Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

sedm.1

Sled nepovedených,či ještě více nepovedených scénech,nedávající dohromady jakoukoliv kostru příběhu.Překvapivě na Zelenku i nemožné dialogy.Naprosto nevyužití výborní herci(Heřmánek,Bartoška),naopak velký prostor dostali herci s téměř až amatérskými výkony a výrazem(Lustigová).Jinak Ivan Trojan jako vždy výborný,tentokrát ale ani on tento film nad vodou neudržel.Bezvýrazná nuda. ()

ArdathBay

Zelenka opět natočil skvělý film. Trojan je špičkový, Krobot též super. Po dlouhé době opravdu vtipná komedie - scéna Trojana koukajícího na koitus je geniální. Bravo ()

ethos

Bol by som dokonca ochotny dat 5 hviezd nebyt toho debilneho konca. Cely cas to bolo vtipne, taky svojskym sposobom, ale koniec ma nastval. K takymto filmom patri happy end a nie otvoreny koniec s ktoreho ani sajnu nemas ako to cele dopadlo, ale inac to bolo velmi dobre. ()

G.W.Bush

Šílenství není nikdy obyčejné, ale na druhou stranu je taky málokdy tak zábavné jako tahle absurdní pecka. Klaním se panu Krobotovi, protože jeho normální touha po troše štěstí působí mezi ostatními blázny až úchylným dojmem. ()

Lukoboss

Ten film je nadprůměrný, s vynikajícími herci a několika opravdu dobrými situacemi (ať už komickými nebo těmi ze života). Tak proč dávám jenom 3? V druhé polovině filmu jsem totiž zjistil, že to tak nějak plyne kolem mě a já už vlastně ani moc nevnímám, o co tam jde. Možná bych se na to měl podívat podruhé, možná to ale nepomůže... ()

lskala

Ivan Trojan je pan herec. Pokud se ale režisér spolehne pouze na něj, že utáhne sám celý film, tak to jde do kytek! Nuda a nebýt jízdy na "ještěrce" přes celé město, vůbec bych se nezasmál. 30% - 2** ()

Maynard.

Na plnou palbu tenhle kousek asi nikdy mít nebude, ale přesto se jedná o super českejkousek, kterej se povedl. Pro Trojana má slabost snad uplně každej člověk, kterej aspoň trošku rozumí hereckýmu umu, tenhle chlapík do svých rolí dává, oproti většině českých herců, kousek sebe. NEbo nevím jak si vysvětlit, že z něj nemůžu spustit oči :o). Ale stejnak v tomhle filmu nejvíc dával Krobot. To sem se několikrát fakt řezal, no masér jak cip. Celkově mi příběh přišel vlastně o ničem,no ale ti herci, to se povedlo. Sámotáře už asi žádnej film nepředstihne, ale tenhle jim šlape celkem dost na paty. ()

herr_carter

"A jak na něj bafáš?Baf ! No jo, ale ty na něj nebafáš, ale hafáš, proto se neleká..".............moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

vitekpe

Nadsena doba, ktera produkovala podobne "pribehove" filmy, uz je nastesti?/bohuzel? za nami... Nektere byly lepsi, jine horsi. Tenhle patri bezesporu k tem nejlepsim. Patou hvezdu davam za muziku. ()

Borec3

"Jiří, ten hajzl se nekouká!" bavil jsem se fakt dobře . . . český film objevil Krobota, Zelenka hláškuje jako za starých dobrý časů, Trojan je dobrej (to jsme věděli). Bavilo hodně . . . já takhle vypadám normálně . . . ()

Devadesát Dva

Asi před půl rokem (6 měsíců, 7 dní) jsem se rozešel s jistou Janou, se kterou jsem byl skoro dva roky a která po rozchodu svoje city léčila (pravděpodobně, s jedním určitě) velkým množstvím sexu s jinýma - ironie, že je tohle jako vystřižený z tohohle filmu, do puntíku. Takže jsem v pozici Ivana Trojana na začátku. Časově jsem ten film fakt trefil. Už jsem si na něj brousil zuby tolikrát, ale dostal jsem se k němu teprve dnes a zrovna v tak přesných údajích, co odpovídají skutečnosti. Heh. Madam Ironie, vážně smekám. ____ Petr Zelenka tentokrát velmi na vážno. ____ Navíc film hodně odkazuje i na mého oblíbence, vlastně nejoblíbenějšího a nejvlivnějšího (č.1) spisovatele a básníka, Charlese Bukowského, který byl taky, jako hlavní hrdina tady, sám a jeho osud zdál se podobně tragický a osamělý. Konkrétně scéna s obživlou dekou (poslední z knihy Příběhy obyčejného šílenství - a to já si myslel, že název je jen nahodile stejný). ____ Btw. Bydžovská, kterou jsem vždy nesnášel i jako babu, i jako herečku je tady nějak divně sexy a sledovat někoho při sexu, jaké to vlastně je hlavně, odebereme-li prvek peněz? Potupné? Smutné? Vzrušující? Vyvolávající žárlivost? ____ No zkrátka, hodně osobní film pro mě, sic není natočen tak dobře a přesně, jak jsem u Zelenky zvyklý, ale i tak, objektivita, jestli existuje, jde tentokrát stranou, i skrze to, že se film celkem zabývá otázkama, co jsou mi blízké. -I oči máte moc pěkný, takový divoký. -To je Alzheimer. Manželka na to přišla. // -To, jak žijem, je jedna věc a většinou se s tím nedá moc dělat. Ale neměli bysme ztratit kontakt mezi sebou. Miroslav Krobot je těžce nedostižnej v tomhle filmu. ____ A ten konec jednoduše: xD ()

Zagros

Petra Zelenku mám jako tvůrce rád. Ve většině případů se mi dokáže trefit do vkusu a některá jeho díla jsou parádní (Samotáři, Karamazovi). Příběhy obyčejného šílenství se mu opět povedly náramně. Hned na poprvé se mi tahle černá komedie zaryla pod kůži a dobrý pocit převládal i po několika opakováních. Ivan Trojan podal jako vždy excelentní výkon. Nutno říct, že ho více než zdatně doplňovali i ostatní herci v menších rolích - Krobot, Bartoška, Heřmánek a Divíšková. Měli ale výtečně napsané a zapamatovatelné postavy. Téměř v každé scéně jsem se výborně bavil nebo přišla nějaká silná myšlenka, či vjem. Hranice mezi lehkou jinakostí, milou zvláštností, zamilovaností, drobnou úchylkou a šílenstvím jsou velmi tenké. Navíc jsou různými lidmi vnímány různě. Na téhle tenké hranici balancujeme všichni a je fajn pozorovat, jak se s tím popasovávají jiní, i když jenom (ve výborné!) filmové dramatizaci. Až teď jsem popravdě zjistil, že šlo o předělávku velmi úspěšné divadelní hry, kterou měl na svědomí prakticky stejný tvůrčí a herecký tým. I to je možná jeden z důvodů, proč byl film tak skvělý. Byla na něm vidět ta preciznost v detailu, sehranost herců a vůbec jako celek působil velmi vyladěně. Dovedu si představit, že divadelní představení mohlo být také skvělé, možná ještě lepší. Přesto nemám nějak chuť se na něj podívat, protože stvořený filmový svět a příběh mi plně vyhovoval. ()

loydd

Největší předností tohoto filmu jsou bezpochyby herecké výkony všech herců a hereček v čele s Ivanem Trojanem a Miroslavem Krobotem a Niny Divíškové. Postava otce v podání pana Krobota je naprosto kouzelná a vlastně to je další hlavní postava, která by mohla film ukradnout pro sebe, nicméně se s postavou syna v podání též výtečného Trojana skvěle doplňují, takže to filmu nijak neškodí, spíše naopak. Stejně jako všechny předchozí filmy Zelenky je i tento navenek komedie, ale ve své podstatě a v duši svých postav je to celkem smutný a realistický film o lásce, rodině a osamění. Nicméně originální vtipné momenty film příjemně odlehčují. Musím říct, že konec mě trochu zaskočil. I když vlastně je plně v duchu absurdity filmu. ()

Balu...

Všichni jsou šílenci... Kterak poukázat na to, že vlastně nikdo z nám není až tak úplně normální a že každý trpí nějakou tou svou úchylkou. Pojetí je trošku intelektuálnějšího zaměření, o to víc se mi líbilo. Trojan zahrál bravurně, Zuzana Šulajová je mi velice vzhledem sympatická, konec je úžasný ve své originalitě =) Sám až nechápu, jak moc mě tento snímek dokázal oslovit... ...Jsem šílenec... ()

cab

Nejvetsi neduhou filmu je pro me nudne nezajimavy prubeh a velmi netradicni tzv. silenstvi nebo uchylky hercu. Co musim vyzdvyhnout jsou herecke vykony komunisticky hlasatel (Miroslav Kroboot) a jako vzdy (Ivan Trojan) jako letecky dispecer. 50% ()

Hopper

Hm, tento film si buď nájde diváka, alebo môže skončiť hodnotením niekde veľmi nízko. Trojan je možno až príliš trhlý na to aby sa s ním dalo identifikovať, to už jeho "rodičia" sú oveľa hodnovernejší a skôr sa s nimi dá identifikovať. Celkovo však ma film viac pobavil ako nudil, niektoré momenty boli skvostné, takže príklon k vyššiemu hodnoteniu. ()

Tery16

Trojan je fakt úplně nejlepší. Ta scéna s peřinou mě opravdu odzbrojila, takže i když ten film není dokonalý, dávám maximum. ()

Rssa

Kvalitní film se spoustou skrytého humoru, jednotlivé postavy jsou zahrány dobře. Nemám výtek proti tomuto českému filmu. 80 % ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková