Tma

• Česko Bloudění v temnotách (více)
Horor / Mysteriózní / Thriller
Německo / Velká Británie, 2005, 90 min

Maria Bello přijíždí na waleské pobřeží za svým manželem. Už první noc má hrůzné sny o smrti své dvanáctileté dcery. Když opravdu záhadně zmizí, všichni se domnívají, že spadla z útesu a utopila se. Jenže večer je slyšet její volání o pomoc a navíc druhý den se objeví neznámá malá dívka. Nikdo netuší, že je poslem zla... James a Adele jsou plni zármutku nad ztrátou své dcery, jež nedávno utonula. V tomto rozpoložení je zastihne mladá Ebrill, která tvrdí, že zemřela před šedesáti lety, je však až neuvěřitelně podobná jejich milované Sarah... (oficiální text distributora)

Kubick

Žádný krvák nečekejte, temnotě jde spíše o pořádný příděl napjaté atmosféry. Zajímavý děj z prostředí "welšských" záhad a legend, který dobře drží pohromadě, ale závěr vše trochu zamotává. ()

PKD

Nic moc,ale přesto příjemné. Hlavní devízou je tu bezesporu prostředí. To vytváří 80% atmosféry. Chvílemi mi to připadalo jako kříženec Kruhu a Silent Hillu (díky Beanovi). Co mě ale naštvalo,byl useklý konec. A naprostá absence happyendu, který jsem (kdoví proč) čekal. Čekám, že někde objevím informace o 2:-) Vůbec mi to tak nějak připadá,jako 3h film,rozseklý na polovinu. Též bych pochválil tvůrce,že nesklouzli k přílišné krvavosti. A režiséra, že v momentě, kdy začal nudit, se vzpamatoval a přitvrdil. ()

blackrain

Výlet Adéle a její dcery Sáry za otcem Jamesem dopadl tragicky. Sára se ztratila za podivných okolností ve vlnách rozbouřeného moře. Její tělo nenašli. Adéle si není jistá jestli její dcera skutečně utonula. V okolí domu se začně objevovat dívenka, která se podobá Sáře. Adéle díky tajemné dívce pochopí, co se skutečně stalo. Pro záchranu Sáry je schopná udělat cokoliv, i položit vlastní život. Musí vykonat oběť. Rodičovská láska je tím nejsilnějším poutem na světě. Film se snaží sázet na pochmurnou atmosféru, taky si s ní pohrává, kterou doplňuje depresívní hudba. ()

raimi

John Fawcett už mě potěšil svou vlkodlačí vypalovačkou, takže Tma byla jasnou volbou. A vyklubala se z ní velice kvalitně obsazená, atmosférická duchařina. ()

kaylin

Britsko-americko-německý snímek „Tma“, na jehož produkci se podílel i ostrov Man, je zajímavým snímkem, jenž spojuje celkem klišovité prvky – tajemství z minulosti, děti, mysteriózní atmosféru, duchy. Ale dělá tak způsobem, který je funkční, který vám prezentuje horor, jenž je dostatečně zajímavý na to, aby se na něj dalo koukat, aby vás bavil, aby vás i strhnul. ()

AlistairMir

Dost ponurej horor u kterého jsem celou dobu čekal, že skončí špatně. Jak moc jsem se trefil to poznejte sami ale rozhodně tento snímek doporučuji. Mr. Bean je dobrej herec a když si občas zahraje v hororu tak většinou v povedenym a TMA není vyjímkou. Manželé přijdou o dcerku a vše vypadá, že žuchla do vody a utopila se. Jenže dcerka je místo toho uvězněná v říši mrtvých a je na mamce aby jí zachránila a získala jí zpátky. Není to však vůbec jednoduché a díky neznámé dívce co má být (nebo je?) X let mrtvá a místnímu muži co zná děsivou historii místa z vlastní zkušenosti se začne rýsovat jedna hodně nepříjemná otázka vedle druhé. Dokáže matka doslova jít přes mrtvoly aby získala zpět svou dceru? A hlavně...vrátí se její dcera stejná jako byla dříve, nebo se jejího těla zmocní čiré zlo? Vše zjistíte ve finále, které mě osobně celkem překvapilo. ()

kinderman

Tvůrci tohoto filmu správně pochopili, že k vyvolání hrůzy nestačí nastrkat americké herce do remaků japonských hororů ( i když někdy ano, byť ne tak, jak by si režisér představoval), a obrátili svou pozornost k "welšským legendám". Zvláště ve druhé polovině to sice příliš smysl nedává, ale mrazivá ruka mi během projekce párkrát na zátylek sáhla. ()

Martin741

Reziser John Fawcett vkusne zmixoval kus pribehov z Kruhu, Silent Hillu a podobnych filmov. Do toho ak sa prida fajna strasidelna atmosfera, dobre odsypajuci pribeh, priemerny scenar, sexica Maria Bello /je fakt fajna ....../ a sympatak Sean bean, tak hned je na svete ako-tak kvalitny horor. 69 % ()

bogomira

Slušná atmosféra, krásná Maria Bello, opravdu složitej konec, kterej není úplně jednoduchý vychytat. Nemůžu dát víc hvězd, protože jsem se prostě nebál ani chvilku, a to bych asi u hororu měl, že jo. ()

cariada

Problém asi většiny současných hororů je nevyužitý potenciál. Opět slušný nápad ,že tma (myslí se tím mořská hlubina ) si bere oběti. Rodiče malé Sarah ,spolu nežijí. Sarah si moc nerozumí s matkou a jedou navštívit otce ,který žije někde u moře. Na útesu najdou jakási náhrobek a dozví se jakousi legendu o nějaké sektě co tu kdysi žila a pak hromadně spáchala sebevraždu skokem z útesu do moře. Pak se stane něco divného ovce začnou sami skákat dolů. Sarah se pak jde s matkou projít k moři najde náký přívěšek a zmizí. Všichni si myslí ,že se utopila. Jenom matka né ,protože uvidí jakousi holčičku ,která jí povídá ,že si jí vzala temnota. Divný je ,že ta holčička je už 50 let mrtvá. A tím se začíná rozplétat příběh. Pointa je asi taková za jednoho mrtvého jeden živý. ()

Dannysek4U

Průměrnej konzumní horor, hrající si s velšskou mystikou a záhrobím. Naneštěstí námět sám o sobě využívá prvky, který jsou momentálně k vidění v každm druhym hororu, a navíc je kombinuje se znčnou zběsilostí. Podívaná, která vás neurazí, ale asi ani moc neodvaří, natož vyleká... ()

Juto

Tento hororovo-mysteriózny thriller má veľa potenciálu, no nikdy ho poriadne nevyužije, a to napriek dobrým hercom v hlavných úlohách. Zápletka sa v priebehu príbehu rozpadá na kusy a žiadne atmosférické plazenie v starých opustených miestnostiach to nenahradí. Nakoniec sa z toho stala fraška. Scenárista očividne netuší, ako veci pospájať, a tak sa dostaneme k piatim rôznym koncom, až kým sa divák necíti ukrivdený tou krvavou hlúposťou. 4/10 ()

Maty85

Chjoo, co todle má znamenat. Zase jeden z těch mystic a psycho béčkových "strašidelných" horůrků jakých je spousta. Celej film se tam jenom honí za přízraky nebo pořád naříkají, brečí a nevím co všechno. Nakonec pak dají "jakoby" překvapivej závěr a dílo zkázy je hotovo. Mimochodem ty ovce vzali nejspíš z "Black Sheep"(2006):-) Jedna * za herecké obsazení. ()

Klenotka

Film, který zůstal v půlce cesty. První polovina byla skvělá, tajemný dům, hutná atmosféra, postupné odkrývání tajemství starého domu....jenže pak se to nějak sesypalo. Byla to trochu kombinace Kruhu a Silent Hill. Tenhle pocit umocnil ještě Sean Bean, který tu byl ve skoro stejné roli jako právě v Silent Hill. Jeden záběr (mrtvé ovce na pláži) zase jakoby vypadl z Kruhu. Ale neznamená to, že je vykrádá, spíš to beru jako inspiraci. Jen ten závěr byl už trochu přehnaný a překombinovaný - a hlavně dlouhý. Flashbacky do toho, co předcházelo cestě k otci a proč jsou matka s dcerou tak odcizené, byly zajímavé, ale zase to jejich postavy odkrylo jen na povrchu. Ta holka byla navíc dost nesympatická. Takže ve finále celkem zklamání. Maria Bello i Sean Bean mají oba určitě navíc, ale čekat na to, kdy a jestli se vůbec prokopou do první herecké ligy, může být čekání nadlouho. ()

Khumbac

Horor v nepříjemném prostředí pusté krajiny rozeklaných útesů a jednoho starého stavení. Matka se snaží zachránit svoji dceru v jakémsi duchařském světě. Cokoliv co se odehrává poblíž jatek je pro oko diváka nepříjemné. ()

LordSnape

Tomuhle říkám opravdové bloudění! Scénář společně s výpravou je tak rozpolcený, že jsem kolikrát ani nevěděl kde mi hlava stojí. Všechna dekorace se snažila vzbudit hrůzu, ale zároveň všude působila stejně nudným a zmateným dojmem. Kolikrát jsem si říkal, jestli se to hlavní hrdince zdá, či je při vědomí nebo zda je v onom "podsvětí". Pokud si chcete lámat hlavu nad trapným hororem tohle je právě pro vás milí přátelé. ()

Sfinkter

Luxusní exteriéry pobřeží Walesu a nadstandardní obsazení dělají z Temných sil slušné překvapení, které mě ani nenapadlo očekávat. V průběhu snímku si díky několika viditelným detailům vzpomenete na Kruh, celkový dojem však kazí překombinovaná a fakticky pokažená poslední třetina. ()

TO

Dobrý horor. Chtěl jsem si dojít do lednice pro něco k pití, ale nemohl jsem, každou minutu se v něm něco zajímavého děje. Napínák od začátku do konce. Jinak je především o skocích do vody, v této soutěžní disciplíně s přehledem vítězí ovce. ()

Cushing

Tohle a horor? Podívaná pro babičky, které omrzely Vraždy v Midsommeru. Iritující, okoukané, a už ZASE tam straší nějaký dítě. Kdy už s těma dětma přestanou? Ztráta času. Jo, samozřejmě, je pár výjimek -- třeba Exorcist, Omen nebo Don´t Look Now. TAM mají haranti své opodstatnění. ()

MI-380

Začátek a konec hororů je většinou povedený, problémy přicházejí, když je třeba udržet a stupňovat napětí v prostřední části filmu. Tma je přesným příkladem, kdy se prostředek nepovedl. Začátek: pěkně navozená atmosféra - útesy, moře, noc v autě, první leknutí. Konec: několik nečekaných zvratů. Střední část (bohužel 80% stopáže): nudné pobíhání čtyř nesympatických hlavních postav po baráku a jatkách, případně ještě k moři. Dva puntíky za úvod, konec a přesně zahranou neurotičku (Maria Bello). 40%. ()