American Dreams

USA / Kanada, 1984, 58 min

Režie:

James Benning

honajz2

Hodně těžko jsem tenhle film sháněl, ale o to víc jsem rád, že se mi líbil. Je to fakt hodně náročné - ten film vypráví tři "příběhy" najednou, přičemž jeden se odehrává v obraze (postup kariéry baseballisty Hanka Aarona skrze kartičky a jiný "merch"), druhý v titulcích (deníky jednoho atentátníka), třetí ve zvuku (sled citací z různých rozhovorů či proslovů slavných osobností - je zde Elvis Presley, Martin Luther King, Richard Nixon, atd... + výběr tehdejších písniček poskládaných za sebou dle doby vzniku). Má znalost angličtiny rozhodně není tak dobrá, abych stíhal sledovat a překládat vše, tudíž jsem se soustředil jen na jedno - titulky - a jelikož ve filmu jedou v obraze neustále (podobně jako v North on Evers, ale tady jsou až na pár případů vždy čitelné), čekalo mě hodinové čtení a překládání... A občas mě z toho vyrušila hudba, nýbrž ten soundtrack je skvělý a u dvou písní jsem konečně zjistil jejich název. Jako celek to ale podle mě skvěle mapuje USA v letech 1950 - 1980 a to podle mě byl i cíl tohoto filmu. Líbilo se mi to a díky soundtracku jsem se za tu hodinu ani nenudil. Prostě Benningovy se povedl další skvělý film a já jsem rád, že jsem ho konečně viděl. 4* ()