Susedia

Scénář:

Andy Kraus

Kamera:

Peter Bencsík

Andy Kraus, Peter Marcin, Viki Ráková, Zuzana Tlučková, Marta Sládečková, Helena Vondráčková, Eva Matejková, Martin Malachovský, Ivan Vojtek (více)

Série(10) / Epizody(164)

Na základe diváckej odozvy na krátke scénky v relácii Hurikán, v ktorých sa stretli rodiny Františka Stromokocúra (Peter Marcin) a Lászla Komároma (Andy Kraus), sa ich tvorcovia a televízia Markíza rozhodli preniesť ich osudy do samostatného komediálneho seriálu. Manželské dvojice síce bývajú vedľa seba, ale temperamentom, názormi a životným štýlom sú si dosť rozdielne. Zažívajú spolu humorné situácie založené na nedorozumeniach a náhodách, ktoré prináša život. (TV Markíza)

Marek1991

Spočiatku som bol prekvapený, že po dlhej dobe sa niekto odvážil natočiť niečo pôvodné a domáce s pár prvkami a inšpiráciou zo sveta. Pripadalo mi to celkom milé a občas vtipné. Nanešťastie ten humor bol skôr taký primitívny a ľudový, proste veľmi jednoduchý a miestami trápny a naivný. Postupom času sa z toho stala komerčná otravná zábavka riešiaca stupňujúce napätie medzi Maďarmi a Slovákmi, ale veľmi primitívne. Ja som to sledoval najmä kvôli novej postave a herečke, ktorá mi už vtedy prišla veľmi sexy a ňou bola a ešte aj je Viki Ráková, sestra výborného futbalistu, známeho najmä z Nitry, Róberta Ráka. Nemám však rád, ak sa niečo natočí najmä pre peniaze alebo z nutnosti, či snahy vyťažiť z minulosti a udržať sa za každú cenu, tu to nadväzovalo na Uragán a neskorší Hurikán, bola to veľká promaďarská záležitosť v dobe rozbrojov s miernou snahou upokojiť situáciu. Sledovať to však pravidelne to chce guráž. ()

Anderton

Ja toto nezvládam. Keď vidím Marcina s Krausom, tak mi začína byť zle od žalúdka a čo potom, keď otvoria ústa a Kraus to vybalí so svojim rádoby vtipným maďarským prízvukom. Markíza je na tento seriál náramne hrdá, čo aj svedčí o jej úrovni. Našťastie Ráková, Tlučková a Sládečková sú znesiteľné, takže nemusím znova pri pôvodnej slovenskej tvorbe tohto storočia dávať odpad. ()

Oskar

Protože jsme na Česko-Slovenské filmové databázi, tuším možné nedorozumění a radši hned na začátek píšu, že NEMÁM NIC PROTI SLOVÁKŮM. Moje matka je původem Slovenka, půlka mého příbuzenstva žije kdesi tam na východě, moje oblíbená veterinářka je Slovenka atd. Ale popravdě, máloco mě uvede do větších rozpaků, než slovenský humor. Třeba to, s jakou nenuceností Slováci používají drsné výrazy, kde se to vůbec nehodí. Ta zmíněná veterinářka například nedávno prohlížela mé boxerce pooperační ránu a konverzačním tónem prohodila "Teraz jej tam jebnem dajakú zeleninu," což ve volném překladu znamenalo "Ošetřím ránu desinfekcí." ;o) Někdy se v němém úžasu dívám na zábavné pořady tv Markíza a... nechápu. Největší záhadou je pro mě právě dvojice Marcin-Kraus. V kabaretu jménem Uragán strávil Peter Marcin většinu času v přestrojení za ženu. Koketně pomrkával, co chvíli si zvedal sukni a pořád si sahal na poprsí. Diváci se smáli. Andy Kraus se proslavil rolí zaostalého Maďara. Diváci se smáli, až padali ze židlí. Můžete namítat, že to byl kompars a asi byl, ale pak přišli Susedia. Nevídaně trapný a neprofesionální pokus o sitcom a - nejsledovanější tv pořad na Slovensku. Někdy se mi zdá, že kdykoli přepnu na Markízu, jsou tam. Vůbec to nechápu. Slovenské televize pravidlně udivují tím, že pořady jako Superstar nebo Let´s Dance mají tak o dvě třídy lepší (a vtipnější!) než my - a současně je baví taková duchamorná slátanina? :-o Ale když vidím ta hodnocení kolem, stále je tu i možnost, že Susedia jsou intelektuálním klenotem, na který můj prostinký rozum nestačí. 20% ()

kingik

Z takových sousedů, se kterými se setkáme ve slovenském sitcomu, musí nutně hrábnout anebo se jim jenom smát. Od každého trochu. František a Lászlo jsou vskutku vykutálená dvojka správných pošuků a jejich manželky jim zdatně sekundují. Horší je sledovat více epizod po sobě, protože to se pak nakupí hodně jednoduchého humoru, až se to přestane líbit a odradí to od sledování dalších dílů. Věru, sitcom není tak snadné natočit, jak by se mohlo na první pohled zdát, a žádné zázraky nelze očekávat ani v tomto případě. Klady: perfektní herecké výkony a obsazení, snaha o originální gagy. Zápory: jednotvárné studiové prostředí nedává moc prostoru k extra nápadům, příliš tlačení na trapnost, Andy Krausovi jako zástupci maďarské menšiny není velmi často rozumět, hostující herci jdou do trapna, obyčejná Haberova titulní písnička, slabě zrežírované, zfušovaný scénář. Mé hodnocení: 40% ()

Rex Mundi

Nóó, nie že by to celé bolo za 3, ale niektoré postavičky to vždy zaručene vylepšujú. Andy a Peter sú už starí, známi a trochu ošúchaní, ale Ildikó a suseda Sladká stoja za všetky drobné (na Marte Sládečkovej vidieť, že si tú psinu nehorázne užíva! :-) Je mi ľúto, že to musím povedať, ale mám pocit, že Zuzana Tlučková je najslabším článkom hlavnej zostavy. ()

• V prvej sérii Františkova mamička nadáva Zuze, že nebola na pohrebe jej milovanej mačky Diany. V tretej sa však dozvedáme, že mamička vždy chcela mačku a vyslovene hovorí, že toto želanie jej nebolo nikdy splnené. (matthew.17)