Příběh čtyř mužů, kteří byli v době nacistické okupace zatčeni při náhodné razii v hotelu malého města a odvedeni do školní třídy. Ve strachu, že budou bez milosti postiženi, se snaží připravit na výslech. Strach působí i na jejich charaktery, a tak je nakonec inzultován člověk, který je z nich nejspravedlivější, ale nejměkčí... (oficiální text distributora)

slunicko2

Totalita zvenku, totalita v nás. 1) Povídku jsem si matně pamatoval z dob dávno minulých a tak jsem se docela těšil na repete. A co se nestalo. Byl jsem překvapen, jak je celá hříčka nudná, postavy nevěrohodné, děj kostrbatý. Školní didaktika z díla čouhá jako, jak že se to říkalo, sláma z bot? Slavná jména slibovala, ale nenaplnila._____ 2) Jediné, co mě vskutku zaujalo, byly prvoplánové dobové konotace. Nedivím se, že dílo šlo do trezoru._____ 3) Výstižný koment honza.g***. ()

Martin741

Film Podezreni je herecky koncert 4 perfektnych hercov v jednej miestnosti. Hrusinsky sa opat ukazal ako jeden z najlepsich hercov tunajsich koncin. S reziou som bol taktiez spokojny. 89 % ()

MrPierc

Za okupace jsou do školní třídy převezeni čtyři lidé. Nevědí proč ani na jak dlouho. Čekají, že budou vyslýcháni a tak se snaží připravit vzájemné alibi. Všichni čtyři bydleli v jednom hotelu a tak se znají od vidění. Něco se v hotelu stalo a oni mají být vyslýcháni a snad i potrestání. Charaktery se ve stresu kroutí a mění v jiné. To, co začalo jako teorie výslechu, končí jako obvinění. Po stresu se ti "hodní" lidé zase vrací do svých rolí. Padne velmi pravdivá poznámka: Lidé jsou hodní, jen když jsou k tomu nuceni ! ()

dr.fish

Velmi pěkně natočené paranoidní drama alá "co by kdyby". Co dokáže strach a izolovanost provést s relativně normálními lidmi. Čtyři chlapi za heydrichiády náhle vojáky vytažení z hotelu a zavření ve škole. Co bude dál? Nervozita, panika. Rudolf Hrušínský v roli rozhodného tvrdého muže si jede ve svém slavné stylu "hajzl-funkcionář", Brodský roztěkaný zmatlík, někde napůl cesty mezi nimi pak Husák(umírněný) a Landovský (agresívní tichánek). Do konce filmu se neví jak to přesně je, takže je pořád na co čekat. 80% ()

sator

Zajímavý... Ač se snímek odehrává v protektorátu, byl záminkou proti scénáristovi Jiřímu Hubačovi a jeho protisocialistickým postojům, byl vyloučen z KSČ a jeho tvůrčí skupina v Československé televizi, které byl šéfem, byla rozprášena a jen stěží si udržel místo řadového dramaturga. Přestože inscenace zmizela na dlouhá léta do trezoru, podařilo Jiřímu Hubačovi ji přepsat do podoby rozhlasové hry a v roce 1978 pod názvem "Situace" byly odvysílána. ()

HonzaBez

"Lidi nejsou zlí, když nemusej" X "Lidi jsou dobrý, jenom když musej" Co z toho vlastně platí? Zajímavé komorní televizní drama o tom, jací lidi dokážou být, když jsou konfrontováni se strachem a nejistotou. Dobrá duše Vlastimil Brodský, který nemá rád "když si lidi ubližujou", se brzy ukáže být ideálním "obětním beránkem" a tak veškeré počáteční předsevzetí dotyčných držet pohromadě vzejde vniveč... Škoda, že to celé na konci filmu skončí tak nějak do ztracena, jako by se vlastně nic nestalo. Ale ono se "něco" stalo, i když se de facto vlastně nic nestalo. ()

progression

Výborné komorní drama podle scénáře Jiřího Hubače odehrávající se v jedné místnosti. Dramatická studie lidských povah i to jak se charakteristické rysy těchto povah mění (zesilují) ve stavu ohrožení (strachu). Vynikající herecké výkony všech hereckých představitelů, kterým dominují Rudolf Hrušínský a Vlastimil Brodský, kteří dostávají největší příležitost. Ne náhodou se mi asociovalo drama "Dvanáct rozhněvaných mužů" , odehrávající se taktéž v jediné místnosti, což je studie lidských povah par excellance - jen motiv ohrožení je tam nahražen motivem vedra :-) Ta poznámka v závěru "Lidé jsou hodní, jen když jsou k tomu donuceni" je (bohužel) velice trefná. ()

PollyJean

dobře napsané klasické dialogové drama, samozřejmě i výborně zahrané. Škoda závěru, který vypadá, jako kdyby vypadl z jiného filmu nebo žánru. Na druhou stranu tak do poslední chvíle zůstává nejasné, jak to doopravdy mohlo být. ()

Autogram

Kriminálka z jednej miestnosti, alebo skôr vzájomný výsluch medzi podozrivými. O vykonaný čin ani nejde, ale len o psychologické momenty interakcie medzi podozrivými. Musím dať len tri hviezdy, lebo na viac hviezd by to potrebovalo viac zrozumiteľnosti. –––– Proč by nás prohlíželi? Dneska rovnou střílejí. ()

klúčik

Tento televízny film priniesol koncert hereckej štvorky. Je to krásne nechať sa vtiahnuť do deja takýmito výkonmi. Výborné...80%. ()

Přemek

Na motivy této vynikající inscenace vznikla rozhlasová hra "Situace" (1978, hráli Vlastimil Brodský, Čestmír Řanda a další). ()

Gulde

Hodně působivý film. Herci perfektně ztvárnili ono komorní drama a v člověku to vážně vyvolává nepříjemné pocity. Jen ten zvláštní konec mne možná trochu zklamal, možná jsem mu úplně neporozuměl. ()

petikacka

Taková malá studie lidských vlastností ve vypjaté situaci. I když jsou všichni nevinní, tak si musí vybrat někoho kdo by měl být "ON" ten viník! A vyberou si toho nejspravedlivějšího a za to si ho podají. Rudolf Hrušínský ty "Svině" uměl zahrát dokonale (viz Spalovač mrtvol), zdatně mu sekundují Landovský a Husák a v roli oběti geniální Vlastimil Brodský. A konec je už taková třešinka na dortu. ÓÓÓ jak málo takových studií lidských povah bylo nebo spíš bylo možno!!! v té době natáčet...Za mě 90% ()

Horak

Vynikající TV inscenace s hvězdným obsazením a hvěznými hereckými výkony. Především Hrušínský a Brodský tu rozehrávají skutečně mistrovskou partii. ()

Fifer

Strhující herecké výkony zakrývají další méně viditelné složky, které hrají nemenší roli. Je to zejména scénografie, naprosto precizní využití prostoru. ()