Reklama

Reklama

Zvědavé psaníčko

všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1961, 21 min

Obsahy(1)

Toulavý dopis zahořel zvědavostí po poznání světa a zapomněl na své včasné doručení. Magický svět ožívá hravostí. (tomtomtoma)

Recenze (13)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Zvědavé psaníčko je výtvarně stylizovaným a něžně nezbedným filmem pro děti. Letní dětské tábory a v nich dítka, dychtící po napsaném dopisu od rodičů na důkaz jejich lásky. Sehraný kolektiv: režisérský tandem Hermína Týrlová a Josef Pinkava, výtvarníci Ludvík Kadleček a Václav Dobrovolný, kameraman Antonín Horák, animátor Jan Dudešek a hudební komponista Zdeněk Liška v hrátkách představivosti rozvíjí magický svět a pocity dětského očekávání. Děti se hravou formou seznamují s několikerým povoláním, s důvtipem se nabízí vysvětlení záhady zpožděných poštovních zásilek, klukoviny jsou tu výplodem zvědavosti a ze všeho sálá nadšení a radost života. Zvědavé psaníčko je roztomilým, osobitě (Týrlovský sloh) stylizovaným animovaným filmečkem pro dětské diváky. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Týrlová tu umně kombinuje reálný svět s předměty rozpohybovanými stop-motion animací. Maminka píše malému Honzíkovi na pionýrsky tábor, ale psaníčko je až moc zvědavé, vyleze ze schránky a začne dělat neplechy. Cestou sejme v komoře drzou rybí kostřičku, přilepí se lepičovi plakátů na štětec, dostane se do popelnice, uvnitř pošty udělá binec a zkusí si cestování letadlem. Tvůrčí záměr byl asi jediný – seznámit malé špunty se systémem poštovního doručování a ukázat, jak malým táborníkům chutná papání z ešusů :o) Celkové resumé – na jedno zkouknutí zajímavé, ale mezi vrcholy tvorby Týrlové tohle ani zdaleka nepatří. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Dopis se sám vydá na dobrodružnou cestu za adresátem - kombinovaný snímek, který zde perfektně využívá animace předmětů v reálných prostředích a vskutku zábavným způsobem vysvětluje dětem organizaci poštovních služeb. To je ouřad prosím! Snímek který mě oslovil a který se mi jednoduše líbil. Hudba opět Zdeněk Liška. Námět, scénář, režie: Týrlová a Pinkava. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

To nie je list anarchistu. To je list mamičky synkovi do pionierskeho tábora vo Vysokých Tatrách, ktorý sa rozhodol stať sa anarchistom a ignorovať zavedené poštové poriadky. V schránke, na pošte i v lietadle. Napriek tomu sa svojmu smutnému adresátovi napokon doručí a vykúzli úsmev na jeho utrápenej tvári. Podarené, hravo-animované kombinované dobrodružstvo listového nezbedníka a rebela. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Milé animov.snímečky tohoto páru nám navždy uchovaly vzpomínku na klasickou českou kvalitní tvorbu animovaného filmu 20.století. Škoda jen, že tak málo se naň navazuje dnes... :-( ()

masr 

všechny recenze uživatele

Ano, hezké téma - takové typické téma industriální modernity o naší schopnosti překonávat vzdálenosti, udržovat kontakt v moderním světě lidí, kteří se jednou ocitnou tam, podruhé jinde. Ale jako i u jiných filmů Týrlové mám i tady pocit, že tenhle film hodně zastaral, hodně ztratil na působivosti, zdá se dnes být příliš pomalý, lehce nudí... Ale pokud člověk dokáže odhlédnout od dnes obvyklého filmového tempa, dostane se mu návratu do milého, dnes už vlastně zmizelého "pomalého" světa... ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Docela zajímavý filmeček, kde se kombinuje hraný role s loutkovým ztvárněním pohybu. A zajímavý příběh. Psaní, které se vydalo na výlet. Zde není v titulku ještě uveden mladý Václav Babka, který se ve filmečku mihnul. ()

waxtrax 

všechny recenze uživatele

Zajímala by mně filmová lokace (místo natáčení) scény, kdy dítě vhazuje dopis do schránky na rohu ulice? Netušíte někdo? ()

Reklama

Reklama