Hrabě Monte Cristo

• Česko Hrabě Monte Christo (více)

Některé příběhy jsou nesmrtelné a filmoví tvůrci se k nim tak rádi vracejí. A diváky tyto dramata nikdy nepřestanou bavit a dojímat. Příběh námořníka Edmonda Dantese, který byl neprávem na dlouhá léta uvězněn v pevnosti If, okraden o milenku, poslední roky s otcem, kariéru kapitána a patnáct let života k takovým příběhům patří. Viděli jsme již mnoho filmových adaptací slavného románu Alexandra Dumase a po letech se vracíme k adaptaci z roku 1979, která byla uváděna v Československé televizi jako šestidílný seriál. Po rekonstrukci dodané francouzským distributorem je nyní uváděn jako cca devadesáti minutový čtyřdílný seriál, samozřejmě s původním dabingem. Znovu tedy otevřeme příběh o zradě a pomstě i o tom, jak hořká dokáže pomsta být (Česká televize)

subic

Podle mě to nejlepší televizní zpracování Le Comte de Monte-Cristo, velmi dobrodružné a navíc spojené s mým dětstvím. Tehdy mi bylo asi 8 nebo 9 a seriál patřil k mým nejoblíbenějším "západním" seriálům spolu s Robinem Hoodem z roku 1984, pak až někde někde někde byl Sandokan. 2024: Tak jsem se dočkal na ČT2 opakování a dokonce v původním osmdesátkovém dabingu. Jsem dojat. 9/10 ()

Arsenal83

Filmová adaptácia, ktorá je najviac podobná originálnej predlohe. Dokonca repliky úplne kopíruje. Zobrazuje aj situácie, ktoré iné verzie neukazujú. Ale kniha je kniha a filmu to na hodnote nepridáva, teda skôr na pútavosti. Navyše tá dvojička Dantes a Mercedes nemá charizmu a vôbec nie atraktivitu. Jacques Weber pôsobí dojmom obieleného hrobu a skôr vhodného do ságy o Nosferatu. Keď si len porovnám so seriálovou verziou z roku 1998 a v nej charizmatický a Gérard Depardieu ako kráľ historických polôh a potom Ornella Muti, čo je taká Mercedes, že jej ani superluxusný Maybach nestačí... tak toto na nich nemá. ()

horskejvlk

Jediná Škoda že nebyl nikdy reprízován, samozřejmě s vynikajícím dabingem. Nejlepší zpracování, sice né taková romantika jak z Mareasem z roku 1956  ale o to realističtější a věrohodnější. Vše již bylo napsáno v komentáři přede mnou. Pamatuji si ho z dob Husákovy ČST éra 80 let, člověk mohl o moři jen snít když viděl Francouzkou riviéru a cikády vrčet na ostrově monte Christo. Ještě že je ta doba uzavřeného a zamknutého ČSSR pryč. ()

R.E.M.

Nejlepší zpracování Dumasova románu. Kvalitní scénář, který se jako jediný z těch, co jsem viděla, drží originálu. Díky. Vynikající herecké výkony, kterým vévodí úžasný Jacques Weber v hlavní roli. Tak si přestavuji Monte Crista. Je rozporuplný. nenávistný, krutý i milující, démonický i dojemný, a působivě uhrančivý. Dobrá kamera i kostýmy. Výborná atmosféra věrně souznící s knihou. Jediným mínusem je, že se seriál už dlouho neobjevil na TV obrazovce, kdo ví proč se zrovna to nejpodařenější zpracování v TV nereprízuje. ()

• Pevnost na ostrově If, ležící od města Marseille 13 kilometrů, vznikla na obranu v polovině 16. století, záhy se stala i vězením, průměrné dožití vězňů ve strašných podmínkách bylo 9 měsíců. Takže 14 let káznice Edmonda Dantèse (Jean Marais), brali bychom v úvahu reálnost příběhu, není pravděpodobná. (sator)