Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

ondrula

Vynikající film. Výbornej nápad a ještě lepší zpracování. Jenom nechápu, proč Gibson v takovým velkolepým stylu nepokračuje a místo toho točí píčoviny typu Pan Bobr nebo co. ()

Hanes88

Apocalypto je jeden z těch dobrodružných filmů, u kterých člověk sedí naprosto přikován a kouká až do konce. Bohužel se mi tam i některé věci nelíbily, takže dávám "pouze" 4 hvězdy. 70%. ()

angloumene

Apocalypto se snaží vypadat mravokárně a hlubokomyslně, ale přitom má pouze jednu jedinou myšlenku, kterou se dozvíme na samotném začátku filmu. Většinu času první půlky jsem se těšila, co se bude dít o chvilku později, protože pro neinformovaného diváka, tam opravdu moc stop nenajdete. Druhá půle zase byla složena ze zběsilého pobíhání v pralese, které po čase začne docela nudit. Celkově to sice bylo určitým způsobem zajímavé, ale na druhou stranu taky dost prázdné. ()

ClimbVibe

Těžko říct jak moc si Gibson nastudoval něco o tématu, jak šel hluboko a co chtěl vlastně sdělit. Já to bohužel nezjistil, takže Apocalypto beru jako přímočarý dobrodružný film - a v této rovině funguje velice dobře. ()

Disease

Je to sice "jen" obyčejný akční film, ale atmosféra, navíc ještě umocněná původním jazykem je parádní. Jako bonus absence Vinetoua, popřípadě rousseauovského "ušlechtilého divocha". Text distributora samozřejmě absolutně mimo mísu... ()

.baris.

Víte co, vytýkat Gibsonovi faktickou historickou nepřesnost je jako vytýkat Usainu Boltovi, že nevyhrál olympiádu v rychlobruslení.. Ne, u Gibsona opravdu o faktickou historickou přesnost nejde. On má historii jen jako nástroj a jde u něj o příběh a o myšlenku, a to jeho filmy (myšleno ty, které režíroval a které jsem viděla - Umučení Krista jsem neviděla a vidět nechci) mají v takové míře, že vždycky jen zírám s otevřenou pusou. Apokalypto je velmi krutý film (asi jeden z nejkrutějších, které jsem kdy viděla), ale nejde o krutost pro krutost. Gibson ví, kam tím vším míří, já to pochopila (aspoň tedy doufám :) ), a nechala jsem se unést vším, co mi bylo naservírováno. Každopádně je Mel originál, má obří smysl pro detail a charakteristický režisérský rukopis, podle kterého ho okamžitě poznáte. Tlustý, chechtající se dítě na vrcholku indiánské pyramidy mě děsí ještě teď. P.S.: Jen samotná mayská legenda zaslouží pět hvězdiček! ()

rybitvi

Příběh sice opravdu jednoduchý,ale přesto je Apocalypto film, na který se velmi dobře dívá a to hlavně díky jediné věci: Masky. Ano, právě masky v podobě vzhledu Mayů (nejrůznější tetování, malování, ozdoby, oblečení) činí z Apocalypta výjimečný vizuální zážitek. ()

Puss

Strašně zajímavej film, dá se říct až fascinující. Člověk na to kouká a snaží se uvěřit, že Mel něco takovýho natočil. Rozhodně se mu nedá odepřít, že zaujal. Film získává hlavně honičkou v druhé půlce. Děj je v podstatě o ničem........jediný na co jsem se soustředila byla ta kamera a atmosféra. A pokud tam nechal masakrovat tolik zvířat, aby byl film drastičtější...........povedlo se. Masakrování lídí nepočítám, to je v dnešní době normálka. ()

Jeržik

V jednoduchosti je síla! Komu to dojde do 15 minut, toho tenhle hyperaktivní snímek s úžasnou kamerou vezme na nezapomenutelný výlet po tropickém pralese(aneb kdysi dávno v naší galaxii) s těmi nejlepšími průvodci co si umíte představit. 90% ()

fastum

Vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku? Já jsem tam vyděl vyprávění o indiánovi, který běží postřelený dva dny zpět pro svou ženu. Zápletkou mě tedy Mel moc nedostal. Čekal jsem prostě něco docela jiného. I když zpracování Mayeského města je vskutku pěkné, ostatek filmu až na pár vtípku na začátku docela nudí.. ()

Cement73

Gibson sa vyžíva v surovosti a v krvi. Tento film mi dal hodne do myslenia, že ak to skutočne takto hrozne upadala civilizácia Inkov tak to v podstate možno zverstvá ktoré španieli napáchali následne boli len akcia-reakcia na tzv "barbarov". V každom prípade, keby bola skutočnosť len trochu podobná pravde tak Inkovia zostanú pre mna nepochopenou civilizáciou. Inak film výborný... ()

Delaney

Většína lidí tenhle film odsuzuje na základě Umučení Krista... Ale to je velký omyl a velká škoda... Ano Mel opět vsází na to, že film bude účinnější, když mu nikdo nebude rozumět a muset luštit titulky, ale i tak se tady jedná o dojemný a napínavý příběh z nám zcela neznámého prostředí... Mel Gibson si moc a moc polepšil... 80% ()

conery1

Ani tisíce vyrezaných sŕdc denne nezachráni civilizáciu pred jej koncom, keď má prísť. Skôr pokorenie svojej pýchy je cestou. Veľká civilizácia, ktorá nepozná seberovného protivníka sa zrúti vďaka svojej prehnitosti. Tento film je mementom pre " veľkú Ameriku ". ()

dehlie

toto bolo ako z inej plánety, nielen z inej doby a inej civilizácie. tá autentickosť, i keď asi nielen u mňa s níčim neporovnateľná- predsa tento film je z historického pohľadu experiment, je priam desivá. o naturalistikom poňatí celého príbehu nehovoriac. apocalypto som zhltol na jedno posedenie, viackrát som zostal v šoku a pánovi gibsonovi tlieskam. ()

habinka

Děj celkem nula..myšlenka mohla být hezká,ale bohužel někdo tomu zapoměl napsat scénář. Po výtvarené stránce,ale dobré..masky výborné..kamera a hudba se taky celkem pěkně potkaly. ()

Say

[+]: Úchvatné kostýmy. [+]: Výprava. [+]: Velkolepé kulisy. [+]: Indiánský dialekt Yucatec, kterým mluví všichni herci. Obdivuhodné a velmi přesvědčivé. [+]: Scény v Myském městě (doteď jsem byl přesvědčen, že tyhle krvavé oběti předváděli především Aztékové) byly napínavé. To se mi příliš často nestává. [:]: Zbytečně velký důraz na akci. Chybí prosotor pro klidnější scény. [-]: Drsný prales těžce vyumělkovaný a idelaizovaný, stejně tak jako hlavní hrdina. [-]: Celý scénář moc ,,americký". V akčních snímcích to beru, ale tady mi to vyloženě nesedlo. [♫]: **** James Horner. [=]: Mel Gibson předvedl určitě výborný kus práce, přesto snímku něco chybí. ()

Movie Gourmet

Filmem Apocalypto si připsal herec a režisér Mel Gibson na svůj vrub po filmu Umučení Krista (The Passion of the Christ) další z poněkud kontroverzních, leč úspěšných filmů. Film vypráví o osudu indiánského kmene, který je napaden příslušníky kmene/národa Mayů. Většina příslušníků napadeného kmene je pobita a zbytek je zajat a vydává se se vými přemožiteli na dlouhou cestu na konci které je čeká v nejlepším případě otroctví a v nejhorším smrt v podobě oběti mayským božstvům. Hlavním hrdinou je Jaguáří tlapa, který díky zatmění slunce (o kterém jak se zdálo Mayové se svými skvělými astrologickým znalostmi nevěděli, že přijde) přežije vlastní popravu v podobě obětování mayským bohům. Následně se mu dostane šance na útěk, které patřičně využije... Kromě několika bolestných scén jako je např. scéna s umělým jaguárem a porod pod vodou se jedná o velmi zdařilý a působivý snímek, jemuž přidává na autenticitě i "původní" jazyk indiánů, u nějž ale i přesto představuje vyobrazení mayské kultury stále jistou kontroverzi. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)