Mrňous a čarodějnice

• USA Teeny-Tiny and the Witch Woman
Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka / Horor
USA / Československo, 1980, 14 min

Lehce hororová parafráze na Jeníčka a Mařenku. Podle turecké předlohy-pohádky. Tři bratři Velikán, Prostředník a nejmladší Mrňous, jednoho dne při dětských hrách zabloudí v lese a skončí v zajetí zlé čarodějnice. Jen díky nejmladšímu bráškovi se jim podaří obelstít čarodějnici, uprchnout a v pořádku se vrátit zpět domů. (Karlos80)

zdeny99

Hororová parafráze na Perníkovou chaloupku podle turecké předlohy. Ona už sama Perníková chaloupka je spíš horor než pohádka. A tahle verze je ještě strašidelnější. Hodně té hororové atmosféře pomáhá plošková animace na jakou jsme zvyklí od Zemana. Především znázornění lesa a plotu z kostí se povedlo. Čarodějnice mi připomínala tu z legendárního filmu ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ tím, jak byla zelená. Zřejmě jasný vliv amerického režiséra a klasická představa americké čarodějnice. Geniální přednes Marie Rosůlkové ještě více zkvalitňuje tuhle krátkou kreslenou hororovou pohádku. [565. hodnocení, 60. komentář, 87%] ()

Nach

Skvělá krátkometrážní děsivá pohádka pro děti. A pro dospělé kraťas, který zanechá řadu otazníků. Proč je za vesnicí mešita? Proč děti jdou v klidu do chalupy, když je její plot z lidských kostí? Proč baba chce vraždit děti, když se stará o to, aby v klidu spali? K čemu je babě kouzelné mýdlo z něhož je hora bublin, když se evidentně nikdy nemyla? K čemu je babě kouzelná nit z níž je hora nití? A k čemu je babě dýka, která roztrhne zemi vejpůl? Tyto filozofické otázky nemají ve filmu odpovědi a tudíž je na mě tento film příliš chytrý, protože jsem si na ně nedokázal odpovědět. Přesto ale musím uznat, že jako krátkometrážní, trochu hororová vyprávěčka to bylo vskutku dobré. Jen u toho nesmíte myslet. 75% ()

s1r1us

Mazec, některé "pohádky" si pamatujete už celej život. Všechny děcka budou sedět jak zařezaný >:-) A možná se začnou bát chodit do lesa. To garantuju. Rosůlková tím svým creepy vyprávěním k tomu dodává další 2 *. Nejdrsnější kreslená pohádka pro děti. Přesto, že tam k žádnýmu explicitnímu nasílí vlastně nedojde. ()

smutnySermir

Kdyz jsem byl na zakladni skole v prvnim stupni (leta 83-87), chodili jsme cas od casu se skolou do kina. Treba na "Jen pockej". Jednou se takhle v kine setmelo a z platna na nas zasvitily obrovske vrascite ruce a zaznel rozskripany hlas pani Rosulkove. Plot z detskych kosti. Les silenych stromu. Proc jste nam tohle k...va pousteli v osmi letech, soudruzky ??!!! Tejden jsem pak nemoh spat !! ()

Matematicka

Turecká obdoba Perníkové chaloupky. Ale sourozenci jsou tu tři a nechybí ani tři kouzelné předměty, které jim díky nejmenšímu bratříčkovi pomohou ze spárů hrozné (!) čarodějnice. Navíc velice příjemný hlas Marie Rosůlkové, evokující skutečně hodnou babičku... Poučení pro děti: Nikdy sami nechoďte do temného lesa! Zajímavé komentáře: vypravěč, Karlos80, Viktooorka, Aiax. ()