maverick10

Krasne natoceny film o tom, ze i nepritel je jenom clovek, ktery ma stejny strach jako ty. Z Clinta je velky reziser, ktery ma cit a ta reziserska zidle je zaslouzena. Pribeh podmalovava prijemna decentni hudba, ktera jen podtrhuje nesmyslnost valky. ()

Carlossss

Drsný chlapík Clint Eastwood mě mile překvapil tím, jak citlivý a emočně vypjatý film stvořil. Křehká protiváha dobra a zla tady prakticky neexistuje a tudíž ve výsledném efektu ani jedna z bojujících mocností není vyložneně dobrá nebo zlá. Na jedné straně máme oddané císařské vojáky, pro něž je vojenská povinnost vším a na straně druhé tzv. "pravé američany" se všemi jejich neřestmi a ctnostmi. Člověk by si řekl, jak moc se liší, ale pan Eastwood dokázal, že jsou to všechno jenom lidské bytosti, které zvládají svůj životní úděl s velkým úsilím. Velmi se mi zamlouval styl kamery a hlavně vykreslení světla a tmy. Celkově snímek vyznívá povedeně, ale na plný počet to není ani náhodou. Je dobře, že Clint Eastwood přesedlal na režisérskou stoličku... ()

Martin741

Polozit si v takmer 80 -ke na krk dva vojnove velkofilmy, to che zelezne zdravie a dobru kondicku. To vsak reziser Eastwood /Gran Torino, Psanec Josey Wales, Nesmiritelni/ rozhodne ma, a za to ma /nielen odo mna obdiv/. K spokojnosti tuna netreba az tak vela : len s laskou natocit vojnove sceny, par dobrych hercov k tomu a zrucnu skusenu reziu stareho barda Eastwooda. A sympaticky vojnovy film je hned na svete. pre mna asi na rovnakej urovni ako Vlajky Nasich otcu. 86 % ()

dezorz

Listy su najlepsim americkym filmom o japonsku. Su zaroven aj najlepsim (z poslednych par rokov) japonskym velkym filmom o 2. svet. vojne. To je ale asi tak vsetko. Prilis velka snaha o autenticitu a zaroven prilis velke zovseobecnovanie, ved to koniec koncov z 30 vojakmi tazko zahrame 20.000 davy. priis vela sablonovitych sekvencii v deji, atd... Snad len, ze povedla Watanabeho sa na japonske herecke vyslnie dostava aj divadelny herec Shido Nakamura. ()

shyster

Dopisy mají blíže k meditativní Tenké červené linii než ke Spielbergovu megahitu Zachraňte vojína Ryana. I tak si dokázali najít, což je největší zásluha Clinta Eastwooda, svou cestu. Cestu, kterou C.E. prosazuje ve všech svých filmech. Příběh ohlodaný na kost, jednoduchý jak ze staré školy, o to víc ale realističtější a emocemi nabytý. ()

Petoss1

Eastwood natočil spolu Zástavy našich otcov a Dopisy a káždý z nich je ako druhá strana mince. Dopisy ukazujú vojnu trochu netradične čo sa u americkej kinematografie nestáva z pohľadu "zlých" čiže Japoncov a preto to bolo pre mňa také zaujímavé. Japonci chceli a chránili svoju vlasť pred nepriateľom tak ako to robí každý národ a nepredali svoju kožu ľahko. Veľká jednotka je za zvuk a atmosféru právom získal Oscara! 85% ()

moviefreak

Skvely film, dal by som pat, ale vsetko to co film chcel vypovedat o japonsku uz davno viem z japonskych filmov. Ale aj tak somrad ze konecne niekto z amikov natocil film o japan. ()

Wladi.mir

Clint Eastwood se mi začíná zamlouvat.Další z jeho dílny válečných filmů se mi o dost více líbil už jen kvůli tomu, že to není typicky americký film se zaměřením patriotismus.Japonská armáda se shromažďuje k poslednímu odporu a doufá v zázrak.Ten nepříjde a my se dovídáme jak to prožívali vojáci císařské armády.Pěkné je také to, že je tu použito vyprávění dopisů domů.Takže pro fanoušky válečných témat je toto jasná volba.Na závěr! Je to o hodně lepší než Eastwoodův první válečný film Vlajky našich otců. ()

tomtomtoma

Velmi působivě natočený válečný film s lehce negativním pohledem na smysluplnost války. Hrdinná obrana japonských vojáků při ochraně ostrova Iwo Jima proti několikanásobné přesile amerického dobývání. Působivé odhodlání Japonců a jejich získávání sebedůvěry. Rituální sebevraždy vycházející z hlubokých kořenů tradice při neúspěchu a plnění válečných úkolů. Lidské tváře velitelů, i prostých vojáků, výjevy ze soukromí, strach, odhodlání a zoufalé bránění nemožného k udržení. A také američtí vojáci dokážou býti těmi zlými ke svým zajatcům. Ze zajímavých postav: generál Tadamiči Kuribajaši (Ken Watanabe), lidský velitel obrany ostrova s výjevy z jeho pobytu v Americe, Saigó (Kazunari Ninomija), jediný šťastně přeživší a jeho výjevy před opuštěním manželky, baron Niši (Tsujoši Ihara), bývalý olympijský vítěz, a Šimizu (Ryo Kase), krátkodobý člen prominentního vojenského útvaru a jeho přečin, za který byl poslán do beznaděje. Beznaděj, frustrace, ztráta víry ve smysluplnost války, zoufalý boj o život a chrabrá smrt v boji, či při rituální sebevraždě. Potřebná dávka melancholie, patosu a výstavného utrpení. ()

C0r0ner

Největší masakr v Tichomoří zachycen dvěma pohledy. Ten japonský dopadl kupodivu lépe. Možná díky perfektně zachycené mentalitě, kde slova vzdát se, nebo utéct neexistují. Sebevražedná scéna v bunkru je samozřejmě naprostým vrcholem celého dvojfilmu. Mrazilo mě, když jsem si uvědomil, proti čemu chodili 18ti letí kluci z USA. Škoda jen slabších triků. 90% ()

laik_60

Film o nezmyselnosti vojny, o dopredu prehratom boji, film o fanatickej poslušnosti, japonskom nacionalizme a oddanosti cisárovi, film o krutom vojenskom drile a nadradenosti dôstojníkov nad obyčajnými vojakmi. Neviem a pochybujem o tom, či Japonci o sebe takýto film kedy natočili. To musel prísť Clint Eastwood aby to za nich urobil. A ja som mu za to povďačný. Milovníci vojnových filmov si prídu na svoje. ()

agathon

Je pravda, že tempo tohohle snímku je trochu rozkolísané a v některých pasážích je i nadprůměrná metráž poněkud znát, ale troufám si tvrdit, že to byl režisérův záměr: Trochu zpomalit a snažit se proniknout k situaci tak trochu jiným, než americky uspěchaným stylem. A v mnoha scénách mu to podle mě skvěle funguje. Scéna hromadné sebevraždy nebo epizoda s americkým zajatcem Samem na mě svým patosem působily naopak velmi pozitivně a emocionálně uvěřitelně. Eastwood už předem věděl, že natáčí pomník a takovýhle styl pomníku je pro mě vždycky přijatelnější než ten Svěrákovský a la Tmavomodrý svět. Jsem docela zvědav, jak vypadají Vlajky našich otců, i když místní hodnocení jim moc nepřejí. Samozřejmě, že to bude možná ještě patetičtější, ale zase musím zopakovat, že u zvolené fasety daného žánru tohle přesně při cestě do kina čekám. ()

Wormboy

Letters from Iwo Jima su lepsim filmom ako Flags of...Najma z dovodu, ze nie su vnutorne porozbijane nadmernymi a zbytocnymi flashbackami (aj ked aj tu sa najdu a z mojho pohladu su uplne zbytocne, avsak nie je ich tolko,aby to bolo neunosne). Listy su v podstate komornou vojnovou dramou, kde sa obcas striela, vela sa hovori a nic sa dokopy aj tak nepovie. Proste nic co by som mal vidiet druhy krat. A musim povedat, ze doteraz ma Eastwood stval s tym svojim debilnym zvykom skladat si k filmom aj hudbu, no a teraz ju dal na starost synovi...ou jeeea. ()

danecek24

64. Zlatý Glóbus za rok 2006 - cena (2) - *Nejlepší cizojazyčný film - USA/Japonsko + nominace (1) - Nejlepší režie - Clint Eastwood (Pozn.: Film byl nominován v kategorii cizojazyčný film za každou krajinu zvlášť - USA a Japonsko) ()

zette

Vzdy me potesi valecne filmy, ktere ukazuji osudy vojaku " druhe strany ". Film si po celou dobu drzi sve tempo, nema velkolepe valecne sceny, o to vice se dostaneme do nitra japonskych vojaku, kteri jsou jako kazdy jiny, jen bytosti z masa a kosti. Jsem rad, ze se Dopisy z Iwo Jimy obesly bez zbytecneho patosu. Eastwood do sveta filmu prispiva jiz radu let nebyvalou mirou. ()

Flynn

Z Dopisů jsem měl (jak už jsem psal v komentáři u Vlajek) silnější zážitek než z filmu Vlajky Našich Otců. Snad to nebylo vyvoláno tím, že to jaxi dotvořilo celek. Přišlo mi to takové hlubší a více promyšlené. Navíc komorní atmosféra tomu dodala grády (scény v jeskyních apod). Každopádně za shlédnutí stojí oba kousky. A asi bych doporučil pořadí: Vlajky a pak Dopisy. ()

campix

Druhý film Clinta Eastwooda, který se zabývá bitvou u Iwo Jimy. Prvním jsou Vlajky našich otců z amerického nevlasteneckého pohledu a tím druhým jsou Dopisy z Iwo Jimy z pohledu vlasteneckých tradic japonské armády. Dopisy jsou rozhodně lepší než Vlajky našich otců. Ten koncept je trošku zajímavější. Clint Eastwood se zde snaží ukázat více tradice Japonců - obětování pro vlast a pro císaře. Několik scén je opravdu efektivních, jenže všechno pozitivní ubíjí hodně přestřelená stopáž. ()

Juto

Vlajky“ a „Listy“ spolu predstavujú skutočne impozantný úspech, ktorý sa na vojnu pozerá neochvejne. Nepopiera jej nevyhnutnosť, ale predovšetkým lamentuje nad ľudskými stratami, ktoré so sebou prináša. Je to bezprecedentná, smutná a brutálne krásna elégia, ktorá obstojí v spoločnosti tých najväčších protivojnových filmov. 9/10 ()