Brutální město

(neoficiální název)
  • Itálie Città violenta (více)

Jeff Heston (Charles Bronson), profesionálny zabijak, je prenasledovaný svojimi bývalými zamestnávateľmi, ktorí sa ho chcú zbaviť. Po napínavej autonaháňačke ho zrania, ale on skoncuje s prenasledovateľmi. Zistí, že sú o ňom kompromitujúce fotografie, ktorých negatív vlastní jeho bývalý hlavný objednávateľ (Telly Savalas). Jeff zistí, že mu v spolupráci s jeho priateľkou nastavili pascu, ktorú odhalí a pripravuje krvavú pomstu ... (Cicis)

Karamanlis

Od iných snímiek, spadajúcich do subžánru poliziottesco sa Città violenta tematicky dosť líši. Hlavným hrdinom tu nie je policajt, dej sa neodohráva v Taliansku a nie je reakciou na vlnu kriminality a násilností, ktoré v 60. a 70. rokoch otriasli talianskymi mestami či kritikou tamojšej skorumpovanej spoločnosti. Città violenta diváka nezaťažuje politizovaním a moralizovaním, ako tomu u italo-crime neraz bývalo zvykom a prináša akčne ladený príbeh elitného nájomného vraha, ktorý na svoju smolu príliš podľahol ženskému šarmu v podaní jedinečného a tradične strohého (tie milostné scény mu teda moc nešli) Charlesa Bronsona. ()

Flego

Thriller, ktorý sa sprvu javil ako klasické talianske poliziotteschi, ale americké reálie ho pribrzdili. Príbeh nájomného vraha a peknej zlatokopky trpí siahodlhými scénami v duchu atmosféry. Opak je pravdou, atmosféru to ničilo a nebyť pár dobrých scén, zničilo by to celý film. Očakával som silnejší film a nielen verbálnu hru o moc. ()

tahit

Pro příznivce starších akčních filmů nostalgický návrat. První co mě napadlo, když jsem se chystal Bronsona zhlédnout. Co film může nabídnout? Tak v první řadě se může pyšnit méně známou, ale za to opravdu perfektně natočenou automobilovou honičkou, což určitě ocení příznivci klasických rychlých aut. A v další řadě dobrým hereckým obsazením a na svou dobu vcelku standardní akčností scén. Přesto vše má toto rutinní krimi i své slabší chvilky. ()

Radko

Mesto je brutálne. Ty si to dobre vedela, baby. Keď si bola so mnou, tú krv, strach a násilie si videla. Predtým, než som šiel do lochu. Odvtedy ma každý len zrádza. Alebo podráža nohy. Komu veriť? Karlos80 správne uvádza, že hoci v kulisách mesta a neworleanských močarísk, pripomína to skôr špagety western. Dlhé pasáže bez slov, pohľady do očí, uzavretý okruh postáv. Zo štyroch hlavných nik nie je vyslovene sympatický - nájomný zabijak, zlatokopka, vychcaný právnik a šéf gangu. Koniec je pamparádny. Poznámka, mierne spoileroidná: v zmysle skutočného konca mám takýto typ filmu rád. Pretože, ak sa napr.  ktosi po hocijakej projekcii opýta: skončil ten príbeh dobre? Tak, áno, v istom okamihu mohol skončiť fasa, no život ide ďalej až ...až do konca. Nuž a podaktoré filmy rešpektujú práve tento koniec. ()

Snorlax

Nejlepší výkon podalo Bronsonovo charisma, všichni ostatní za ním značně pokulhávají. Film je to nezáživný, vlastně nudný, míchá několik žánrů, o akci bych zbytečně nehovořila, s kriminálkou nemá také mnoho společného, takže nakonec je z toho romantická gangsterka. A gangsterský film à la soap opera mě fakt nebere. ()

• Úvod se natáčel na ostrově Svatý Tomáš (Panenské ostrovy) a automobilová honička na Ibize. Zbytek byl natočen v New Orleans a jeho okolí, mj. také v tamních kouzelných lesích. (AlDelon)
  • Automobilovou honičku odřídil významný francouzský kaskadér, asistent režie a občasný herec Remy Julliene. (AlDelon)