Reklama

Reklama

I lék se může stát drogou. Hollywoodská autocenzura (tzv. Production Code neboli Produkční kodex) zabraňovala po dlouhá léta tomu, aby se ve filmech objevovaly určité kontroverzní aspekty. Jedním z nich bylo i užívání narkotik. V polovině padesátých let se však už objevily snímky, které se tímto tématem zabývaly. Proslulé je Premingerovo drama Muž se zlatou rukou (1955) s velkým výkonem Franka Sinatry v úloze drogám propadlého hudebníka, už méně známý je film režiséra Nicholase Raye (např. Rebel bez příčiny nebo Johnny Guitar) o nemocném učiteli, jemuž se dostane léčby v podobě nového „zázračného" léku, který ovšem při špatném dávkování může vyvolat nejen závislost, ale i těžkou psychózu. Snímek Silnější než život (1956) vznikl podle článku v časopisu The New Yorker, čerpajícího ze skutečného případu, na popud herce Jamese Masona, který byl také producentem. Přes problematické souvislosti (lék kortizon jmenovaný ve filmu měl nebezpečné vedlejší účinky při svém uvedení na trh v roce 1948, ale v polovině padesátých let už byl relativně bezpečným medikamentem, takže farmaceutická společnost vyrábějící lék se proti filmu ohradila) je Silnější než život i po letech působivým portrétem psychicky postiženého člověka se všemi vlivy, jež tato situace představuje nejen pro jeho rodinu, ale i pro společnost. Postava učitele Eda Averyho patří k nejlepší Masonovým hereckým kreacím. Ve vedlejší roli jeho kolegy se objevuje pozdější slavný komik Walter Matthau. Snímek v době svého uvedení kromě farmaceutických kontroverzí příliš pozornosti nevzbudil (byl uveden v soutěži benátského festivalu, ovšem zůstal bez ocenění) a náležitého ohodnocení se dočkal až s mnohaletým zpožděním. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

Payushka 

všechny recenze uživatele

Skvele zahrany film s na svou dobu odvazne zvolenym tematem. Ale jinak...ta naivita! Sledujeme "dokonalou" americkou rodinku, kterou zacne rozkladat zly lek. Tak dokonalou, ze byt zenuska nepracuje a radsi pece cokoladovy dortiky, manzel se stresuje ve dvou zamestnanich. Tak dokonalou, ze ona ho miluje az na veky a je schopna s nim zustavat i pres tyrani ditete...ale zaroven spi v oddelenych postelich. Ocenuju odvahu filmaru, hru se stiny a celkove Masonova zlomeneho ucitele, ale jinak jde o typickou ukazku roztomilych 50. let v Hollywoodu, kterou uz znovu videt rozhodne nepotrebuju. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Ano, k výjimečným filmům minulosti bychom měli přistupovat k pietou a s ohledem na éru, ve které daný snímek vznikl, jenže při nejlepší vůli mi Silnější než život nejenže nepřipadá výjimečný, ale naopak jde z mého pohledu o velmi průměrné melodrama se všemi nectnostmi, které daný žánr a poměry ve velkých amerických studiích 50. let přinášely. Zajímavé je téma, ale zpracované je velice konvenčně, s předvídatelným závěrem a ničím nevybočujícími hereckými výkony. Drobnou zajímavostí pro mě byl i Walter Matthau z doby, kdy z něj ještě americká studia neudělala hvězdu a přiměřený herecký typ obsazovaný do určité škatulky. Drogy a závislost na nich byly v americké a světové kinematografii zmapované nepoměrně lépe a realističtěji v pozdějších dekádách. Tenhle film má primát v tom, že byl jeden z prvních, ale to je trochu málo na to, abych dal větší nadílku. Celkový dojem: 40 %. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Příběh byl ve scénaři i v provedení divadelně čistý, ale nedalo se mu věřit. Destrukce osobnosti byla znázorněna v hrubých rysech správně, konec bohužel filmu uškodill. Je zcela jasné, že pouze úprava medikace tak rychlou změnu způsobit nemůže. Účinky dlouhodobě užívaných léků, které zapříčiní tak radikální změnu osobnosti neodezní během několika hodin umělého spánku. Naopak hrozí, že při opětovném nasazení bude časem zapotřebí dávkování zvyšovat a symptomy se s největší pravděpodobností vrátí. Problém je sice nastíněn, ale není ukázan dopad. Změna osobnosti ruku v ruce s ohrožením vlastního dítěte vede ve většině případech dřív nebo později k ukončení vztahu. Tady máme na konci šťastnou milující rodinku, což je na hony vzdálené skutečnému životu. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Jde to bez násilí, bez krve a stejně máte v hlavní roli muže, který je neskutečně děsivý. James Mason několikrát dokázal, jak moc je velkým hercem, což platí i o snímku "Bigger Than Life". Ne, on nemůže za to, co se z něj stalo, může za to medicína, ale celému příběhu jen dává druhou rovinu. Když budete jeho pana Averyho sledovat, budete opravdu zděšeni tím, jak se chová. Herecký poklad se skvěle budovaným napětím, čemuž slouží i skvělá hra se stíny a s výrazy. Ne nadarmo je film označován jako expresionistický. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Snímek Silnější než život byl v době svého uvedení hodně aktuální počin, který dokázal vzbudit i kontroverze. Jako jeden z prvních ukazoval možné nebezpečí zázračných léků a závislosti na lécích. Hlavnímu hrdinovi diagnostikují smrtelnou nemoc, kterou dokáže zastavit jen lék kortizol. Ten mám bohužel silné vedlejší účinky jako deprese, psychické problémy a dokonce změnu osobnosti. James Mason se s rolí popasoval perfektně a jeho herecký výkon patří k tomu lepšímu. Bohužel bez kontextu a v dnešní době je tenhle film už jen průměrné drama s jedním silně vygradovaným momentem. Sráží ho také moc rychlý a vpravdě hollywoodský závěr. Asi úlitba tomu, aby nebyl kontroverzní až moc a přijali jej diváci. Škoda, hodnocení by mohlo být jinak vyšší. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • Herec James Mason film rovněž produkoval. (Hans.)

Reklama

Reklama