Ryan

• Kanada Ryan
Krátkometrážní / Animovaný / Dokumentární / Drama
Kanada, 2004, 14 min

Film Ryan, režírovaný Chrisem Landrethem, je animovanou poctou kanadskému animátorovi Ryanu Larkinovi. Před třiceti lety vytvořil Ryan v Kanadské národní filmové komisi jedny z nejuznávanějších animovaných filmů své doby. Dnes žije z podpory a žebrá o drobné v centru Montrealu. Jak se umělecký génius dostal na takovou cestu? (Letní filmová škola)

Lima

Sice je animace je dechberoucí a v pojetí lidských částí těl i nesmírně invenční, ale jinak jde o poněkud nudný a bezobsažný náhled do životního osudu významného kanadského animátora Ryana Larkina. ()

Kryšpín

Třináctiminutový, animovaný film vyprávějící o životě kanaďana Ryana Larkina. Který byl animátorem šedesátých a sedmdesátých let. Studoval v Art School v Montrealu. Vytvořil pár animovaných filmečků, které můžete v tomto filmu shlédnout jako ukázky. Dokonce byl nominovánza Nejlepší animovaný film. Technika animace je pozoruhodná. A film sám o sobě je jaksi trošku morbidní. Ale přesto má v sobě zvláštní kouzlo. Hlavní postavou je samotný Ryan, který vypráví těžký život animátora. ()

MikeCool

Krátkometrážní snímek. Oscarová, krátkometrážní dokonalá animace, která okouzlí hlavně svým typem animace, ale příběhem u srdce nezahřeje. Ke shlédnutí zde. ()

swamp

Viděl jsem už více kanadských animovaných kraťasů a věřte mi, dělají lepší věci. Tím netvrdím, že se budete nudit..postrádám zde ovšem hlubší myšlenku! ()

jojinecko

Nepoznal som Ryana Larkina a je mi v podstate ukradnutý, ale toto je absolútne fenomenálne memento jeho dielu a osobe. Chris Landreth vedie rozhovovor so samotným Ryanom a jemu blízkymi osobami a všetko naokolo sa vizuálne "prispôsobuje" obsahu rozhovoru. Neuveriteľne kreatívne dielko s fascinujúcou animácou! Už v predchadzajúcom animáku autor riadne "zahaluzil" a očaril. Ryan je nesporne jeho vrchol, ktorý bude ťažko prekonávať! ()

Stanislaus

Asi jsem očekával něco většího, hlubšího a poutavějšího od držitele Ceny akademie, ale jinak si prostě nedokážu vysvětlit to, že mě tento (po animátorské stránce působivý) animovaný kraťas minul svým účinkem hodně obloukem. ()

ad-k

Ono obdivovat neotřelou animaci je jedna věc. Sledovat život Ryana Larkina ale věc druhá. Jedno je nadmíru zábavné a zajímavé, to druhé mi bylo poměrně lhostejné a upřímně: nebavil jsem se. Přesto od sledování tohoto díla neodrazuji. 60% ()

ScarPoul

krátky dokument o animátorovi Ryanovi Larkinovi, ktorý svojho času dostal oscara za animák walking. Z pohľadu Chrisa Landretha, ktorý s Larkinom značne sympatizuje, vytvára akýsi psychadelický dokument o tom čo môžme konečne vidieť vnútri - deformáciu myšlienok - čo sa v konečnom dôsledku prejavuje aj v skutočnosti - deformácia tvári. Krásny spôsob ako sa vyhrať z látkou a poňať ju úplne inak a originálne. ()

maseer2

asi mi nějak unikl hlubší smysl toho všeho - vidím v tom jen samoúčelné vizuálně zajímavé nic.. slabé 3* ()

easaque

tento film mě donutil zkouknout nějaké filmy Ryana Larkina, abych věděl koho tu glorifikují. Jeho díla byla určitě ve své době na velmi vysoké úrovni a hodně se mi líbili. Je vidět silný vliv tehdejší uvolněné doby a halucinogenních látek. Tenhle kraťas mě ale jako jeho pocta vůbec nepřišla a ani ta digitální animace nepřišla novátorská ani příhodná. Takže nemůžu kladně hodnotit a 2* jsou možná až moc. Raděj si prohlídněte Ryanovi filmy. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Richard_Ba

Úžasný, surrealistky poňatý snímok o umelcovi , ktorý ochutnal v živote mnohé pády, ktoré poznačili celý jeho osud. Charakterizuje sa hlavne morfológiou postáv, všetky rozhdonutia v ich živote zanechali určitý následok na ich organizme, ktorý je viditeľný voľným okom. Perfektný inovatívny nápad, striedajúci aj druhy animácií. Proste 5* ()

kchaja

Pro mě geniální nápad ztvárnění postav, kdy je tělesné schránky těla promítnut stav mysli jeho majitele. Tuším že film vznikl tak, že jeho tvůrce udělal rozhovor se samotným animátorem. A potom se snažil své pocity a postřehy ztvárnit animací, proto je i odpustitelná slabší obsahová stránka kterou vlastně nešlo příliš ovlivnit. Ale některé nápady braly dech. Výborná byla například termoska s alkoholem vztahující k Larkinovy skládající ruce s pokřikem "I love you!" :) ()