Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1796 se k poctě svátku narození Ježíše Krista zrodilo hudební dílo zvláštní povznášející a hvězdné krásy. Mše, která se postupem doby stala neodmyslitelnou ozdobou tradičních českých Vánoc. Zrodila se z citlivého srdce a talentu Jakuba Jana Ryby. O těžkém životním údělu rožmitálského kantora a hudebního skladatele a o vzniku jeho slavné pastorální České mše vánoční s českým textem (Hej, mistře, vstaň bystře) vypráví televizní inscenace Noc pastýřů, kterou natočil v roce 1993 režisér František Filip. Hlavní roli Jakuba Jana Ryby nezapomenutelným způsobem ztvárnil Josef Abrhám. (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

Karlas 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodná televizní hra o hrdém a pyšném člověku, který vchází ve střet se všemi autoritami, aniž by myslel na bezpečí a blaho svých blízkých. Rozum brzdí, ale srdce táhne vpřed… jen aby skvostný vůz velikosti talentu a krásných myšlenek nezmačkal pod koly to, co ho drží na cestě. Propracovaná inscenace Františka Filipa, ze které citíme hluboký duch F. L. Věka. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

"Rybovka" je u ná stále populárnější, stále více se hraje a na půlnoční lidí chodí často jen kvůli ní. - A tak jen poznámka: už dlouho, pokud vůbec, jsem měl z českých herců tak dobrý apříjemný pocit jako zde. Do jaké míry za to mohou oni sami nebo režisér František Filip samozřejmě nedovedu odhadnout. ()

Reklama

UncleG 

všechny recenze uživatele

Pro venkovský rybníček brčálník byl mistr Jakub Jan přece jen příliš velká Ryba. ...Ano. Takto má vypadat televizní inscenace. S ohledem na absolutně hvězdné obsazení a skvělé herecké výkony musím tenhle veřejnoprávní flák vynést skoro až do nebes. Dramatizace a vyprávění fungují na velikánskou podtrženou jedničku, přičemž samotný příběh se vyhýbá zjednodušující trivializaci. Nejsme tedy svědky sporu "hodný muzikus" versus "zlý kněz", nýbrž sledujeme šnůru událostí, která logicky eskalovala v příslovečnou bouři ve sklenici vody. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Hej mistře, vstaň bystře. Shlédni na jasnost, nebes na švarnost. Krásu uhlídáš v tento noční čas. 1) Výborně napsaná (téměř bez hluchých míst) výpověď o době a mravech, které se nijak nelišily od mravů současných. Špičkové herecké obsazení i menších rolí a řemesla znalá režie Františka Filipa se příjemně snoubí s krásnou Rybovou hudbou a dává vzniknout opravdu neobyčejnému diváckému zážitku. 2) Mám malou poznámku k závěrečným titulkům. Ryba přišel do Rožmitálu ve věku 23 let, Vánoční mši napsal ve věku 31 (1796) a zemřel v 50 letech. Jeho sebevražda tedy nenásleduje vzápětí po změně na postu zámeckého správce, jak se snaží film implikovat. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Režisér František Filip velmi hezky uchopil a historicky věrně ztvárnil část osudu Jakuba Ryby. Je to přesně ten typ osudu, který člověk prožívá s hlavním hrdinou jedním dechem. Podstatnou měrou se na kvalitě díla podíleli skvělí herci Josef Abrhám a Radovan Lukavský, herečka Dagmar Havlová – Veškrnová. Noc pastýřů je bezesporu film, který stojí za to vidět a je jedním z těch filmů, které mohu vidět ve vánočním čase i vícekrát. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Film se odehrává v roce 1796. (M.B)
  • Jakub Jan Ryba (Josef Abrhám) ukončil svůj život dobrovolně, pravděpodobně v důsledku dlouhodobé vyčerpanosti, depresí, obtížné ekonomické situaci rodiny, trýznivého fyzického onemocnění a neutěšených vztahů s lidmi. (sator)
  • V čase 01:26:58 se v záběru s odjíždějícím kočárem objeví zaparkovaný nákladní vůz Avia s oranžovou plachtou a dopravní značkou (dej přednost v jízdě). (VDude)

Reklama

Reklama