Obrovský roj "Afrických včel" letí jihem USA. Vojenská základna, nedaleké městečko, tam všude již zabil spoustu lidí a pomalu se blíží k Houstonu... Je sestaven vědecký tým, který má za úkol najít způsob, jak roj zastavit... (5150)

curunir

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu) ()

Martin741

Teda Irwin Allen sa po kultovom filme Towering Hell nijako nepredviedol, ked natocil tuto zlataninu. Vcely su digitalne az strach, rozpocet bol neskutocne nafuknuty /a film v kinach zhorel/. Plus dialogy sa nedaju pocuvat, exteriery spatne a hercov ako Michael Caine /Italian Job a Bitva o Britaniu -oba 1969/, Richard Widmark /Judgment at Nurenberg/ a Henry Fonda /Warlock 1959, 12 rozhnevanych muzu, Firecreek/ to evidentne nebavilo. Plus logicke kyxy, spusta logickych kyxov. 5 % ()

jonyyy

Irwin Allen nechal po úspěchu Poseidona a Skleněného pekla hlavu v oblacích a natočil jeden z největších propadáků filmové historie - Roj. Jedná se o skutečně obrovský megafilm. Vystupuje zde !7 držitelů Oscara!, rozpočet je vysoký a ambice byly určitě také. Je zde opravdu plno hloupých dialogů, nelogického chování atd. a já ani nevím proč, ale tu atmosféru sedmdesátých let v kombinací s katastrofickým tématem miluju. U filmu jsem se velmi bavil, ať už u (pro mě) kvalitní scény s vlakem, nebo některého z hloupých dialogů (např. ke konci filmu když hlavní hrdiny uvězní roj v budově se ptá hlavní hrdina: "Slyšíte to? Ano, co to je? Včely!") a nemůžu dát jinak než za 70%. Viděna SE verze - 156 min. ()

noriaki

V roce 1975 vzal stále ještě neznámý Spielberg knižní bestseller a natočil podle něj přelomový eko horor. Vydělaná omračující půlmiliarda dolarů změnila dějiny kinematografie. "Co dokáže on, dokážu taky", řekl si Irwin Allen, režisér veleúspěšného Dobrodružství Poseidonu a ještě úspěšnějšího Skleněného pekla. Jako základ mu posloužil taktéž bestseller a taktéž eko horor. Utratil velkorysý rozpočet a po roce práce se vytasil s touhle hloupoučkou, utahanou a k uzoufání nudnou podívanou, na níž byly katastrofické především tržby. Michael Caine je jediné nezpochybnitelné pozitivum celého filmu. Někteří by zmínili i Katharine Ross, jejíž krása uvadala znatelně pomaleji než její filmová kariéra. Jedenáct let po Absolventovi ještě zvládla omluvit mdlý výkon ve špatně napsané roli. ()

tron

Kniha ma nebavila. Film mi pripadal o čosi lepší. Je síce nečakane dlhý (dve a pol hodiny), ale nenudil ma a to zrejme najmä vďaka hercom ako Caine (pozeral som česky dabovanú verziu a pobavilo ma, ako radikálne dvíha hlas pomaly aj pri odpovedi na otázku, či chce do kávy cukor), Chamberlain, Fonda a Katharine Ross. Miestami pripomína klasický zvierací horor (čo bolo v tej dobe v móde vďaka trháku Čeľuste). Miestami katastrofický veľkofilm (detto, viď. Sklenené peklo alebo Dobrodružstvo Poseidona, kuriozitou je, že Roj natočil producent Skleneného pekla a režisér Dobrodružstva Poseidona). A miestami prekvapivo vzťahovú romantiku. Jediné, v čom mi knižná predloha pripadala vydarenejšie, bolo apokalyptické finále. Táto mrazivá koncovka mi vo filmovom spracovaní chýbala. Hoci som sa bál, že film po trikovej stránke drasticky zostarol (prvý raz som ho videl v r. 2022), napokon to nebolo až také zlé. Film mal na svoju dobu tučný rozpočet 21 miliónov (na porovnanie: Sklenené peklo stálo 14, Dobrodružstvo Poseidona 5 a štvrtá epizóda Star Wars 11). Michael Caine Roj vraj označil za najhorší film, v ktorom kedy hral. Ja by som na jeho mieste nebol taký prísny (mne sa ale páčili aj Čeľuste 4, takže asi nie som vhodný adept na hodnotenie týchto vecí). ()

• Podľa údajov produkcie sa natáčania "zúčastnilo" okolo 22 milióna včiel. (beso74)
  • Michael Caine během návštěvy Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary v roce 2021 prozradil, že kdysi natočil snímek, na který kývnul pouze na základě slavných jmen, jako Olivia de Havilland nebo Henry Fonda, které byly součástí projektu, aniž by si přečetl scénář. Film, který označil za to nejhorší, co kdy natočil, je právě Roj. (filmovyfan)
  • Irwin Allen bol rozčúlený do nepríčetnosti kvôli sume, ktorú na filme prerobil, a tak zakázal svojím zamestnancom to čo i len spomenúť. Ak sa niekto pri rozhovore s ním na to neopatrne spýtal, režisér interview ukončil. (beso74)

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)