Věčný příběh manželské lásky, důvěry a zrady... Na pozadí atraktivního divadelního prostředí se odehrává příběh věkově nesourodého manželského páru. Jejich soužití je však šťastné, oba lpí na dětech a zdá se, že jim nic neschází. Mladá žena se však ve slabé chvíli dopustí nevěry. Manželova chorobná žárlivost propuká při představení Shakespearova Othella… Příběh o lásce a nevěře natočil podle námětu Josefa Rovenského známý český režisér František Čáp. Ten začal pracovat jako elév v Lucerna-filmu počátkem 30. let, od roku 1935 spolupracoval jako scenárista s předními režiséry – Hugo Haasem, Otakarem Vávrou a Martinem Fričem. Svůj režijní debut – Ohnivé léto – natočil v roce 1939. Premiéra Preludia se konala v prosinci 1941. V tomto roce to byl po filmu Noční motýl a Jan Cimbura již třetí jeho snímek, který se s pouhým měsíčním odstupem dostal do kin. Františku Čápovi se v něm podařilo mistrně zachytit duševní stavy hlavních hrdinů, které virtuózně zahráli Zdeněk Štěpánek a Jiřina Štěpničková. Roli jejich dcery dostala nadaná, tehdy dvanáctiletá, Nataša Tanská. Hudbu pro film napsal významný český skladatel Otakar Jeremiáš. (Česká televize)

ostravak30

Preludium by za mě mohlo být ještě lepší. Škoda, že nejsme ještě více ponořeni do toho, co se vlastně stalo. Ani milenec ženy se neobjeví, slyšíme pouze jeho hlas a příslib návratu, ale k tomu překvapivě již nedojde. Tudíž je pro diváka složité se stavět na tu či onu stranu. Možná se to po něm ale ani nechce. Záměrem je pohled na výčitkami souženou ženu, která se trápí minimálně stejně jako podvedený muž. Jednak proto, že o své chybě ví a navíc je jí následně připomínána. Ale ani manžel nezůstává stranou. Tím spíše se vše násobí, že je až jedním z posledních, kdo se dozvídá pravdu. Sám jsem nevěru zažil, byla to ona, kdo mi nevěrná byla, takže mám potuchy, jak složité je odpustit. A nedivím se nikomu, kdo to nedokáže. Je k tomu potřeba dlouhý čas k opětovnému získání důvěry a především pořádný kopec lásky. A to tito manželé mají. A děti k tomu. I na ty je třeba se ohlížet. Své úlohy parádně zahráli Zdeněk Štěpánek a Jiřina Štěpničková. František Čáp, ale podobná dramata umí. Předvedl to i ve snímku Noční motýl či Tanečnice. ()

LadyRainier

Pěkný film, Jiřina Štěpničková velice dobrý výkon, Zdeněk Štěpánek nezklamal .. Líbilo se mi zapojení celé rodiny - děti, babička, pavlačové drbny, celkově atmosféra filmu byla dobrá .. ()

Dvojirakri

Jindy celkem fádní námět, totiž nesmrtelný souboj mužské ješitnosti a ženské provinilosti kterou způsobil jakýsi blíže nevysvětlený úlet mladé paní, povznáší nad obyčejný průměr vynikající výkony všech hereckých hvězd (i hvězdiček)! A to jak Štěpánek oznámil to rozhodující, to bylo opravdu kouzelné, inu láska prochází (nejen) žaludkem... ()

megiiii

Naprostu strhující komorné psychologické drama o nevěře a odpouštění. Filmový um hlavních hrdinů Štěpánek-Štěpničková je odzbrojující. V pozadí rozhodně nestojí i dcera představitelů Nataša Tánská. Rozhovor dcery s otcem s přáním, že by raději zůstala u matky nemůže nechat jediné oko suché. Nadčasový snímek se skvělou hudbou a dokonalými hereckými výkony. Oficiální text autora je nesmyslný. Doporučují zhlédnout ()