Popravčí

• Velká Británie The Headsman (více)

Dva sirotci, George a Martin, vyrůstali společně v klášteře. Zatímco Martin se upsal armádě, George zasvětil svůj život církvi a časem se stane převorem opatství. Ve společnosti sílí zájem o protestantská kázání a reformní hnutí. Martin se zamiluje do dcery místního kata. Jeho bratr jejich vztah odmítá. Martin se přesto ožení, ale musí čelit daleko většímu nepříteli – španělské inkvizici. (Magic Box)

daEmoNickY odpad!

Ruce pryč, je tu příliš náhod, citového vydírání a nezájmu vysvětlovat katovskou profesi. A právě kvůli pohodlnýmu získání informací o katech jsem do toho filmu šel. Co se to s tím světem děje, když člověk je nucen jít do knihovny namísto do kina? Následující text obsahuje spoilery. ______ ALTERNATIVY ______ Lepší středověk http://www.csfd.cz/film/9455-kladivo-na-carodejnice/ , http://www.csfd.cz/film/135121-tri-slunce-tre-solar/ . Lepší sekačka http://www.csfd.cz/film/253320-afro-samurai-resurrection/ . Lepší komedie http://www.csfd.cz/film/10064-drunken-master-jui-kuen/ . Pohodový podobný film http://www.csfd.cz/film/220929-ve-jmenu-krale-in-the-name-of-the-king-a-dungeon-siege-tale/ . ______ Zajímavé kolik lidí na okraji společnosti se tu vyskytlo - lékařka, kat, vědec, anabaptisté. Do úplnosti klubu středověkých vyvrhelů tu chybí jen židé, pravděpodobně bylo tvůrcům naznačeno že židy ne. Ono by jim ve filmu totiž nezbylo místo na utrpení jiných postav, téma holokaustu je nanažrané jak kanibal ve školce. ______ Hned v první scéně na 2 chlapce spadne krev stětého muže. Co udělají? Přísahají si přátelství nazpůsob Vinnetoua. Kdyby aspoň cukli hlavou, nevěřícně koukali nebo se aspoň olízli aby dodali trochu humoru. Další podobnou scénou je voják vraždící týpka co ztratil nohu a žadoní o smrt, až to voják vykoná, tak se obrátí k nebi a zavře jako Highlander http://www.csfd.cz/film/6831-highlander/. Nejspíše bylo účelem scény vyjasnit že voják radši zabije než by pomohl, zde fackou. A to si teprve orchestr hrající na city ladí nástroje ... ______ NAHODY ______ Lékařku a popravčího oddá anabaptista. Prý proto, že je jediný kdo tato okrajová povolání oddat může. Jaká náhoda že zrovna anabaptisté jsou vyvrhelové společnosti. Kdo ale oddal lékařčina otce, také kata? žeby zase anabaptista? ______ Kat má za přítele převora. Budiž. Navíc jeho otec je biskup a mají stejné znaménko na hrudi, které je několikrát zmíněno jako ďáblovo. Hádám že mniši neměli společné sprchy s biskupy? Dojemné jak pak biskup pomůže k ůtěku uvězněnému katovi. ______ SYSTEM SHOCK ______ V té době skutečně moc soudy nefungovali (viz. výborný film http://www.csfd.cz/film/13290-hodina-prasete-hour-of-the-pig-the/ ) . Sice se v případě odsouzení anabaptisty zbavili vyvrhele, ale i přesto byl ten udavač přinejmenším podezřelý. Budiž. To že se lékařství nětěšilo výsadní roli bylo také nerozumné. Budiž. Nosila lékařka červený karkulkovský šat tak jako prostitutky nosili žlutou barvu, jako profesní oděv? Jak byli kati placení? mohli si nechávat věci ? Alespoň ve filmu s Popravčí jsem se to mohl dozvědět, ne? ______ Assassin Creed na konci mě potěšil, ale 1) proč nikdo lidi před popravištěm neprohledával kvůli zbraním (chápu detektor kovů není levná věc) 2) proč si kat nerozmyslel kam nožem u španělova krku půjde aby se zachránil? ________ Co chvíli tam hrají smyčce, asi se tehdejší lidé dorozumívali tak jako včely vyluzováním arií symfonického orchestru ze zadečků. Obvzlášť ve chvílích kdy se chovali hloupě. ________ čekal jsem ale jiný příběh - kde kat bude popravovat svoji ženu čarodějku a svého přítele naivního převora. () (méně) (více)

Morholt

Historických filmů je jako šafránu a těch dobrých ještě méně. Z mého pohledu Popravčí dobrým filmem je. Má příběh, sympatické obsazení a především nepostrádá syrovou dobovou věrohodnost. Je sice pravda, že závěr celkový velmi dobrý dojem pokazil, ale na druhou stranu když si představím, co by s tím asi dokázali vyvést Američané, kdyby to dostali do spárů, dopadlo to ještě dobře. Víc evropských historických filmů. 80% ()

Karlos80

Celkem obstojně natočený středověký historický film, který vás už od prvních okamžiků vtáhne do svého děje, jistě určitě má své chmury jako jiné ale své očekávání splnil...Podle mne i docela reálný příběh, který se mohl kdysi i mezi těmi výšše postavenými odehrát..Rozkol mezi katolíky a protestanty, šířící se španělská inkvizice, lidská zloba, vášeň, zrada, i láska to vše tu v dobře sestavené a zahrané kombinaci najdete. Moc církve v té době byl opravdu veliká a rozhodující v mnohém to připomínalo monstrózní vykonstruované komunistické procesy z padesátých let...Angličané zajisté umí a tento film ještě v koprodukci jiných zemí krom ameriky se povedl.... ()

Slavníkovec

Film, který má rozhodně pravdivé jádro, a to inkvizici a její intrikánství a vliv na vládu konce 16. století. Atmosféra, která na mne doslova vyzařuje pří prvém skouknutí je nezapomenutelná. Temný a smutný příběh, o 2 chlapcích, který šli jinými osudovými a životními cestami. Další krásný neamerický snímek. 80% ()

MM_Ramone

Na prvý pohľad sa môže film „The Headsman“ javiť ako celkom kvalitná historická dráma z europskej koprodukcie. Dobrá voľba prostredí, autentické dobové kostímy, výborná práca maskérov... takmer som cítil smrad toho stredovekého mesta. Lenže so scénarom je to už o poznanie slabšie. Je deravý a plný nelogickostí. Vadilo mi najmä divné konanie niektorých postáv, ktoré sa vôbec nehodilo k ich postaveniu a dobe, v ktorej žili. Taktiež by to chcelo aj výraznejšie hudobné podklady. A ani herci sa nijak zvlášť nesnažili. *** ()