Dukla - krev a mýtus 1: Osudný obzor

(TV film)
  • Slovensko Dukla - krv a mýtus 1: Osudný obzor

Bitva o Dukelský průsmyk byla nejtěžším bojem, kterého se za 2. světové války zúčastnili českoslovenští vojáci na východní frontě. Dodnes se vedou spory o to, zda tento útok před dobře opevněné horské pásmo nestál zbytečně mnoho životů. V dokumentu hovoří pamětníci, kteří proslulou karpatsko-dukelskou operací prošli - bývalí velitelé i vojáci z první linie, ošetřovatelky poraněných i frontoví lékaři. Jejich svědectví doplněné hranými rekonstrukcemi a archivními materiály mapuje průběh celé události. Dokument předkládá některé skutečnosti, o kterých se nikdy otevřeně nemluvilo a zobrazuje i zlomky lidských příběhů, které se v rámci této válečné mašinérie odehrály. První díl dokumentu rekonstruuje příčiny, které vedly k nečekanému masakru československých jednotek hned při zahájení operace a zabývá se otázkou zodpovědnosti našeho i sovětského velení. (oficiální text distributora)

IXOXI

Skvělá ukázka jaká je válka svinstvo, „velitelé“ střílí do vlastních nováčků a ještě po letech to obhajují. Samotní zastřelení pak dostali vyznamenání jako kdokoliv, kdo padl za jiných okolností... Nejlepší je, že sami „velitelé“ přiznávají, že byla válka špatně vedená, ale střílet do vlastních utíkajících před nepřítelem jim nevadilo. ()

PetrC.

Výborný dokument jak po informační stránce, tak i po stránce zpracovaní. Plný počet nedávám jen proto, že mi chybělo zasazení do širšího kontextu (operace a případně i války) a málo podrobných map ilustrujících průběh operace. ()

Fíma

O tomto filmu platí to samé, co jsem napsal o sérii Stínoví vojáci. Myslím, že je ohromná škoda, že není víc takto kvalitních dokumentů o naší nedávné minulosti. Možná bychom se pak jako národ nemuseli tak podceňovat a shazovat ()

wrong3

I pro ty co druhá světová válka nezajímá je to poučný dokument Každý by ho měl vidět.Nejlepší na něm je,že jsou zde pohledy obou stran a to nezaujatě.Toho si cením. ()