noriaki

"O boji do posledního muže vykládá kdekdo, ale jenom Japonci to skutečně dělají." maršál William Slim. První bitevní scéna se objevila až ve čtyřicáté páté minutě, takže do té doby se dá mluvit o příliš pomalém tempu a prázdných místech. Jenže pak se rozjela syrová, nelítostná akce, která ukázala většinu klasických hrůz války, a připadala i nějaké dosud neviděné. Scéna s granáty je sice ikonická, ale zdaleka ne jediná. Tohle všechno je pak jen doplněk trýznivého dramatu k smrti odsouzených, ale zároveň k smrti odhodlaných vojáků. Nebýt pasáže kdy se přesvědčivá obžaloba organizovaného zabíjení překlopila do trochu křečovitého morálního apelu, tak bych byl úplně spokojený. ()

Tomatáš

Film hodnotím ze dvou, pro mne důležitý, hledisek...To první je fakt, že šlo o snímek z pohledu japonské armády..japonština, japonská válečnická kultura, mentalita, zvyky, všední život..to je vše něco nevýdaného a zajímavého!Druhé hledisko je pro mne faktografie a téměř vědecký přístup tvůrce filmu..Pro Clinta mám velkou slabost a opět se v mém žebříčku vyšvihl velmi vysoko..Upozornil bych také na velmi kritický přístup ohledně samotných amerických vojáků...viz. scéna s dvěma japonskými vězni..Zajímavý pohled, který pro fanoušky vojenské historie stojí určitě za to... ()

Millanium

Povedené válečné drama, které u mě přeci jen o chlup poráží Vlajky našich otců. Nutno přiznat, že Clint Eastwood se tento film snažil natočit co nejméně zaujatě. Od filmu nečekejte ryzí bojovou podívanou, ale spíše psychologickou sondu Japonských vojáků. Škoda jen té rozvleklosti, příběhu by jistě slušela o půl hodiny kratší stopáž. 80% ()

sskrblik

Po všech stránkách prvotřídní válečný film z druhé světové a tentokrát z pohledu japonců. Zajímavý pohled do jiné linie než jen té americké, perfektní kamera a válečné záběry za které se Clint Eastwood nemusí vůbec stydět, byť nejsou tak akční a realitu simulující jako v Rayenovi. Krom toho jsem to obléhání Iwo Jimy prožíval s nimi, film mě úžasně vtáhl do děje. Těším už se na pohled ze strany američanů ve Vlajky našich otců... ()

Ceres

Po Apokalypse a Thin Red Line je to pro jeden z nejlepších válečných filmů. Perfektní Soundtrack, Eastwood a Watanabe...a vlastně celý film. ()

Krustyburg

Ne, tak to ne.. nuda a nic nového pod sluncem, nejdřív se opevňuje a pak se střílí na nepřítele. Pořád dokola a dokola se tam omílá čest japonských vojáků ()

Brain-D

Pomalé (pro někoho nudné) tempo, která ukazuje syrovost a surovost 2 sv. války (Mezi Japonskem a USA). Všechny hrůzi, smutek, beznaděj a dopad války na jednotlivé druhy povah. Japonci mají citlivé filmy a Clint Eastwood je citlivý režisér, takže tam perfektně zapadl :) ()

Spock

Válka z pohledu japonského vojáka má svá specifika. Hlavním rozdílem je jiná mentalita všech spolubojovníků, která se v průběhu filmu několikrát ukáže. Sebevražda s granátem u hlavy, nebo bezduchý útok proti kulometům, jako střižený z první světové. Japonští vojáci, jsme zde podle mě vykresleni skutečně věrohodně, s ohledem na to co jsme o těchhle věcech četl. Zvláště sugestivně na mě působila scéna, kdy velitel a jeho podřízení poslouchají v rádiu píseň, která je určená obráncům Iwo Jimy. Příběh pacifisticky smýšlejícího pekaře, který musel nedobrovolně naverbovat do války a nevěří ideologickým „žvástům“ je pak v celku originální. Klad vidím zejména i ve snaze ukázat válečnou hrůzu na obou stranách a nesnažit se démonizovat jednu stranu a tu druhou glorifikovat. Ve filmu se několikrát setkáme s brutalitou na obou stranách, viz. Americké střílení zajatých Japonců atd. Tuhle snahu musím ve film opravdu vyzvednout asi ze všeho nejvíce. Neběhají tady navíc žádní polobozi, ale lidé kteří podléhají svým psychických a fyzickým slabostem. ()

jitrnic

Inteligentní a výtečně natočený pohled na válku. Vidět téměř výhradně japonské herce pod taktovkou režisérského veterána (který točí lepší filmy, zůstává-li pouze za kamerou) je příjemné zpestření, patos některých scén (kterého je zde ovšem tentokrát použito opravdu s citem) působí v jejich podání mnohem přirozeněji a věrohodněji. Občas Eastwood společně se scénáristy příliš tlačí na pilu a je trochu moc doslovný. Např. je nám všem jasné, jak silně zapůsobil na japonské vojáky dopis matky amerického zajatce, přesto si ještě v následujícím rozhovoru musí dva Japonci uvědomit (a s nimi i ti natvrdlejší diváci), že jsme všichni z jednoho těsta... A občas mi nepřišla motivace jednání postav úplně srozumitelná, ale to byl možná záměr (ukázat, že přece jen je ta japonská mentalita malinko odlišná od té naší, neřku-li americké). ()

Autogram

Film o hrdinoch z tej druhej strany, ktorí majú svoj vlastný hodnotový systém. Ale aj tak vo výsledku rovnaký pátos typický pre americké filmy. Medzi bojmi sa rozpráva príliš dlho a neprináša to filmu takmer nič. Príliš veľa minút oberá film o jednu hviezdu. –––– Američané mají slabou vůli a japonskému vojakovi se nevyrovnají. ()

Philoun1

Eastwoodovi se podařil natočit zdařilý film z pohledu Japonska na druhou světovou válku. Bohužel mě film nijak víc nenadchl, ale sebevraždy z granátama byly fakt vostrý. Možná kdyby to bylo o něco kratší. ()

Lektor

Patos fašizmu na nejvyšší úrovni. Clint předpokládá, že divák bude automaticky sympatizovat se životem, protože vesměs žádné postavě se nedá fandit. Flashbacky jsou lepší a působí jako by byli z jiného filmu. Válečné scény bavily, především ta úplně první. Krásně utlumené barvy a pomalá, plynoucí hudba.. za mě ale celkově slabší eastwoodovka. ()

venca163

Nejdřív ti v první polovině nějaký číňani vymluví díru do hlavy a pak koukáš na komorní drama v jeskyních jak z ateliérů čété, kde je každá scéna zakončená nějakou (většinou hromadnou a spíš teatrální) sebevraždou. Silný téma a nevyužitej potenciál. (65%) ()

Aqualung

Snad první film, kdy jsou japonští vojáci zobrazeni jako obyčejní lidé. Ale k podstatnému. Černobílý film podtrhuje sdělené, stejně jako u Marhoulova Nabarveného ptáčete. Jednotlivé dialogy mezi prostými vojáky, mezi vojáky a důstojníky a mezi důstojníky. Je zajímavé, že ať už jde o jakýkoliv válečný film, mají cosi společné. Myslím, že to nemusím pojmenovávat. Pan Eastwood perfektně zobrazil tu lidskou část japonského vojáka. Jinak řečeno, všichni vojáci jsou stejní. Tenhle film je, stejně jako všechny ostatní, jen aproximací válečných hrůz, které jsou zde poněkud upozaděny a je velice zřejmé, nač se režisér snažil ukázat.Film stále běží,ale mi už myšlenky i slova došly. Je to parádní film. ()