Breaking Point

• Švédsko Breaking Point - Pornografisk thriller
všechny plakáty
Thriller / Horor / Pornografický
Švédsko, 1975, 87 min

Film vykresluje den po dni jednoho záhadného, úchylného a nebezpečného muže. Na první pohled nenápadný, každý den chodí do práce, pracuje v kanceláři za psacím stolem, má sexuální představy. Občas si z práce odběhne a znásilní někde nějakou dívku, nebo se jí nechá svést k sexuálním hrátkám. Po večerech znásilňuje a vraždí, nebo si hraje doma s elektrickým vláčkem. Později si koupí zbraň s výbušnými náboji a divák tak jen čeká, kam až tato šílená a zvrácená postava ve svých činech zajde... Jedná se spíše o tzv. "rekonstrukci" života úchylného maniaka. Film je velmi silně okořeněn hardcore pornografickými scénami, takže se v podstatě jedná o pornografický film obalený dějem a jednoduchým příběhem. (Flipnic)

woody

Jako porno odpuzující (ostatně to většina 70's hardcore produkce)... Jako sonda do života jednoho švédského sadistického zvrhlíka o něco zajímavější... Atmosféra chladnější jak severská zima, což mám na jednu stranu rád, ale zde jsem z toho měl chvílemi nepříjemný pocit. ()

Karlos80

Sám jsem byl zvědavej na třetí a poslední film kultovního švédského režiséra Vibeniuse a musím říct že mě opět nezklamal. Tohle mě hlava opět nebrala! Samozřejmě tohle není syrovej exploitation jakým byl o rok mladší rape and revenge "Thriller - en grym film", jeden ze stěžejních filmů samotného subžánru. Tento film rovněž není jen obyčejným pornem, ty porno scény tu nefungují samoúčelně jako v Thrilleru, toto je porno s příběhem a ne ledajakým jak se nakonec ukáže:-) Základem filmu, je jak jinak než potahaný ale na druhou stranu a svým způsobem i docela fascinující a vtipný scénář (proč ale ne?) každej z nás je svým způsobem trochu ujetý a tento film je toho typickým nositelem. Zobrazení a vykreslení psychicky narušeného muže (který se utápí v nudném stereotypním životě kancelářského trouby, který chodí jen z práce do práce a který v podvědomí touží po něčem zakázaném, po potěšení, vzrušení a adrenalinu), perfektně zobrazuje sadu jeho zvrácených myšlenek a různých plánu s velkým množstvím surrealistický snových sekvencí, to vše společně s velmi ponurou a bezútěšnou atmosférou tu funguje velmi dobře. Další velkou věcí na filmu, byl jeho lehce zapamatovatelný trippy hudební doprovod, ten si budete broukat ještě hodně dlouho po tomto filmu, to vám garantuji. Nicméně film má velmi pomalé tempo, takže i dost nudí, dialogu je tu minimum (tak 30 slov za celý film!), násilí a krev nečekejte, všecky herečky jsou pěkně tvarované, a co mě tu asi nejvíc dostávalo tak to byly všechny ty nádherně ujeté, oplzlé a provokativní detaily (vše podstatné napsal Slasher) a onen již zmíněný zlomový bod ve filmu s předešlým psychedelickým sledem všech zvráceností za celých film. Tahle swedish rarita stojí za to! ()

Slasher

Suchý pohled na suchý život a různá povyražení jednoho kancelářského trotla. Monotónní práci mu sem tam opepřují jen jeho svůdné provokující kolegyně a následné fantazírování, po kterém mu většinou nezbyde než si dát pauzu a splašit někde nějakou ženskou na nevybíravé ukojení potřeb. Někdy to končí vraždou, někdy naopak vřelým přijetím, někdy dokonce projevem jisté dávky iniciativy ('You wanna see me fuck the gear stick?'). Přitom se toho jen minimálně namluví a celý film je takovým dá se říct odproštěným od veškerých emocí. Stejně jako v předchozím režisérově počinu, Thriller - En Grym Film, je to i tady obohaceno ucházející dávkou regulérní pornografie. Dojde i na pár zajímavých momentů (kundí pleťová vodička, mrdkávička, moucha na žaludu, nevinný a přesto mrazivý výlet s prckem, vtipný závěr), díky kterým Breaking Point jen tak z hlavy nevyšumí. Zároveň v ní ale ani nezůstane jako nějaký zvlášť pamětihodný počin. (screeny) ()

Flipnic

Opravdu mne zajímalo, co mohl "magor" Vibenius stvořit po neuvěřitelném a šíleném Thriller En Grym Film. Po zjištění, že natočil po tomto skvostu pak již jen jeden film, který je v podstatě neznámý, moje očekávání ještě vzrostly. Za prvé, "Breking Point" je pornografický film. To je třeba uvést hned z počátku, Asi 30% veškerého děje obsahují pornografické záběry, z nichž nejčastější je orální sex ... prostě "kouření". Aktéry těchto scén jsou přímo hlavní herec a hromada neznámých "hereček". I když se jedná o porno, film má svůj příběh, děj, strukturu a pornografické scény nejsou samoúčelné. Ono mi to příjde jako s horrory ... v 70. letech se snažili tvůrci horrorů zajít v zobrazování brutality nejdál jak jen šlo, aby byl horror pro diváka opravdu horrorem ... Zde časem, zejména v 80. letech zafungovala cenzura, tvůrcům horrorů se prostě "přistříhl tipec" a bylo to vyřešeno. Vibenius byl podle mne ale průkopník, kterému se zřejmě nepodařilo to, co zamýšlel. Přiblížit divákovi film natolik, jak je jen možné a to i za cenu zobrazování sexu tak, jak je ... Nechtěl zřejmě ve svých filmech zobrazovat muchlující se dvojici pod dekou, ale to, co skutečně většina z nás při sexu dělá. Na toto však film, ... kinematografie a filmové umění nikdy nebude připraveno a nikdy na toto nepřistoupí. Proto byl možná nakonec Vibenius frustrován z neustálého "banned" svých filmů, až se dal na jinou profesní dráhu ... Takže "Breaking Point" je ve své podstatě takový pokus o průkopnický film, něco nového, neotřelého ... ve filmové branži prostě slepá evoluční větev... Abych ale vystihl podstatu tohoto filmu a zbytečně tady nefilosofoval. Ve filmu vystupuje obyčejný obrýlený úředníček s pleškou na hlavě, který si po večerech hraje s elektrickým vláčkem, zpravuje ho, občas si vyhoní péro, sperma pak nastříká do hrnku, do kterého kolegyni v práci udělá kávu. Občas se sebere a nějakou ženu svede (řada z jeho obětí jde tak nějak dobrovolně ...), některé znásilní natvrdo, některé zabije ... Je tu šílená scéna s dítětem, které jako hodný strýček krmí bonbónky v automobilu a divák jen s hrůzou čeká, co se tomu maniakovi zrodí v palici. Nakonec si koupí revolver, do něj výbušné náboje, které rozstřelí smrk jako vzduchovka špejli na pouti ... Celé je to trochu podobné jako Henry: Portrét masového vraha. Prostě sledujeme asi týden počínání jednoho nesympatického, odporného zvrhlouna a úchyláka ... Ano, takhle by se dal film popsat a vypadalo by to, jako že se opravdu jedná o samoúčelné porno obalené nějakým tím dějem. Ale největší obrat, třešnička na dortu a bomba, která člověka fakt posadí a rozesměje na několik minut, je konec ... asi posledních 5 vteřin filmu naprosto vše otočí a všemu dá úplně jiný smysl a rozměr!!! A myslím, že každý z nás civilizovaných lidí, zejména mužská populace si uvědomí, na jakou strunu to ten lišák Vibenius brnká ... Nebudu prozrazovat tento šokující závěr, ale vyloženě se k němu hodí hláška z reklamy a parodie na reklamu: "I muži mají své dny ..." Celý film jsem se nudil, je to nechutná, halucinogenní záležitost. Ale ten závěr tomu dal úplně jiný rozměr a jsem velice rád, že jsem tento raritní skvost mohl shlédnout!! () (méně) (více)

Dadel

Thriller? Vůbec. Horor? Pro diváka ano. Erotický? Pouze s předponou "anti". Nechce se mi věřit, že to měl být vážně míněný film. Vypadá to spíš jako montypythonovská parodie na Pasoliniho filmy. ()

anderson

Idiotský VIBENIUSov výplod. Po kultovom THRILLER - EN GRYM FILM (s krásnou hlavnou jednookou pomstiteľkou) výrazný prepad smerom nadol. Skrátka klasicky nasnímané "seventies" porno ozvláštnené nudným dejom. (3.2.2009) ()

Karamanlis

Švéd Bo Arne Vibenius v Breaking Point v podstate zrealizoval to, o čo sa o poznanie amatérskejším spôsobom dva roky pred ním pokúšal jeho americký režisérsky kolega Shaun Costello vo svojom kontroverznom Forced Entry. Pravda, uzavretý úradníček Bob na rozdiel od vojnou zmagoreného pumpára z Forced Entry svoje obete znásilňuje skôr sporadicky, väčšina z nich sa mu totiž odovzdá dobrovoľne, prípadne ho dokonca zvedú, čo je vzhľadom k jeho vizáži ťažko uveriteľné, rovnako ako ľahkosť, s akou mu prechádzajú jeho čím ďalej odvážnejšie delikty o akčnom závere ani nehovoriac, ale budiž. Breaking Point je ponurý, znepokojivý a bezútešný film, ponúkajúci veľa perverzity a dobového hardcore porna, ktoré sa Vibeniusovi pre realistickejšie vykreslenie konanie deviantského hlavného hrdinu podarilo viac - menej úspešne zakomponovať do deja. ()

corpsy

Je to vlastne jedna veľká cocotin@, v ktorej sa jedna kanclkrysa rada necháva často orálne u(s)pokojovať ( pričom je vidno, že herečky nemajú veľké skúsenosti s touto činnosťou ), aby sa nakoniec, v závere, po 80tich minútach stal takmer Rambovskou postavou a vzorným taťkou. Ako niečo nekonvenčné, je to hodné zhliadnutia. ()

Radiq odpad!

Chch, v té TV měli dobryho psychologa - prej: "Při znásilnění se nikdy nebraňte - takovýhle člověk chce, abyste se bránili, takže naše rada je: být v klidu a nechat ho, ať si s vámi dělá, co chce. V nejhorším případě budete jenom znásilněné. A poslední statistiky ukazují, že 89% žen vlastně chce být znásilněno." Redaktor: "Takže tento muž vlastně dává ženám to, co chtějí?" "No, v 89% případů ano, což je většina. Ale ten hajzl je musí přestat zabíjet!" A kua a co mělo znamenat to zařehtání koně, když se ta jedna coura usmála, chchch? No prostě s předchozím Vibeniovým filmem, s kultovním "Thriller - drsný film" to ani nemá cenu srovnávat, tohle je uplná sračka a ani ten konec mě nijak neuchvátil. Nějak to ani nikomu nepřeju vidět... ()

Teardown

Asi než začnu vůbec něco psát, musím upozornit, že ve filmu jsou dosti detailně zobrazovány erotické scény. Ano, částečně se jedná o pornografický snímek. To ale prosím neberte jako tuctové porno s dějem. Tomu tak rozhodně není. Jde spíš o takovou sondu do duše psychicky narušeného muže, jež své pocity a sny ventiluje trošku jinak, než-li "normální" člověk. V podstatě se snímek podobá Rakousko-Německému Angst, kde jsme taktéž svědky zvrácených myšlenek, plánů a v neposlední řadě vrahových skutků, jen s tím rozdílem, že Breaking Point není až tak znepokojující(krom jedné scény s malým chlapcem, kde jsem trnul, kam až je schopen tvůrce zajít), depresevní a na reálnosti též nepatrně ztrácí. Jinak spokojenost a už se těším na Thriller - en grym film, který Vibenius natočil o rok dříve. ()

Rathalos odpad!

Ze vraj horor,ani vo sne,naopak,ciste porno,ktore za nic nestoji,amaterska chuj*vina s kretenom v hlavnej ulohe,odpad odpadov...:-) ()

DJ Kritik

Smútok bezvýznamného - úplne obyčajného človeka, ktorý sa rozhodol napĺňať svoje predstavy prepadávaním žien v ich domovoch a ukájať si s nimi svoje túžby. Je to bolesť z nenaplneného šťastie, kde hrdina vie, že nemá šťastie presadiť sa v živote. Film je natočený v duchu 70 rokov či už kamerou, alebo dejom. Veľmi často sú tu ukázané dokonca aj mužské genitálie čo je typické len v pornografii. Tento snímok, ale na rozdiel od typickej pornografie nemá iba vybudiť dojem bezduchej sexuálnej scény, ale aj traumy hrdinu. Reálnosť: ***** Vtiahnutie do deja: *** Erotika:**** ()

Rugero

Ojedinělý,výjmečný,drsný film skvělého režiséra.Breaking Point je naprosto vynikající záležitost.Muž pracuje v kanceláři,doma si hraje s vláčky,sní o ženách,masturbuje,čte si.... Koupí si revorver s náboji které rostřelý strom jak párátko.V smínku je plno detailně pornografický sníných scén.Bo Arne Vibenius však nestojí o lacinou šokantnost,ale jde mu o to zobrazit co nejvěrněji život úchyla,který je typický příklad průměrného člověka.Naprostá spokojenost! ()