Screamplay

• USA Screamplay

Peníze jsou smrtí undergroundu, ale když jich někdo nabídne hodně...? Nebudeme předbíhat. Scénárista Edgar Allan se snaží dokončit předlohu k hororu a jeho divoká představivost přechází do reality a naopak. Rozpadávající sny se potkávají s rozpadávajícími těly obětí podivných sériových vražd - a to vše v duchu německého filmu Kabinet doktora Caligariho. Humor ve stylu TROMY a staré filmové efekty - tentokrát pro milovníky německého expresionismu. (Levné knihy)

bobstock

Pocta starým černobílým hororům? Příšerné herecké výkony, papundeklové triky, málo krve a vše tak okatě nepovedené. V té hollywoodské díře, bych se zbláznil už po jednom dni s touto sebrankou západoamerických ztroskotanců. Asi jo, pocta starým černobílým hororům. 40% ()

Brejlil

Nemám dojem, že se to úplně povedlo. Na jednou stranu je chvályhodná a velice pěkně (za levno) provedená vizuální nápodoba klasických film noir, příběh sám je ovšem neskutečně nenápaditý. ()

waits

Že je Screamplay poctou německému expresionismu a jejím představitelům je lehce poznatelné od prvních záběrů. Poznal jsem to dokonce i já a to mám o této oblasti povědomí jen z několika málo filmů (Metropolis, Upír z Nosferatu, Kabinet Dr. Caligariho) a z prohlídky berlínského Deutsche Kinemathek Museum. Sledovat film, podávaný stylem starým téměř 90 let, chce ovšem něco navíc. Je milé pokochat se přehráváním herců, typickým pro počátky (němého) filmu, černobílým, jakoby nekvalitním obrazem nebo pokřivenými scénami, plnými stínů, papírových stěn a sem tam i posunuté perspektivy, ale zájem o vnější stránku mně osobně nevydržel dlouho. Scénář mě nebavil, možné hlubší odkazy jsem díky své malé orientaci v žánru nepochytil, po velkou část filmu jsem se tedy proto nudil. Upozornuji, že je to možná moje chyba, a že si filmový labužník dávného expresionismu odnese z nabídnuté podívané jinší zážitek. Pozn. Milovníkům německého filmu berlínské muzum vřele doporučuji (http://www.filmmuseum-berlin.de/), je zde velká sekce o Marlene Dietrich a přehled aktivit slavn firmy UFA a nejvýznačnějších režisérů oné doby - von Sternberga, Wilhelma Murnaua a Fritze Langa. Langův film Metrpololis běží ve speciální expozici, v temných kulisách na cca dvaceti obrazovkách s posunutým obrazem, působivé.. ()

vojo

Normálne mňou drása nutkavá predstava, tak ako s hlavným hrdinom. Ubrať či pridať hviezdičku? Je to tak zlé či dobré? Určite svojský pokus o poctu klasike. ()

maoc

Zatím nejucelenější a nejlogičtěji sestříhaný film od Tromy, co jsem viděl. Hned se pozná, že Kaufman jen produkoval. Nejsem znalec filmů, ze kterých tvůrci čerpali, proto hodnotím s čistou hlavou: líbilo se mi to. Hodně. ()