Muž, který prodává válku. Čím krvavější je bitva – tím vyšší je cena…a na téhle vydělá majlant. Cynický a pragmatický britský agent William Walker přijíždí v devatenáctém století do Queimady, portugalské kolonie na Antillách. Jeho cílem je podnítit revoluci a získal pro Anglii výhodné podmínky při obchodu s cukrem. V nosiči vody a zavazadel José Doloresovi rozpozná potenciálního vůdce vzpoury otroků... portugalské jednotky jsou vyhnány z ostrova a moc za podpory britské vlády přebírá prozatímní vláda prezidenta Teddyho Sancheze. O deset let později Williama najme Královská společnost a vláda Queimady, která pátrá po plantážích cukrové třtiny. Jeho úkolem je dopadnout José Dolorese, který se svou armádou vzbouřenců narušuje ekonomické zájmy Anglie. (oficiální text distributora)

murakamigirl

Silu výpovede podráža príliš zauzlený? príliš náročný? scenár, niet šajnu, pôsobí to však občas zmätočne… Veľký, veľký, VEĽKÝ Marlon! ()

Terva

Agent který musí na karibském ostrově potlačit povstání, které kdysi pomohl rozpoutat.... Tohle je dějově velice povedený a nebezpečný snímek. Scénář : Gillo Pontecorvo, Giorgio Arlorio a Franco Solinas. ()

MrCreosote

Po dokonalé Bitvě o Alžír přichází Gillo Pontecorvo s další anatomií jedné revoluce. Tentokrát opuští víceménně objektivní hledisko nezúčastněného vypravěče a prezentuje krvavý osud ostrova Queimada jako spor dvou rozdílných individualit. Konfrontace na první pohled pragmatického Angličana se svým idealistickým queimadským protějškem dává celému příběhu jasný konflikt a staví nás do nelehké divácké pozice, protože se ani jednomu z nich nestraní a vyslovené otázky o právu na revoluci nebo boji proti útlaku jsou ponechány čistě na našem úsudku. Ve spojení s Morriconeho hudbou a charismatem Marlona Branda je Ostrov v ohni ukázkou příkladného politického filmu, který nedělá z lidí pitomce a nutí k zamyšlení. ()

curunir

,,CIVILIZÁCIA NÁLEŽÍ BIELYM. ALE AKÁ CIVILIZÁCIA A AKO DLHO?" __ Nepríliš známy historicko-dobrodružný film voľne inšpirovaný skutočnými postavami a udalosťami, ku ktorému som sa dostal vďaka hudbe Ennia Morriconeho ozdobenej nezabudnuteľným ústredným motívom "Abolison", ktorý je v mnohom možné označiť za to najlepšie, čo maestro zložil (inšpiráciu pre neskoršiu "The Mission" bral určite aj odtiaľto). Čo však na filme najviac zaujme je jeho realistické podanie života čiernych otrokov na trstinových plantážach. Marlon Brando sa svojej úlohu zhostil naozaj skvelo, rovnako tak ako aj neherec Evaristo Márquez (povolaním skutočný robotník na plantáži) - vodca povstania a zároveň figúrka v rukách ctižiadostivého Branda - José Dolores , ktorý na žiadosť režiséra nahradil pôvodne plánovaného Sidneyho Poitiera. Quiemada sa tiež môže pochváliť solídnou výpravou, síce trocha usekávajúcim, no zároveň tiež dynamickým strihom. Na škodu je myslím, že vo filme sa neobjavila aspoň jedna celistvejšia bojová scéna a v mnohom zbytočne zauzlený (i keď ideovo bohatý) scenár robí pomerne jednoduchú zápletku naoko náročnejšou. Zo silnejších 4* na plný počet v hodnotení dvíha film fakt, že netuctové staršie filmy mám v obľube. (film prvý krát videný 30. 9. 2008 v ten deň aj napísaný pôvodný komentár, 1. 6. 2009 prerobený) ()

ledzepfan

Je to dost nejistě natočené (především první polovina). Kamera je místy zoufale bez nápadu. Drtivá většina herců a komparzistů je vyloženě slabá... Ale i přes všechny negativa, není divu, že na to -ve své době superstár- Brando kývnul (přestože ve filmu nedostal šanci předvést cokoliv zázračného). Ten scénář je totiž překvapivě komplexní, myšlenkově vrstevnatý a nečernobílý (tím nemyslím barvy pleti). Ta problematika střetu dvou naprosto odlišných mentalit, postojů, hodnotových žebříčků, atd. je zde vykreslena bez příkras, bez dobráků a záporáků, bez ideologické hysterie, bez arogantního předkládání naivních řešení (umím si představit jak by film na dané téma vypadal dnes).. + Morriconeho hudba, která sice (podobně jako Brando) nebere dech, ale dokáže film podržet ve chvílích kdy jinak selhává/pokulhává. ()

NinonL

Skvělý film. Takřka učebnicový průvodce revolucí. Jak se začíná, jak probíhá i jak proti ní státní moc zasahuje. Vše je samozřejmě umělé a organizované zvenčí, za zcela jiným účelem než je zlepšení životních podmínek revolucionářů. Tak jako bylo u všech povstání a revolucí v novodobé historii. Úžasný Marlon Brando v roli agenta, výborný je i jeho černošský protihráč. Konec nezklamal, celý film je zkrátka na plné hodnocení. ()

kaylin

Úchvatně výpravný film s neskutečnou kamerou a skvělou hudbou. A pak je zde ještě Marlon Brando, který jen každou rolí prokazoval své dechberoucí herecké umění, kterému se vyrovná jen málokdo, pokud vůbec někdo. ()

italka63

Malinko mi to přišlo nevěrohodné, ale Marion Brando byl jako vždy famózní. Kolonizační válka Britské koruny na ostrově s cukrovou třtinou, kde zájmy Královské společnosti pro obchodování s cukrem hájí její vyslanec. A ten vlastně sám stvoří odpor domorodců proti nadvládě, který vyústí v místní válku. ()

Trevor

Veru, nadčasový snímok o tom ako cudzie mocnosti (teraz predovšetkým jedna) rozvráca jednotlivé štáty, bohužiaľ už príliš blízko nás, v samotnom srdci EU Ropy a nie "iba" v Bohom zabudnutej Afrike. Ani po 53 rokoch od svojho vzniku na svojom posolstve nič nestratil, práve naopak... ()

radektejkal

Netypický dobrodružný snímek, který střídá polohy klidu (jen hudba s pohyblivými obrázky) s překotnými akcemi (i když se revoluční brutalitě nevyhýbá, nechává ji spíš jen naznačenou). Též dobrý příspěvek k dějinám "vzestupu a pádu britského impéria". A protože je podstata (synopse) popsána jinde, omezím se na dvě citace Josého Dolorese ze závěru filmu, kdy odmítnul hrát hru s poznačenými kartami (viz Bob Dylan: "I"ve moved your mountains and marked you cards, but Eden is burning") ... 1. Možná mě nechají žít. Ale to znamená, že je to pro ně výhodné. A pokud je to pro ně výhodné, pro mě je výhodné zemřít. 2. Civilizace náleží bílým. Ale jaká civilizace? A jak dlouho? ()

Martin741

V 60. rokoch mal Marlon Brando uz hodne kvalitnych filmov za sebou /Sayonara/ a natocil aj jednui extremnu kravinu, a to menom Pav se zlatym okem. No, obcas treba j kinematografiu pohnojit ....... No nic, udalosti tohoto filmu sa tykaju tusim Guadeloupe v Karibiku a ich revolucii a statnych prevratov. Tu je politika pevne previazana s ekonomikou, kde filmu vladne agent William Walker v podani Branda. Silne a drsne sceny boli najma s cernosskou tyraniou, so zobrezenim ich otrockej prace na plantazach /tusim to bola cukrova trstina/. Okrem Branda som videl aj Renata Salvatoriho /Povidka o Policajtovi, Korist s Belmondom/. Drsne bola vykreslena reality ostrova, najlepsie sceny sa odohrali az na zaver + perfektne dialogy : 98 % ()

tomtomtoma

Queimada neboli Ostrov v ohni je politickým manifestem Gilla Pontecorva, který nepřestal být židovským levicovým partyzánem ani po více jak dvaceti letech od války. Kolonialismus, imperialismus a otroctví jako dnes (avšak až ve 21. století) již tíživé dědictví evropské mocenské slávy, a také americká expanze "nového" imperialismu 20. století, to jsou cíle filmového partyzánského útoku. William Walker, to jméno je odkazem na svérázného amerického lékaře, právníka a zejména flibustýra, jenž v polovině 19. století nechvalně zasáhl do středoamerických dějin a na nějaký čas se stal dokonce rovněž nikaragujským prezidentem. Jméno José Dolores zase odkazuje na nikaragujského národního hrdinu, jenž Walkerovu armádu porazil. Pontecorvo využívá minulost k zobrazení současnosti, oportunisticko-utilitárních kalkulů ekonomicko-politických praktik. Oproti tomu staví poměrně "obyčejnou" touhu po svobodě, či přesněji sen o skutečné svobodě. Manipulace, nadřazenost, "zavádění" civilizace, ekonomické zájmy, přání moci, loutková vláda, různé formy zneužívání a kořistění, ale i revoluce a jistá bezradnost spravedlivého, avšak naivního revolučního nadšení, to jsou všeříkající teze Pontecorvova politického manifestu. Působivými prostředky Pontecorvova partyzánské filmového boje jsou Sir William Walker (Marlon Brando), ve své práci dokonale svědomitý a důsledný agent britských ekonomicko-politických zájmů ve jménu civilizačního pokroku, a José Dolores (Evaristo Márquez), díky souhře mocenských intrik sveřepý vůdce partyzánské vzpoury, odmítající "laskavé" dary bělošské, západní, "liberálnědemokratické" civilizace. Z dalších rolí zaujme nový prezident "osvobozené" země Teddy Sanchez (Renato Salvatori), zástupce britské cukrovarnické společnosti v zemi Henry Thompson (Giampiero Albertini), či vyšším zájmům poslušný generál Alonso Prada (Thomas Lyons). Queimada aneb Ostrov v ohni: Pontecorvo je nekompromisní ve svém partyzánském přesvědčení a ve znechucení z ekonomicko-politických struktur moci. Ostatně, ona nadřazenost "bělošské" civilizace byla do dnešních dnů pouze nahrazena nadřazeností "západní" civilizace, přičemž struktury ve svém fungování doznaly pouze modifikačních proměn, nikdy však nedošlo k jejich faktickému odstranění. Svoboda, to je snad nedosažitelný lidský ideál. Působivě provokující politický manifest partyzánského přesvědčení! ()

majo25

Pokus o nastavenie zrkadla vyspelým spoločnostiam dopadol rozporuplne. Na jednej strane je silne tendečný, kde buď to talianska alebo francúzska kinematografia "usviedča" či už Američanov alebo Britov z úkladných intríg a mocenských snáh, robí z nich pomyselných nepriateľov; nikdy to však nie je kritika do vlastných radov, božechráň. Videl som to tak v mnohých filmoch v týchto dvoch filmových provinienciách. Nie je to pre mňa žiadne prekvapenie. Všetko ide samozrejme jednoducho, podľa predom určených liniek, ktoré sú z pohľadu filmárov strohé, príkre a nanajvýš bezcitné. Všetko v protiklade k naivným domorodcom. Na druhej strane sa spolieha na silu charizmy Marlona Branda a to sa mu darí veľmi dobre. Práve on ťahá film a drží ho nad vodou, aj s množstvom jeho logických chybičiek a prehnaných extrapolácií. ()

eye candy

Queimada není o pálence, ale o revoluci, bojích o kolonie a obchodu s cukrovou třtinou. Hlavní postava tohoto filmu se sice honosí jménem William Walker, nejde však o skutečného "dobrodruha" Walkera, který jak z historie dobře víme.. kdysi, cosi někde v jižní americe. Nicméně Queimada má dvě opravdu silné ingredience. První - Morricone tradičně dodávající grády spoustě záběrům svoji okouzlující hudbou a tu druhou už si domyslí každý, kdo viděl někdy Branda v akci ()

plechulka

Pomalý, ale působivý film o civilizaci bílého muže s fascinujícím Marlonem - bez něj by film pravděpodobně vůbec nefungoval. ()

JohnSmith

Špinavá politika královské koruny v podání Marlona Branda. Nejprve vytvoří odboj ve jménu koruny a po deseti letech se vrací, aby odboj zlikvidoval, opět jménem koruny. Brando je fajn, ale celkově by film potřeboval finanční injekci a lepšího režiséra. ()

Autogram

Nevedel som sa prinútiť, aby ma tento film zaujal. Nepodarilo sa to vôbec ničím. Zvrhnutie otrokárskeho režimu a revolúcia v krajine za pomoci cudzieho tajného agenta môže pripomínať aj dnešnú dobu. ()