Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

Chundys

Musím uznat, že jsem to chtěl po 10-ti minutách zabalit, ale nakonec sem se přemohl a film dokoukal! Ani ne spíš za zdlouhavý začátek, ale za pro mě až moc přehnaný konec ubírám na jedné hvězdičce! Jinak je hezké vidět jak vlastně vůbec žili asi Mayové... ()

Helldo

Nevšední, velmi originální snímek, jež nese výrazně zarytý Melův rukopis. Využil všech zkušeností z Ukřižování a Braveheart a připravil mi dvouhodinové pokoukání, kdy jsem byl přilepen k obrazovce. Ač nezastírám, že se všemi Vámi zmíněnými zápory, lze souhlasit, tak přesto z neznámého důvodu jsem schopen akceptovat pouze klady. ()

vojtaz

Normální vyvražďovačka mezi Indiány. Distributor, který napsal "oficiální text distributora" zřejmě požil nějaké drogy, neb ono to vlastně o Maych, jejich civilizaci a zániku, vůbec nebylo. Jen jedna parta indošů honila jiné a naopak. Ale i tak, nejsem nerad že jsem to viděl. 55% ()

cyphercz

Film hezky vypadá, zabývá se ne zrovna často viděným tématem, ale příběhově je to snůška nesmyslů a krajně nepravděpodobných náhod. Hlavní hrdina je snad to největší štístko, který kdy chodilo po této planetě, jinak si jeho sto variací na téma "zachráněn před smrtí v poslední vteřině" neumím vysvětlit... taky je jakousi indiánskou verzí Terminátora, což dokazuje cca 2 denní běh hustou džunglí s krvácející ránou v břiše a pak následný boj s velkou přesilou zkušených válečníků atd. ()

ProfesorJJ

Lahůdla od Mela Gibsona. Američani museli v kině asi hodně brečet při čtení titulků ..... Famozně zrežírováno a Gibson ukazuje , že herecké a režiserské schopnosti má na vysoké kvalitě. ()

peetrejr

Drsný obraz o starovekej civilizácií. Pecka. Fakt akože super. Mel vie byť režisérom a teraz to zapečatil. Takým razítkom že by ste to videli aj na tom najčiernejšom papieri. Niekedy som síce mal chuť privrieť si oči pár krát by som aj hodil šabľu ale zdržal som sa. Niekde ma dokonca aj klátilo na spánok - potom bola fajnová popravová scéna. Tak nejak sa mi proste film páčil. Indiáni boli vždy ako Winnetou a ako hej, Winnetou je fajn ale reálne si niekto myslí že boli tí indiáni takí mierumilovní? Ak hej tak by si mal prečítať nejakú dejepsinú knihu. Proste film je realistický aj keď toto tvrdenie by sa dalo niekedy vyvrátiť ale väčšina filmu je podobná realite. Žasnem nad výberom hercov, nad hereckými výkonmi, nad úžasnou výpravou, nad divnými zvieratami nad všetkým. Len mi nejde do lepene, že jak to proste Gibson tak spravil. A ak tie Mayské pyramídy boli grreenscreen tak supiš. Film, ktorý by si mal pozrieť každý kto má silnejší žalúdok:) ()

Gedes

Teda zápletka nic moc. Film je prezentován jakože nám objasní, co stálo za vymřením říše Májů, ale misto toho je to o kmenech, které jsou poměrně mírumilovní a pak tlupa lovců, kteří zabíjejí na potkání... A zápletka je taková že lovci vyplení mírumilovný kmen, kde jediny syn náčelníka kmene ukryje svou zenu a dítě ve studni a jde pomoc kmenu. Samozřejmě celý kmen zničí a zajmou i naseho HRdinu. Odvedou je do své říše, kde je chtějí pořádně zmasakrovat, aby uklidnili svoje zvrhlé choutky... (takze sama si muzu domyslet proc Májové sebe sami vyhubili... jedli syrový lidský maso a nepohřbívali mrtvoly... to teplo uděla svý). HRdinovy se podaří uniknout a beží zachránit svou rodinu... lovci jsou mu v patach.... No a dílo Mela Gibsona je samozrejmě poznat podle nesmírné brutality, která celý film prostupuje... jasne pochopim, že když proti sobě stojí dva chlapi a jeden tomu druhýmu usekne kus hlavy, tak bude krváce, ale Mel musel naseknou tepnu aby krev pryštila... Myslim, že je to mnohem horší než Ukřižování Krista, ale co tím sleduje? ()

kostej_

Vynikající velkoprodukce, která v mnohém zbavuje hollywoodský styl tvorby jeho typických nešvarů, jakým je například přílišná upovídanost, a to jak u jednotlivých představitelů, tak i v podání děje. V základní linii poměrně jednoduchý, ale o to důvěryhodněji a s větší autenticitou podaný příběh mayského bojovníka, který postrádá i milosrdnou možnost poddat se tragickému osudu svých spoluvězňů, protože za sebou zanechal rodinu, pro níž je jeho návrat životně důležitý. ()

Joll

Myslím, že tohle se Gibsnovy celkem povedlo.Má to spád pěkné prostředí a pro Amíky to bohužel má titulky :D ne že by se tam ale moc mluvilo:) Nečekejte od toho nějakou hlubokomyslnou sondu do života Mayů, je to spíš zdařile natočený film v zajímavém prostředí s Neherci. Pro mě to je za 80% jednoduše se mi to líbilo a nenudil jsem se. ()

Lindushka

Brutálny film. Extrémne jednoduchý, ale hlboký príbeh. Jasný kontrast prirodzeného dobra a hodnôt a zla. Úplne som žila s hlavným hrdinom, pretože si viem predstaviť, že ak by išlo o moju rodinu, budem bežať aj so šípom v boku ako budem vládať. Verím, že človek dokáže byť extrémne silný ak má silnú motiváciu. A ani chvíľu to nebolo nudné, práve naopak, bolo to strašne napínavé a emocionálne nabité, pretože odhliadnuc od toho, že toto bol LEN film, tak podobnú bolesť a utrpenie pocítili v histórii státisíce ľudí... A je niečo iné to vidieť a takmer cítiť ako o tom čítať. Preto ma podobné filmy nikdy nenechajú chladnou. Navyše, Indiáni boli perfektne namaskovaní a odviekli skvelý výkon. ()

Puol

Takže ako sá dá nakrútiť efektne cesta tam a potom zase rýchlo späť. Naznačiť, že civilizácia Mayov zhnila zvnútra i keď jej možno skutočný dôvod zániku sa ukáže až na konci filmu. Gibson je dobrý režisér, len sa hádam priveľa výžíva v zobrazovaní ľudského utrpenia. ()

sandis

V něčem jistě neotřelé... No, je to takový řádný akční krvák z prostředí džungle, s několika zajímavostmi a nepřekvapivým koncem.... Tak něco mezi Kanibalama a Rambem :) 7/10 ()

clump

apokalypto me dost nadchlo. skvele natocene, vyborne masky a kostymy; krutost, ktera neni samoucelna. je znepokojive a i pres vlastne jednoduchy scenar neni prazdne. zvlast me zasahla cast u mayu, pusobive zachytila dekadentnost, silenost a jistou vyjetost te civilizace na vecnem badtripu. (plus mam pocit, ze na nejakem psychedelickem vylete jsem se setkal s bytostmi, ktere mayove uctivali, protoze naladou a vysinutosti mi to bylo odnekud odnekud povedome.) ()

Ferelen

Krásna idylka jedného indiánskeho kmeňa žijúceho v prekrásnej džungli sa zrazu mení na jatka. Tí čo prežili sú odvlečení do „hlavného mesta“ aby boli následne obetovaní bohu. Samozrejme boh sa už dosť nabažil krvou nevinných a tak dáva znamenie, že mu už stačí. Náš hrdina je omilostený a dostáva právo zomrieť pri úteku. Nasleduje pasáž podobná z filmu Running man a nakoniec scény ako vystrihnuté z Predátora (hrdina padne do močiara a celý zakamuflážovaný loví ostatných prenasledovateľov - čo je Mel Gibson fanúšik Arnieho? :-). Prenasledovatelia používajú rozmanité zbrane, za ktoré sa nemusí hanbiť hocijaký čínsky historický kung-fu film. Praky, bakule, luky, či zbrane, ktoré som nevedel identifikovať. Náš hrdina si musí vystačiť s obyčajnou žabou... Nebojte sa, nejedná sa o žiadneho predka MacGyvera, v tej dobe ešte nevymysleli žuvačku... Inak skvelý film, ako po vizuálnej, či príbehovej stránke. A tie masky... V dnešnej dobe by ste za taký piersing zaplatili tisíce...Statočné srdce to síce neni, ale zaručujem vám, že sa budete skvelo baviť. Samozrejme nie, ak vám býva zle pri pohľade na krv. ()

Darkslayer

Apocalypto nemá veľmi čím zaujať. Obsahovo veľmi prázdny a vizualne pekný (avšak kamera podkopáva výsledný dojem). Po dejovej stránke by sa film dal rozdeliť na 3 časti útok, pochod, naháňačka. Film nie je nudný no bavil by ma viac ak by bolo do filmu zakomponované aj niečo viac ako hysterické pobehovanie sem a tam. ()

Mattezs

Čekal jsem nějakou mega sondu do života Mayů, ale dostal jsem přímočarý příběh, který mě kupodivu hodně bavil...jo a nevím proč se někdo pohoršuje nad násilnými scénami, vždyť je to docela slabota..poctivé 4. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)