Reklama

Reklama

Filmová rekonstrukce nejkrvavější tichomořské bitvy druhé světové války. Malý ostrůvek Iwo Šima (sedm čtverečních mil), ležící asi 1000 km jižně od Tokia, se stal v roce 1945 dějištěm nejkrvavějšího střetnutí mezi Spojenými státy a Japonskem během druhé světové války. Za 5000 let japonské historie nevkročila nikdy na japonskou půdu noha cizího vojáka a Japonci se na svém vulkanickém ostrůvku dobře opevnili, aby v tom Američanům zabránili. 22000 japonských vojáků se skrývalo v podzemních pevnůstkách spojených navzájem tunely, aby zabránili případné invazi strategicky důležitého ostrova, ležícího na poloviční cestě mezi Marianskými ostrovy (kde měli Američané letecké základny) a Japonskem. Po vydatném bombardování se 19. února 1945 na ostrově vylodili první příslušníci americké námořní pěchoty, kteří zjistili, že jsou dokonalým terčem ukrytým Japoncům a sami se v písčité půdě nemohou dost rychle zakopat, aby přežili. Jeden vojenský historik invazi trefně nazval „házením lidského masa proti betonovým opevněním“. Celých 36 dnů se bojovalo o každou píď ostrova, než byl dobyt. Američané měli 6825 padlých a skoro třikrát tolik raněných, z Japonců kromě dvou stovek zajatců nepřežil nikdo.
Americký snímek V pískách Iwo Šimy (1949) vznikl s poměrně malým časovým odstupem a se snahou po maximální autenticitě (ve filmu je použita řada dokumentárních záběrů a tři z vojáků, kteří vztyčili americkou vlajku na hoře Suribači a přežili, vytvářejí epizodní úlohy). Jednu ze svých nejlepších rolí, tvrdého seržanta Strykera, ve filmu vytvořila hvězda westernů a válečných snímků John Wayne, který byl za svůj výkon právem nominován na Oscara. Film obdržel ještě další tři oscarové nominace (za nejlepší námět, střih a zvuk), ale žádného nezískal. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (28)

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Teď, v době, kdy sleduji seriál The Pacific, se snažím skouknout i jiné filmy o válce v Pacifiku. Sands of Iwo Jima je dálší poválečný snímek, který se nám snaží ukázat hrdinství Námořní pěchoty. Celý film se točí okolo seržanta Johna Strykera a popisuje jak osobní život mariňáků, tak život na cvicišti někde v táboře. Vše je pak prokládáno dvěma bitvami, a to o Tarawu a Iwo Jimu. Jelikož je film černobílý, tvůrci zkombinovali natočené scény ss skutečnými a v tomto případě to funguje velmi dobře a realisticky. Chvílemi mi připadlo, že tak natočené scény se jen tak nevidí i ve filmech natočené o několik let později. A John Wayne v roli Strykera je drsný a i když s vojáky moc dobře nevycházel (tedy alespoň podle tohoto filmu), ti v něm viděli opravdového válečníka. Takže pro mě hodně silné 3*. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Jatka v Tichomoří doplněná drobnokresbou některých jejich účastníků. Ze skupiny vojáků krvavě dobývajících pusté ostrovy ční samozřejmě Stryker, který v armádě našel vše, co v osobním životě ztratil. John Wayne a jeho tradiční role drsňáka se správnými postoji, je v tomhle filmu pečlivě zobrazená nejenom v bojích, ale i ve chvílích volna a obsahuje i dojímavé momenty (večer s prostitutkou), ale hlavně zástupné otcovství, kdy pořízenému vojákovi nahrazuje otce a sám v něm nachází ztraceného syna. Rodinná terapie v boji funguje, i když je způsob jejího ukončení nevyhnutelný. ___ Dokumentární záběry a velké scény dělají z filmu krutou řež, kterou z mého pohledu oslabují bližší momenty zjevně točené ve studiu. ____ Snímek o masakru, lidech, kteří do něj dobrovolně šli a o vinách, které si přitom s sebou nesou, dělají z V píscích Iwodžimy podívanou, která zasáhne diváka i po letech od zobrazených událostí. /1. 12. 14./ ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Tak samozřejmě, že tohle bude patetický film jako blázen, ale to vůbec nevadí, protože tu jsou zajímavé postavy, ano, samozřejmě, že v čele s Johnem Waynem, ale hlavně tu jsou také výborné válečné scény, které na svou dobu vyznívají nesmírně dobře, což mě až překvapilo. Konec by mohl být asi emotivnější, ale i tak jsem byl spokojený. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Přesně co bych čekal od (po)válečného filmu konce čtyřicátých let. A proto komu vadí jednostrannost nebo "američanství", začněte brát v potaz dějinný kontext a fuck you. Skrze seržanta Strykera (charismatický Wayne) a jeho partičku mariňáků se podíváme jak na invazi na ostrov Tarawa, tak na legendární sopečnou Iwo Jimu, kde už je akce přehlednější a scenérie vylodění v rámci možností stejně velkolepá jak ji o půlstoletí později ztvárnil Clint Eastwood. Nechybí ani chlapácký spory a udobření, ani hrdinský činy, morální poselství či románek a vztyčení vlajky. Jednoznačně paráda. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Dopis synovi, kterého neviděl pět let, seržant Stryker nedopsal, poslední cigaretu si už nezapálil, japonská kulka byla přeci jenom rychlejší. Věděl, ža jako manžel i otec selhal, ale byl čestný chlap a dobrý voják a zemřel se ctí- škoda, že vlastně zbytečně, podobně jako spousta jiných mladých mužů nejen toho roku nejen v píscích Iwo Jimy. Nějak nemůžu uvěřit, že jsem jediná, komu se to líbilo, není to hloupé ani zbytečně propagandistické a se skvěle zahraným ústředním hrdinou. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (10)

  • Ve filmu jsou použity skutečné válečné záběry z ostrovů Tarawa a Iwodžima. (Mol)
  • Po úspechu filmu bol John Wayne pozvaný, aby umiestnil svoje stopy do cementu pred Graumanovým čínskym divadlom. V rámci akcie bol skutočný čierny piesok z ostrova Iwo Jimy letecky prevezený do Hollywoodu a primiešaný do cementu, v ktorom zanechal svoje stopy a „odtlačky“. (westerns)

Reklama

Reklama