James Benning: Circling the Image

(TV film)
Německo, 2003, 84 min

honajz2

Tohle byl snad ten nejlepší dokument jaký jsem kdy viděl - pokud tedy nepočítám Benningovy dokumenty jako dokumenty, což taky nepočítám, protože to podle mě prostě jsou poetické experimentální filmy. I tak to označení jako nejlepší dokument myslím spíš subjektivně, věřím, že by to moc lidem nesedlo, jenže pro mě ten dokument byl snad přímo udělaný. Wulf totiž perfektně pochopil smysl Benningových děl a v tomhle stylu je udělaný i celý dokument, který je sice o něco "akčnější" než ostatní Benningovy filmy, ale zároveň dodržuje jeho pravidla - dlouhé záběry na krajinu/cestování autem/na Benninga jak natáčí a prohlíží si svoje lokace, veškerý Benningův komentář se odehrává mimo záběr, dbá to důraz na jeho poetiku... Navíc bylo fascinující poslouchat Benninga jak mluví a vysvětluje svoji tvorbu, což mi jenom naprosto přesně potvrdilo, že ho chápu naprosto přesně a nebál bych se snad i říct, že jsem mu po celý dokument naprosto přesně rozuměl. Jak vždycky zastavil na nějakém nahodilém místě, prohlížel si to tam, občas něco natočil, pak zase sedl do auta a jel o kus dál, dojel do nějaké pouště či krajiny, tam si na určitém místě sedl a nedělal nic jiného než že tu krajinu pozoroval, pak jel do motelu... Tomuhle rozumím fakt naprosto přesně a nejspíš právě proto mě tenhle dokument fakt tolik dostal, protože naprosto přesně vyjadřuje i moje pocity, když se dostanu do určitých oblíbených míst a jen tam v nich tak stojím a pozoruji okolí. A navíc to není jediné, co je na tomhle dokumentu zajímavé. Tohle se mezi mými oblíbenými filmy dostane hodně vysoko. Do Top 10 asi ne, ale Top 50 si myslím že to dá určitě... Fakt jsem hrozně rád, že jsem to konečně sehnal a viděl, protože tohle je skutečně skrytý a naprosto neznámý dokumentární klenot o jednom z (podle mě) nejvýznamnějších režisérů všech dob, který poetický žánr chápe přesněji než kdokoli jiný... A dokonce je to i road movie. 5* ()