyler (M. Culkin) je malý hoch, co pro strach nemá zrovna uděláno a existuje-li byť jen nepatrná šance, že se může něco stát, snaží se jakémukoliv nebezpečí všemožně předejít. Jednoho dne jej otec požádá, aby se vydal do obchodu, ale během cesty se strhne průtrž a schová se v knihovně. Chce odsud zavolat domů, ale neznámo jak se ocitá v kouzelném světa literatury. Setkává se s Vládcem knih, který mu poví, že aby se dostal zpátky, bude muset přestát několik zkoušek. V tom mu však budou pomáhat jeho noví přátele – přesněji řečeno mluvící knihy – Dobrodružství, Fantazie a Horor. (Česká televize)

Sany33

Máme hlavného hrdinu, ustráchaného chlapca, ktorý putuje s oživenými fiktívnymi postavami, zažíva nejaké dobrodružstvo a prekonáva nástrahy knižného sveta. Pri pozeraní filmu si však uvedomíte, že tých zastávok je pomerne málo a po hodine sme na konci cesty a späť v realite. Napriek svojmu rýchlemu spádu a jednoduchej línii Strážca kníh ponúka príjemný zážitok s literatúrou a roztomilými postavičkami, akými sú Horor, Fantázia a Dobrodružstvo. Nájdete v ňom aj viaceré posolstvá a ponaučenia. Príbehy rozvíjajú našu fantáziu, vyvolávajú v nás pocity a pomáhajú nám zdolávať prekážky každodenného života. Na chvíľu unikneme z reality a necháme sa pohltiť dobrodružstvom. Aj napriek silnej detskej nostalgií si nemôžem dovoliť dať viac ako priemerné hodnotenie. 58% ()

MM_Ramone

Nič sa nevyrovná tomu jedinečnému pocitu, keď som začítaný do dobrej knihy. Úplne ponorený do deja. Je to ako sladké drogové opojenie. Prebudenie skrytej fantázie. Uvoľnenie bezhraničnej predstavivosti. Paráda. Veľmi rád čítam. Taktiež sa mi hodne páčia fantasy námety. Nemám ani nič proti kombinácii klasického hraného filmu s kvalitne spracovanými animáciami. No a Macaulay Culkina dodnes považujem za najväčšiu destskú, filmovú hviezdu. Takže predovšetkým z týchto dôvodou sa mi rodinný, z časti animovaný, fantasy snímok "Strážca kníh" celkom páčil. *** ()

Fiftis

Toto proste musíte vidieť. Miloval som túto snímku v detstve. Hraný film sa v polke mení na milú animovanú rozprávku. Všetko s Macaulay Culkinom v hlavnej úlohe. A so skvelým slovenským dabingom. Naozaj krásne. Detský rozprávkový film The Pagemaster - Vládca kníh vychádza z podobného motívu ako známy Nekonečný príbeh (1984). Bojazlivý chlapec Richard sa dostane do sveta kníh a so svojimi sprievodcami - knižkami Dobrodružstvom, Fantáziou a Hororom prežije mnohé eskapády, pri ktorých stratí strach a získa odvahu. Tvorcovia vo filme kombinujú hrané pasáže s animovanými sekvenciami. Postupujú pri tom cestou najmenšieho odporu: scény s živými hercami tvorí len prológ a epilóg filmu, zatiaľ čo prevažná časť deja sa odvíja v animovanej podobe. Výtvarné poňatie sa líši od disneyovského štýlu. Film sa odvoláva na známe postavy dobrodružných a hororových príbehov, aj na rozprávkové bytosti. Jeho základná myšlienka je uviesť malých divákov do báječného sveta, ukrytého v knihách. Atraktívnosť snímky má pozdvihnúť účasť detskej hviezdy Macaulaya Culkina, ktorý sa tu však objaví len na malej ploche, zato však dostal animovanú podobu. ()

tron

Ako znie dávna, pirátskym prachom zapadaná pravda, fantasy je drahé nakrúcať a preto ich máme tak málo. Tvorcovia tohto filmu na to išli rafinovane: „civilné“ scény nakrútili so „živými“ hercami (Christopher Lloyd, Macaulay Culkin), kým tie fantasy... v kreslenej, s prepáčením LACNEJ podobe. Výsledok je, samozrejme, riadne rozpačitý. Rok 1994 znamenal úpadok v Culkinovej kariére. Po trhákoch Sám doma 1 a 2 sa upísal prepadákom, v lepšom prípade priemerným záležitostiam á la Sám doma a bohatý alebo Kšefty s otcom (alebo Vládca kníh, ehm) a to bol začiatok konca najpopulárnejšej hollywoodskej detskej tváre 90-tych rokov. ()

FIBO

An old time animák, který je určen pro hodně mladé publikum. Když píšu mladé, tak tím mám na mysli opravdu hodně mladé. Dnes si moc nedovedu představit, že by takový film někdo aktivně vyhledával pokud by k tomu neměl konkrétní důvod. Jako ukázka toho, jak se kdysi dělaly speciální efekty, to není špatné, ale celé vylíčení hlavní postavy je až přehnaně absurdní. Pagemaster je z dnešní perspektivy spíš takový muzejní kousek než film, který by měl někdo důvod si pouštět (natož dětem v dnešní době). Přestože film mnohdy hrozivě pokulhával (neříkejte, že tak primitivní chování filmové postavy nemůže způsobit u dětí demenci), tak v celém svém světle by se dal zhodnotit jako průměrný tehdejší film svého žánru. Verze v původním znění potěší tím, že uslyšíte Patricka Stewarta, Whoopi Goldberg či třeba Leonarda Nimoye. A v neposlední řadě potěší hudba Jamese Hornera, ktará tomu přidává ještě trošičku víc. ()

• Mnoho herců z filmu se podílelo také na filmech Star Trek. Patrick Stewart hrál Kapitána, Whoopi Goldberg Guinan a Leonardo Nimoy ztvárnil Spocka. (Dlee)
  • V pôvodnom scenári mal Macaulay Culkin (Richard Tayler) hrať chlapca neznášajúceho čítanie, ktoré si časom zamiluje. (Greenpeacak)
  • Vytvorenie filmu zabralo 3 roky. (Mihail123)