Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

Rami

Zcela souhlasím s komentářem uživatelů farmnf a Isherwood. Je to opravdový hnus. Dvě hvězdy dát nemůžu, protože to na ně nemá a já tento typ filmů fakt nemusím (a přesto se u nás točí pořád a pořád - snad jednou nastane obrat k lepšímu). Odpad taky nedám, protože si myslím, že pro něj jsou stvořeny jiné filmy s ještě horší kvalitou a herci by si to nezasloužili (i když příliš incence do plochého scénáře taky nepřinesli). O tomto filmu se dá říct asi jedno - vše je přemrštěné (herecké výkony, scény, ujetost, nuda) a přesto naprosto ploché. Navíc mě v tomto filmu brutálně vytáčí fakt, že jeho autoři se snaží z naprostého hnoje vytvořit cool záležitost, přičemž jedna póza střídá druhou (postavy si snaží získat náš obdiv svou ubohostí). Nechápu režiséry, kteří se dokáží pod něco takového podepsat. :-( ()

Puol

Typovo obsadený Ivan Trojan, ktorému mu tí "Týpci" proste idú. Zuzka Šulajová od Záhrady este viac opeknela. Zelenkov film o úplne normálnych ľuďoch, ktorí až uakí normálni niesu. No ale kto a čo je vlastne normálne. ()

alambert

Pokud bych měl Příběhy obyčejného šílenství stručně charakterizovat, tak by asi stačilo říct, že v tomhle filmu prostě není jeden člověk normální. ()

Hubis_

Průměrný český film který mě ničím nezaujal.Skoro dvě hodiny filmu šlo klidně zkrátit do hodiny a výsledek by byl stejný.Ale musím uznat,že pan Krobot svojí roli zahrál dobře. ()

brumbrum

Kravina, zmazali sme hned po zmerceni. Skoda Trojana na taky paskvil bezduchy. Film ziva prazdnotou, vymletymi dialogmi - a traposska scenka, kde sa za prachy Trojan pozera na obstaroznych asocialnych pariacich sa susedov, dava tomuto svinstvu len poslednu bodku. Skoda. Clovek ma pocit, ze este nezhasla vizia "slobodnej" "tvorby" - ale zial je z toho obcas len kalika slobody a kreativity. 1* za Trojana a obcasne usmevne scenky, kedze je trapasak - to vie od Troja vycarit usmev aj na takomto cintorine iluzii o filme. ()

levente

Konečně nějaké překvapení v podobě českého filmu. Už jsem si dlouho zoufal, zda v Čechách může vzniknout nadprůměrný film: Může. Hurej. Je to vtipné, od začátku do konce, ba co více, komediální situace nejsou předvítelné, ba i vyslovené trapnosti se tvůrci vystříhali. Byl jsem spokojený divák a pro tu chuť mi i odkazy na Jameson připadali vtipné. Trojan je lidský a i přes tu všude přítomou "zvláštnost" přirozený. Dlouho jsem neviděl (od Trojanovi poslední role) někoho tak v pohodě, realistického. V roli milá je Bydžovská a stále výborný Bartoška. ()

Miki68

Každý máme v sobě něco... A kdo z nás může s jistotou tvrdit co je normální a co není? Myslím, že Zelenkův pohled je neobyčejně laskavý a zároveň krutý svou doslovností. To, že některé scény mi zůstaly v paměti dodnes (M. Krobot na ulici s telefonním přístrojem, scéna kdy I. Trojan sestupuje po dlouhé jízdě z vysokozdvižného vozíku, voyeurská scéna...) je to určitě kvalitou příběhu, ale i herců, kteří bez výjimky podávají skvělé výkony. Přesto se mi zdálo, že přes všechny očividné kvality si mě film tak úplně nezískal. Přesto jdeo nadprůměrné dílo (aspoň v českém kontextu). ()

Yomega

Nemůžu to nazvat jinak než DIVNÝ film. Nemůžu si ho ani nikam zařadit, komedie to teda na můj vkus rozhodně nebyla. Parkát jsem se pousmál a to bylo vše. Nerealistické postavy a prazvláštní mezilidské vztahy mě v tomto snímku opravdu neoslovily. Jediné co je na tom kvalitní jsou herci v čele s Trojanem, Heřmánkem, Miroslavem Krobotem a pak také nesmím zapomenout na Zuzanu Šulajovou, která je prosté úúúúúúúžasná:-) Jen díky jejím očím jsem to dokoukal celé. ()

Ygnor

Typický rukopis Zelenky, ale mne to už tak nedostalo. Neokoukané mladé herečky mne nenadchly ani svým umem ani proporcemi. Po shlédnutí téměř 40 minut vystřižených scén dávám za čtyři. Film byl více sourodnější. ()

horovska

Je to asi tak, že na tento film musí být ta správná nálada. Kolébá se v tak pomalém tempu a obsahuje tolik hluchých míst, že pokud je divák "nastartovaný" tak to nejspíš - stejně jako já při druhém sledování - špatně snáší. Nakonec je to jen sbírka úchylek podobně jako je tomu v knoflíkářích, ale pevné jádro ani nosnou dějovou linku film nemá. Přesto ode mne po prvním shlédnutí dostal film pět hvězdiček, což vlastně nechápu... ()

Stíba

Vcelku zručně zrežírovaná hořkodramatická komedie poslepovaná z poněkud nahodile působících příběhů zakompovaných do životů několika lidí. Z kolísavého tempa, kde se mísí povedené úseky s těžkopádností, atmosféry, která místy šlape a místy už o něco méně už nicméně několik šikovnějších (i českých) režisérů dokázalo poskládat i hodnotnější filmy podobného ražení. 70% ()

Kingjiri

Scénář tvoří spíš několik víc či míň zábavnejch/lehce šílenejch scének než klasickej příběh. Ale Ivan Trojan a Miroslav Krobot naštěstí dokážou svym výbornym herectvim udělat zábavu snad uplně ze všeho. S tim ale souvisí skutečnost, že když zrovna neni na scéně ani jeden z nich, žádná velká zábava se nekoná a snímek pak taky trpí nevyrovnanym tempem vyprávění. Taky bych se přimlouval za jinej závěr, nemám totiž uplně rád otevřený konce. Na český komediální poměry hodně slušná práce, v globálu však pouze sympatickej průměr na jednu projekci. ()

Ozzy2

Tak tohle byla strašná kravina.Možná to funguje na divadle, ale tady mě to přišlo trapné od začátku skoro do konce.jen konec byl super.Ten už jsem naštěstí neviděl.Ta hvězdička je za Bartošku, který měl odvahu vlézt na Bydžovskou. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková