Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh se točí kolem automobilového závodníka Lonnieho "Lucky" Johnsona (William Smith), jeho přítelkyně Sammy (Claudia Jennings) a jeho podlého manažera Phila Adamsona (John Saxon). Divák se ponoří do světa, kde je všudypřítomná vůně benzínu a oleje, do víru soutěživosti, chamtivosti a korupce. Touha uspět a splnit si svůj americký sen, takový je svět závodění. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

První polovinu mi připadalo, že přes hodně atraktivní téma automobilových závodů a jejich zákulisí (včetně korupce a podrazů) snímek občas trpí mírnou vyčpělostí a nejedním slabším místem. Ale možná jsem se jen potřeboval trochu rozkoukat a smířit se s tím, že jakkoliv je David Cronenberg ve svém obvyklém žánrovém zaměření (ve jménu různých bizarních sci-fi / thrillerů / horrorů) skvělý režisér, Johnu Frankenheimerovi coby specialistovi zase mj. právě v oblasti sportovních dramat (Grand Prix, The Gypsy Moths, Jezdci) se může tímto počinem přiblížit maximálně tak ze stometrové dálky. Přesto má Fast Company řadu skvělých scén včetně celkem slušné akce nebo poutavého náhledu do autodílny a k závěru skvěle graduje i příběh. Z hereckých výkonů bych zmínil zdařile ztvárněnou záporní postavou slizkého manažera Phila v podání Johna Saxona, který tu často vnáší stylovost i napětí. Celkově však Fast Company oplývá spíše pohodovou atmosféru, na čemž nese podíl i často znějící jemná rocková a country muzika a řekl bych, že jedná se o ten nejoddechovější film, jaký Cronenberg kdy natočil, i vzhledem k úplné absenci režisérových typických sklonů k úchylným a jinak bizarním motivům. O to zajímavější bylo pro mě vidět Fast Company nedlouho po snímku Crash, kde se spousta rychlých jízd autem a bouraček objevuje v rozhodně jiném kontextu. :o) Přestože i tentokrát víc, než lepší 3 hvězdičky neudělím, zhlédnutí tohoto polozapadlého kanadského filmu nelituji. [65%] ()

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Pre každého okrem fanúšikov tých komických prďochov, čo sa tu pretekajú, je RÝCHLA SPOLOČNOSŤ zaujímavá z jedného jediného dõvodu, a to, že ju natočil David Cronenberg na vrchole svojho najšialenejšieho mladíckeho obdobia ( ako prvý projekt na objednávku ) a pritom je to tak neuveriteľne „normálny“ film, že sa až veriť nechce, v ktorom vládnu jasné farby, vyhráva veselý dobový popík, stále svieti slniečko a súťažia rýchle autá... Nuž čo, aj Baron of Blood potrebuje občas dovolenku... ()

Reklama

Courtemanche 

všechny recenze uživatele

Od filmu o dragsterech a to ještě natočený v syrovějších (filmařsky) 70.letech jsem čekal víc. V minulosti jsem na tihle závody díval celkem pravidelně a ne jen v Americe má historii, ale i ve Švédsku, a stačí si podívat na jeden závod a člověk má z toho víc než tady se dívat 90 minut na film. 2,5/5 ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Cronenberg ještě rozhodně nebyl ve své nejlepší formě a spokojil se i s trochu horším provedení některých bouraček, ale přesto podává obrázek o tom, jak jsou lidské vztahy komplikované. Navíc to prezentuje v uřvaném a rychlém hávu, který je místy hodně sexy, což se mi na něm líbilo asi nejvíce. Má to ale potřebný drive a zase tolik to nezestárlo. ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Každý se s krizí ve svém osobním životě vyrovnává jinak, David Cronenberg s rozvodem se svou manželkou třeba natočením dvou diametrálně odlišných filmů v jednom jediném roce (Brood, Fast Company - 1979). Zatímco v Brood vyjádřil obavy o ztrátu dětí a svou manželku vypodobnil skoro jako sukubu v depresivním podobenství, Fast Company je pro něj první zakázkový snímek, na jehož natočení měl milion dolarů a v kterém se mohl naplno věnovat své pro spoustu lidí ne tak zřejmé vášni - autům. Ale divák očekávající další erotický thriller ala Crash bude zklamán, přestože zde jsou scény švédské trojky, naopak milovník závodů a formálně zatížený člověk si vychutná závodní scény snímané z ptačí perspektivy, naprosto pohodouvou a návykovou hudbu a ti ostatní zase ironizování filmových klišé a schémat a řízně napsané dialogy (Fast Company je první film, který Cronenberg nenatočil dle svého scénáře) a coolově přehrávajícího Johna Saxona. Fast Company je Cronenbergův dramaturgicky nejucelenější a nejmainstreamovější film, který ale bohužel nelze docenit bez plné znalosti autora a jeho díla. Perlička na závěr: Jedna z bývalých Playmate Playboye, Claudia Jenningsová, rok po natáčení filmu přišla o život při atuomobilové nehodě. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama