Známá polská režisérka Dorota Kędzierzawská rozvíjí v tomto silném dramatu jitřivý příběh malého provinilce, který po útěku z dětského domova vede drsný život v jednom malém městě. Nikdo nezná jméno tohoto jedenáctiletého chlapce (Piotr Jagielski), ale někteří mu říkají Kundel (vořech). Kundel přeskočil plot kolem nehostinného ústavu, kde byl internován, a vrátil se do svého domovského města. Ačkoliv je ještě malý, hovory s jeho často opilou matkou (Edyta Jungowská) mívají vážná témata. Poté, co se s ní marně snaží sžít, uteče a najde si přístřeší v opuštěném hausbótu. Nedaleko ve velkém domě bydlí zámožná rodina a jejich dcera Kuleczka, která má už v devíti letech jisté problémy s pitím, začne brzy za Kundelem docházet. Váhavě se rodí první láska. Režisérka přistupuje k materii svého filmu s úsilím o výtvarnou stylizaci, a tak příběh nabývá podoby současné pohádky, jež potenciálně obsahuje úvahu o osudovosti. (oficiální text distributora)

hanagi

Druhý film paní režisérky, který jsem viděla a znovu stejný problém - moc na mě tlačí! Tak moc, že to nezachrání ani skvělý kameraman, ani její bezchybná práce s dětskými herci. Project 52 Films by Woman. ()

Bukk

Když se usměje, když je s ní, když za ní jde, když nechává spropitné, když utíká, když rozdělává oheň, když ho odmítá, když se vzdává, když to zjišťuje, když ho ona sleduje, když o tom neví, když tam leží, když jej pohladí, když mluví, když se ho štěstí na chvíli drží, když nedokáže potlačit slzy....když JE. Achich ouvej. ()

adriane9

"Moje máma mě nemá ráda... " Neskutečně syrové drama, které mě jakožto matku dohnalo k zoufalým slzám. Protože tenhle příběh není jen pouhým filmem, ale i smutnou skutečností. Celkové ztvárnění, herci, hudba i místo bylo natolik přesvědčivé, že i v místech bez rozhovorů jsem hltala každou část obrazovky.. Ač jsem v určité depresi, přesto rozhodně doporučuji tento další skvělý snímek od Doroty Kedzierzawské... ()

frufru98

Kvantum nelogičností a nepřirozeností. Hudba zvaná "ždímačka", která mi ke konci šla už na nervy. "Psí voči" hlavního herce ... to je z pěti hvězdiček mínus 3. Jednu nechávám za vedlejší roli mikádové holky, která ač viditelně trochu cáklá, dokáže pronést hlubokomyslnou myšlenku, ale budiž, její role se mi líbila a občas jsem ji věřil. Druhou hvězdičku nachám za místy podařené záběry. ()

barbara5

Velmi silný a citlivý příběh, popisující snahu přežít a vnímání světa očima malého chlapce, kterého odsoudila a vyvrhla nejen společnost, ale také vlastní matka. Malý chlapec utíká ze svého domu, kde žije se svou matkou, která se o něj nestará, důležitější pro ni jsou její milenci a vyčítá mu, že jí zpackal život. Chlapec se o sebe začíná starat sám. Bydlí v rezavé staré lodi a sbírá železo a plechovky, jež pak prodává do sběru. Za těžce vydělané peníze si kupuje obživu. Seznamuje se s Kuleczkou, se kterou si začíná být velmi blízký a tak spolu plánují útěk. Vše nakonec překazí její sestra, která na chlapce zavolá policii a sociálku. ()

Jack.Pott

Dorota Kedzierzawska nepostrádá filosofickou hloubku a lidskost Krzysztofa Kieslowského (Dekalog na motivy Desatera Božích přikázání a série Tři barvy: Modrá, Červená, Bílá inspirovaná heslem Francouzské revoluce Volnost - Rovnost - Bratrství), navíc je ovšem její Jestem jaksi zábavnější - oduševnělejší. Přitom děj je jednoduchý, pozvolný - zároveň ale strhující. Možná protože je pouhopouze o tom nejdůležitějším, co máme a prožíváme - o lidské existenci. ()

biteme

Prenikavo osobný pohľad do sveta odvrhnutého chlapca. Mozaiku dojímavého príbehu dotvára jemné spojenie výtvarnej a hudobnej stránky na pozadí osamelého života jedného z mnoha odstrčených detí. Námet podobný mladšiemu Le gamin au vélo (FR, 2011). ()

danny79

Tak tohle byl dost zvlastni film, temer vubec se v nem nehovori, ale kdyz uz nekdo promluvi, tak to stoji. Dej je velmi pomaly, barvevny filtr filmu a dekorace prostredi pusobi neutesenym, beznadejnym a depresnivnim dojmem. Zahrane vynikajicim zpusobem, hudba nadherna – Michal Nyman, proto jsem ten film vlastne objevil, pres krasnou hudbu v Gattace. Velmi specificky film a urcite ne pro kazdeho. ()

vesmir.posel

Nenápadný snímek o malém chlapci, spíše emotivní než dějově bohatý. Jsem je o lásce, o jejím nedostatku, opuštěnosti a o vnitřní síle člověka žít, prostě „jen“ žít i za nepřízně osudu. Vnitřní smutek a obdiv ke všem, kteří se museli potýkat s nepřízní osudu již v dětském věku. ()