Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

Rockerman

Což o to film je to dramatický od začátku až do konce, má spád a v podstatě vůbec nenudí. Vše je však natočeno nějak překotně, zkratkovitě a někdy i parodicky a naivně. Jako bychom sledovali jen útržky děje. Jakoby chtěl režisér za každou cenu nacpat do filmu čím jak nejvíc událostí a scén. Je to ale v neprospěch, jinak silného děje. Příběh mladé a krásné židovské dívky, která pracuje pro holandký odboj za války a která chce vlastním tělem vymoci na vysokém německém důstojníkovi záchranu několika odbojářů, kteří padli do zajetí a jsou mučeni. Zjišťuje, že velitel Minze není takový netvor(zamilovává se) a že nebezpečí hrozí odjinud. Zjednodušení a zkratkovitost srazilo v mých očích tento film na úroveň tak tří a půl hvězdy. ()

Hapretor

Dobře zahrané, drsné, poutavé, nenudící. Verhoven splnil stejné přívlastky i u Robocopa a např. Muže bez stínu. Zabaví a nezklame. ()

Lyžař

Upřímně? Dost bordel mi tvůrci dělali v hlavě. Dost bordel. Všechny ty postavy s cizími jmény mi to neusnadňovaly. Několikrát jsem se ocitl opravdu mimo, nedávalo mi to smysl. Kdo je hajzl a kdo je borec. Ale jak je několikrát řečeno i ve filmu - konec dobrý, všechno dobré. Jen pár otazníků mi zůstalo. Ale ikdybych viděl film hned podruhé, nevadilo by to. A to ať tím, že všechno jsem nepostřehl, nebo tím, že mě to prostě bavilo. Tak trochu nechápu, jak tvůrci přemluvili všechny, aby ukázali prsa a další věci. Ale koneckonců to jsou další kladné body. A jestli tohle je podle skutečné události, pak je to humus. Jestli měl někdo takovýhle život, pak......má můj soucit! Hrůza. Režie: ****; Hudba: ****; Herci: ****; Scénář: ****; Zážitek: ***** ()

Wallis3

Jsem skeptický k filmům podle skutečných událostí. Pak se najdou ale takový, který baví. A Černá kniha je taková. Sice Rachel/Ellis byla celej film jak bez citů, u vyvraždění své rodiny nehnula barvou a když se pak dozvěděla o smrti Müntzeho, tak malém nastal kolaps, to nebylo moc přesvědčivý. Ale jinak vše sedlo, kolaborace vysvětlena, děj napínavej. ()

Heavyman

Vlastně dost originální příběh, s dost kombinovaným dějem, kde není nouze o překvapení, kdo je vlastně "dobrý" a kdo zase "špatný". Situace se mění, každou chvilku a to vlastně film dost vyzdvihuje i když je v něm několik pitomých scén. ()

Xatrix

Provokater Verhoeven se po letech vraci, tentokrat s pribehem zidovske zeny, kterou osud posila ke spionazi s Nacistickymi oficiry. Verhoeven si bere to nejlepsi z holywoodskeho stylu a pridava k nemu sve "poburujici" sceny (sexualni sceny, nasilne sekvence). Rozhodne tento fakt neberte jako negativum, vsechny tyto pasaze, pro holywood "zakazane" naprosto precizne plynou dejem a nijak nevybocuji z atmosfery filmu. Postav je v pribehu dost, ale delsi stopaz jim dava dostatek prostoru. Herecky ansabl je precizne vybrany a nenapada me jedina scena, ktera by se dala vytknout. Shrnuto a podtrzeno, jedine co bych mohl Black Book vytknout je mensi rozvlacnost v prvni polovine filmu. Pro me jasnych 9/10 a doporuceni vsem. ()

Yomega

Velice slušné a od Verhoevena i nečekané. Dlouho jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec s odřenýma ušima čtyři. Černá kniha je jeden z filmů na který koukáte a pořád si říkáte, že něco není v pořádku…jen na to přijít. Mě nejvíce vadila délka, s tím spojená lehká nuda a nevýrazní herci. ()

Cruchot

Asi nejlepší kousek Paula Verhoevena a to mám většinu jeho filmů hodně rád. Po dlouhých letech se nám tenhle "Bludný Holanďan" zase pochlapil a přidal do své poměrně různorodé filmografie další perlu. Tenhle válečný thriller je natočen s obrovskou chutí, zaujetím a také přehledem a je z něj dost cítit, co tohle téma pro režiséra i jeho spoluscénaristu Gerarda Soetermana znamená. Oba uchopili svým způsobem už hodně provařený námět za správný konec a výsledkem je strhující podívaná, v níž se hodně těžko hledají hluchá místa. Film má spád, zručně natočené akční sekvence, napětí by se v některých pasážích dalo krájet a nechybí tu ani špetka humoru. To vše podtrhují výborné výkony povětšinou velmi zkušených, ale ne zas až tolik okoukaných herců v čele s výtečnou a citlivě vybranou Carice Van Houten. Závěrečné dějové přemety a "šokující odhalení" už možná byly trochu moc, ale zážitek z filmu rozhodně nezkazí. Velice působivý snímek, po kterém jsem měl poté v noci hodně divoké sny. ()

Blaogranas

Nemám příliš zkušeností z nizozemskou kinematografií, ale tohle dílo je pro mě neskutečně příjemným překvapením. Malinký nedostatek vidím v závěrečném přetahování, kdo je tedy nakonec hlavním zrádcem, ale i přes svou délku má film stále co nabídnout. Možná, kdyby hned na úvod nebylo vidět, že Rachel neboli Elis žije, byl by film ještě napínavější. I tak ale velká podívaná a silný zážitek. Určitě alespoň 90%. ()

JimiH

Verhoeven je borec. K dokonalosti trochu chybí, ale i tak jde o nekompromisní válečný film na pomezí realismu, naturalismu a zábavné fikce, aneb konečně snímek z války, kde je termín kolaborant velmi univerzální. ()

mi-ib

"Pan Müntze je lhář, který řekne cokoliv, aby se zachránil." - "Jistě, jako každý." Zajímavý příběh o holandském odboji. Avšak než jsem mu přišel na chuť trvalo mi to tak hodinu a půl filmu. Příběh má takovou frekvenci zvratů, že by se za ni nemusela stydět leckterá telenovela. Naštěstí díky stopáži jsem stíhal sledovat, kdo na kterou bránu zrovna kope. Moc mi nesedla hlavní hrdinka. Nebyla mi moc sympatická, ale to co jí udělali v tom vězení pro zrádce bych nepřál ani svému největšímu nepříteli. A teď co se mi líbilo. Na to, že jde o evropskou produkci ocenil jsem velmi, určitě velmi nákladné, autentické prostředí, vozidla, oblečení. Určitě bych ocenil i originální znění, protože není nad to, když Holaňďan mluví holandsky, skopčák německy, atd., bohužel jsem viděl film v dabingu, takže tohle si spíš jen domýšlim. Kdyby šlo o americký film byl bych přísnější, ale takhle si tento snímek 4* zaslouží. ()

frbulka

Díky napínavosti a skvělému spádu děje, stejně tak jako krásné mnou nově objevené herečce Carice van Houten a jako vždy charizmatickému Sebastianu Kochovi si u mě film vysloužil 80%. Ale ztotožňuji se s některými názory uživatelů csfd, že snímek podle skutečné události je až příliš akční, příliš přichucený milostnou zápletkou, která se zdá dost naivní a nedotaženými citovými pochody hrdinů (viz reakce Rachel na začátku filmu, když Němci vybombardovali dům, kde se ukrývala - možná způsobeno jen špatným dabingem?). Ale celkově slušný divácký zážitek, který mě nalákal k filmu s podobnou tematikou - Valkýra. ()

cerbygerby

Opět film z válečného prostředí, ale úplně jiný než pianista, co jsem psal před chvílí, ale opět mě to dost bavilo... U pianisty šlo jen o jednoho hrdinu, ale tady byl pár který proplouval jen s odřenýma ušima... napínavý jak trenky :))) ()

Lucas87

Carice van Houten zahrála velmi slušně, film má dokonalý příběh a je zasazen do období německé okupace Holandska. Full stars !! ()

Haide

Krutě realistický pohled na to, že bohužel Němci nebyli za války jediní, kdo se nechoval lidsky. Jinak jako film velmi zajímavý a je až překvapivě věrný - pokud jde o chování obyčejných lidí ve válce... ()

anitae

Nezapomenutelné scény: Nahý Franken, a Theova hláška "klel jsi ateisto" _nebo jak to bylo a spousta dalších hlavně střílecích scén dělá z Černé knihy pro mě nezapomenutelný film. 4,5* ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)