Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

crozet

Viděl jsem dlouho před filmem naprosto výjimečné Příběhy obyčejného šílenství, ovšem v divadelním (původním) zpracování (mimochodem bez Trojana - hrálo to českobudějovické divadlo). Naprosto strhující divadelní hra. Zde se ovšem bavíme o filmovém snímku. Obávám se, že převod díla na filmové plátno je problematický, přestože jej dělal sám autor dramatu. Film obsahuje některé skoro úplně divadelní narativní momenty (projevují se i v docela vděčné filmové látce jako je dialog) a bohužel téměř jenom stojí na fenomenálním Ivanu Trojanovi... Dojem z divadla byl jednoznačně lepší. Přesto zajímavé - aspoň v TV určitě. ()

FunThomas

Asi jsem filmu špatně porozumněl a budu ho muset ještě několikrát shlédnout, ale nic světoborného to pro mě nebylo..uvidíme později... ()

Spiizy

Přiznávám, že mé hodnocení je z velké míry ovlivněno sympatiemi k Ivanu Trojanovi, nicméně jeho tupý výraz alá já nic, já muzikant, mě zkrátka chladným nenechává. Kdyby se film vyhnul hluchým místům, ve kterých směřuje jaksi do ztracena, hodnotil bych ještě výrazněji. Jinak ale celková základna filmu (tradiční vztahové nepochopení) mi přijde šikovně a vtipně zasazena do kontextu přímé přiblblosti (jak už jsem předeslal, např. Petr v podání Ivana Trojana a jeho mj. civění za prachy na milenecký pár v akci). Za mě za 75 %. ()

Honza dAve

Na to, jaké jsou poslední dobou české filmy, je tento nadprůměrně dobrý. Příjemná zábava, vesměs trošku černější, nebo aspoň tmavě šedý :o) humor, hezky vybraná muzika a dobří herci. Miroslav Krobot má opravdu úžasnou roli, která (plánovaně či neplánovaně?) zastiňuje i hlavní roli Ivana Trojana. Karel Heřmánek - taky dobrý. ()

Herman

"To, jak žijeme, je jedna věc. Většinou se s tím nedá nic dělat." Jeden z nejlepších porevolučních českých filmů. ()

Luqi

To, čo je normálne, určuje väčšina............... Nie každému sa táto zmes tragiky, bizarností a komédie bude páčiť. Možno aj preto, že dosť často je tu rozdiel medzi smiechom a slzami veľmi nejasný a to, čo to je aj vtipné, je v skutočnosti smutné a naopak. ()

Saur.us

Příběh Petra, jenž sám trochu šílený, k sobě přitahuje další šílené existence. Hořká komedie, která nám celkem jasně vzkazuje, že jsem vlastně všichni svým způsobem šílení. Nadruhou stranu, filmy Zelenky, Ondříčka nebo Hřebejka o podivných osudech obyvatel naší největší metropole, jakoby si z oka vypadly. ()

djfun

Vždycky mě tenhle skvělej biják hrozně bavil, ale to, že mě i 16 let po svém vzniku a po x-tém shlédnutí dokázal opět rozesmát tak, až jsem se málem pochcal smíchy, mě přinutilo přidat hvězdu a zvednout na plnou palbu!:) A když porovnám s naší tvorbou posledních deseti, patnácti let, tak je to o dva levely jinde. Tohle je prostě kult! ()

tragos

Well... Nečekal jsem moc, a přesto jsem se nedočkal. Tatam je atmosféra Knoflíkářů nebo Roku ďábla, spousta scén vyznívá do prázdna, stejně tak jako celý film. Herecké výkony to bohužel nespraví. Divadelní hru jsem neviděl, nemůžu srovnávat. ()

gusman

Příběhy šílenství, obyčejného, každodenního. Tragikomedie dějící se všude kolem nás, každý den. Výborný scénář a herecké výkony. Ale přeci jen o něco lehčejí zapomenutelné než Knoflíkáři. ()

lsd

Jako divadelní hru jsem to bohužel neviděl, takže nemůžu říct, která verze je lepší, ale i tak je to podle mě velice kvalitní film. Vše to stojí a padá na hereckých výkonech (které jsou až na vyjímky skvělé a to hlavně Trojanův a Krobotův)a dobré režii Petra Zelenky. Krásně to ukazuje, že asi snad každý má nějakou menší či větší úchylku (nebo se někdy chová nenormálně), akorát někdo ji dává najevo míň a někdo víc. Je zde i hodně vtipných nebo absurdních scén, ale pro mě je to spíše drama. A hodně kvalitní. ()

#47

Zelenkovy filmy mně opravdu moc neříkají...a občas si lámu hlavu co je na nich tak super, že mají všechny červený rating. V každém případě jsem opět nedostal to, co od komedie očekávám...a to je hlavní chyba...ať už byly úchylky zobrazené v tomto snímku jakkoliv neobyčejné...vtipem příliš neoplývaly. Pár dobrých momentů mi v hlavě utkvělo...díky pane Heřmánku...ale celkově byly Příběhy obyčejného šílenství spíš mimo moje humorové spektrum...a jakkoliv vážně to přece ani brát nejde... ()

bonifac

úžasná komedie...až na nečekaně brutální konec...po té scéně jak v té krabici najíždí do letadla celý sál ztichnul a seděl naprosto zařezaně...fakt silný konec. ()

Radek.SCH

Neříkám, že Příběhy jsou špatný film, ale po Samotářích jsem měl velké očekávání, která se bohužel nenaplnila. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková