Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Almodóvar si cestou do vzpomínek na ženy svého dětství dává pohov od zvrhlostí, tedy alespoň těch explicitních (i když jen tak na půl, vždy to znáte) a ujíždí na červené. Výsledkem je zběsilá a v rámci režisérovy bezpečné zóny vtipná jízda událostmi, která vás zasvětí do překvapivých a možná obvyklých ekonomických aktivit španělských žen (podnikání v restauraci, od níž máte náhodou klíče, „černé“ holičství, sociální práce takřka ze zásvětí apod.), pár rodinných tajemství a feministům a prasákům známé skutečnosti, že mužské postavy (snad až na zinscenování několika svinstvíček) nejsou pro natočení vynikajícího filmu vlastně potřeba. Přestože Španělsko nelze při nejlepší vůli považovat za zemi krásných žen, Penélope Cruz se silikonově vytuněným zadkem a příležitostnou zálibou ve zpěvu je vskutku úžasná. ()

kolemjdouc

trochu chaos.Je to o tom ,kam až je schopna matka zajít ,aby ochránila dítě.A s horkou španělskou krví se s tím nepářou. ()

Angelino

Zložité príbehy jednoduchých ľudí. Mňa zaujal kontrast dediny a mesta, kontrast nového a starého. Mal som pocit, že som 15 až 20 rokov v minulosti z čoho ma do deja, ktorý sa odohráva v roku 2006 vracal iba jemné "samozrejmosti" dnešnej doby. Čo mi tu však nesedí je nereálnosť a absurdita násilností, ktoré ustupujú do úzadia pod vplyvom emócií a veľmi naturálne vykreslených medziľudských vzťahov. No od Habla con ella to má ďaleko. ()

Radim

Klasický Almodóvar: v hlavní roli silná žena, která musí bojovat s osudem (rozuměj mužem). Ve filmografii tohoto režiséra se najdou lepší snímky, přesto je Volver silně nadprůměrný. Také díky skvostné Penélope; a skvostné jak vizáží, tak hereckým výkonem. ()

DannyBoy80

Poslední Almodovaruv film od kterého jsem zase čekal spoustu gejů a transexuálů a ono nic, vpodstatě tam chlapi nejsou vůbec, ale zápletka je zase o nich, protože zůstal poslední Almodovarův bod zájmu, a to zneužívání. Film opět hraje barvami, herci pěkně hrajou, má to i dobrou myšlenku a zápletku, ale nějak mě to nevtáhlo. Chybí tomu silnější momenty, které vas chytnou a zalomcují s vámi. V tomto filmu nic takového nenajdete, jak film začne, tak i zkončí, žádné zvraty nic, přirovnal bych to k vypravěči, který mluví stále stejnou tóninou a rychlostí. Škoda, dalo se z toho vytřískat více. 70% ()

Piškotka

Úžasná podívaná na ženské emoce a logiku jejich počínání. Snoubí se zde obrovská síla s maximální soudržností. Opět se zde promítá sociální tématika, kdy hrdinky žijou z ruky do úst na nuzné periferii. A to nabalení minulých a současných traumat a tajemství přidává celému filmu na opravdovosti. Penelope Cruz překvapila v roli kvočny snažící se o chladnokrevnost. Svou dceru podržela v nejhorších chvílích. Matka Penelope a její sestry se zjevila právě včas, aby narušila ideální představu o jejich otci, který smilnil, kde se dalo. Zapálila šopku, kde si užíval s milenkou a nastražila to tak, že uhořela s ním. Potom se velmi dlouho schovávala před zraky lidí a vimplantovala do nich myšlenku, že je sice mrtvá, ale v jistých situacích se zjevuje. I téma incestu zde bylo velmi otevřené, mít dceru s vlastním otcem a přesto ji milovat nade vše, to vyžaduje odvahu. Je to vlastně dcera nebo sestra? A proč souhrou osudu či náhody se poruší incestní tabu i v případě tohoto dítěte? Pedra velkým dílem obdivuju, dokáže se vcítit do ženského myšlení a psychiky, umí si pohrát s doprovodnými efekty a barvami. I ta píseň ve mě naháněla husí kůži, španělský temperament se opravdu nezapře. Fascinovala mě scéna hned na začátku, kdy ženské hromadně za slunného dne drhnou hroby svých mrtvých, i těch předplacených pro případ své vlastní smrti. Tento moment měl silný náboj a poselství potvrzující naši smrtelnost. ()

Ondis

Hrůza! Já než se vyznal ve všech těch příbuzenských vztazích...:-) Ve filmu jsou samé ženské a jasně vyčnívá výkonem i krásou Penelope. Děj je ze začátku slabší a dlouho trvalo, než se pořádně "vykreslilo" to, o co vlastně v příběhu jde. K záhadě, kterou ukrývá matka hlavní hrdinky Raimundy se dostáváme až závěru, takže film končí pln emocí a prožitků. Pro mě přesně mezi 3 a 4*. ()

Schuldiner

No, tak toto bylo hodně...no, hodně možná ne, ale každopádně dosti nezáživné.. Takové nějaké rozpliznuté, rozvleklé...něco.. Drama to ani moc není, drama vypadá jinak. Komedie to taky není.. Ale to je fuk, nechme škatulkování stranou.. Jediné, co mě na tomto snímku potěšilo, byla rozkošná Penelope Cruz. Na ní se prostě hezky dívá. ()

kri.tino

Remeselne naplnená filmárčina v trochu zamotanejšej telenovele, kde "ženské problémy" zanechávajú stopy až na krku a zábery, ktoré je treba zaplniť obsahom, sú zaplnené obsahom Penélopinho výstrihu. ()

fastum

Povedený film, ale zároveň zvláštní film. Zápletka je už od začátku filmu zajímavá a vtáhne vás do děje. No a většinu chlapů určitě zaujme velmi zajímavá kamera :) ()

dehlie

ženský film (neviem či ste si všimli ale z mužov je vidieť len chlapíka z filmového štábu a paca, pokiaľ nedopadol tak ako dopadol...) odkrývajúci rodinné tajomstvá s výbornou penelope cruz. ako to svedčí jej, tak tejto dráme jemný humor. ako uliaty. ()

Sagara

Som nadšený, nevedel som čo od toho filmu čakať a nakoniec somsa skvelo bavil. Penelope bola úplne senzačná. Aj pieseň, ktorú spievala. Veľmi sa mi páčila aj zápletka s jej minulosťou a matkou. Výborne zamotané a miestami prekvapivé. Inak ruku hore kto si nemyslel, že Paca naporcuje tým filmárom :) ()

baxiii

Nemám moc co vytknout. Po všech stránkách výborné, avšak přece jenom ve mě film nedokázal vzbudit upřímné emoce. Chvíli jsem věřila že je jejich matka opravdu pouhý přízrak. ()

sona123

Volver je film, který hodně stojí na Penélope. A já jen nevěřícně zírám, proč mi vlastně celou dobu vadila - tady je úžasná a famózní, nádherná ženská, báječná herečka i zpěvačka. Jen uvěřit jí tu dceru byl trochu problém. Při hodnocení trochu přidávám, asi od poloviny se poměrně hodně zvolnilo tempo a byla to škoda, ale přesto i tak nám Almodóvar opět poskytl citlivý pohled do ženského světa a toho, co všechno v sobě skrývá za sílu a potenciál. Výborné. ()

gocatgo

Moje první setkání s Almodóvarem, ze kterého jsem měl vždy strach. A ejhle, tak tohle se mi hodně líbilo. A ta kamera, ta kamera. Záběr na papírovou utěrku pomalu pohlcující krev byl hodně povedený.... ()

Marys

Nemôžem povedať, že sa mi Volver vyslovene nepáčil, no zaobišiel by som asi aj bez neho. Asi najzapamätateľnejším prvkom, či dvomi bol Penelopin výstrih. Ostatné pravdepodobne len prejde a zabudnem. Asi by som už nemal pozerať takéto autorské snímky (s výnimkou zopár overených režisérov). ()

NJD

Moje první, ale jak to vypadá, tak určitě ne poslední zkušenost s Pedro Almodóvarem. Před pár dny jsem se tady rozčiloval nad stupiditou nové Godzilly na což není lepšího léku, než Almodóvarův inteligentní a smyslný Volver :) ()

Oralfabet

Milé, vtipné, smutné, lehce bizarní. Další extrémně solidní Almodóvar, do nějž jsem se úplně nezamiloval, ale s chutí si ho někdy dám znova. 8/10 ()

Pawlisman

Hezký a fajnově propletený příběh ničím extrémně převyšujícím do nebeských výšin, avšak s dostatečnými kvalitami a nadprůměrnou koukaností a jemným humorem. One woman show of Penélope. 8/10 ()

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v… (více)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Nominace na Českého lva 2006

Nominace na Českého lva 2006

12.02.2007

V sobotu 10. února v osm hodin večer se konal Nominační večer Českého lva, kterého poprvé moderoval herec, scénárista a skladatel Jan Budař. Nejvíc nominací si odnesl dlouho očekávaný film Jiřího… (více)

Začátek roku, sklizeň filmových cen

Začátek roku, sklizeň filmových cen

30.01.2007

Nominační obálky pro Oscary 2006 ještě nejsou pořádně zaprášeny a na nás filmové fanoušky se valí další porce oceněných filmů a jejich tvůrců. Ať už jsou to ocenění z filmových festivalů (např.… (více)