Reklama

Reklama

Balzac a Švadlenka

  • Čína Xiao cai feng (více)
Čína / Francie, 2002, 116 min

Obsahy(1)

Píší se 70. léta 20. století a dva studenti Liu a Ma jsou posláni v rámci politiky Velkého Maa na takzvanou "převýchovu" do vzdálených hor. Mají se tam naučit řádné fyzické práci a zapomenout na buržoazní nesmysly, jako je například četba cizích knih, poslech vážné hudby a vzdělání vůbec. Oba mladíci se stanou nerozlučnými přáteli a jejich dvojici brzo doplní půvabná a bystrá vnučka místního krejčího, které všichni přezdívají Švadlenka. Vypadá to, že všichni budou nadosmrti čelit jednotvárnosti a prázdnotě života v kruté diktatuře - dokud mladíci neobjeví kufr plný "zakázaných" knížek, mezi nimiž figurují překlady největších francouzských klasiků. Vesnice rázem ožije příběhy hraběte Monte Christa či zvoníka z chrámu Notre Dame. Švadlence se však nejvíce líbí romány Honoré de Balzaca a jeho vášnivé obhajoby práva každého člověka na svobodu a vlastní život.
Poutavý snímek čínského režiséra a spisovatele Dai Sijieho, žijícího ve Francii, natočil jeho tvůrce podle vlastního, částečně autobiografického románu. Vzdává v něm neokázalý hold svobodě, lásce, přátelství, nezničitelnosti mládí a všem pozitivním hodnotám, kterých bylo právě v té tragické době nejvíce zapotřebí. Snímek byl mimo jiné nominován na Zlatý glóbus za Nejlepší zahraniční film. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

gogos 

všechny recenze uživatele

Mnoho cinskych filmu jsem sice nevidel, ale tohle je film s velkym F. Film se odehrava v 70. letech kdy jsou dva chlapci Ma a Liu poslani, za tvrdeho cinskeho komunismu, na prevychovu do hor. Shodou okolnosti se temto chlapcum dostane moznost navstevovat kino, ktere je ve meste vzdalanem dva dny cesty, a pote museji prevypravet pribehy cele brigade. Chlapci se seznami se Svadlenkou, vnuckou krejciho, do niz se zamiluji (na konci uvadeji ze ji miluje kazdy jinak). Jednou se dozvedi, ze se v brigade u jednoho chlapce nachazi "zakazene knihy" (vetsinou francouzska beletrie - Dumas, Balzac...) a tak kufr i s knihami ukradnou. Oba pak predcitaji Svadlence, ponevadz ta neumi cist. Nejvice si oblibi prave Balzaca. Podle jejiho dedecka se Svadlenka zacne menit, diky tem burzoaznim zvastum, ale nakonec, kdyz se ubytuje u chlapcu, se mu to tez zacne zamlouvat a tak krejci sije francouzskou nebo namornickou modu... Celou vesnici si navic sprateli tim, kdyz prokazou lekarske schopnoti na zubu jednoho z vudcu brigady. Pak se presuneme o 30 let dopredu, kdy se oba chlapci opet setkavaji a vzpominaji. Jeden z nich byl o vesnici natocit reportaz, ponevadz cele udoli ma byt zaplaveno, kvuli giganticke prehrade, jez byt zdrojem elektriny pro 200 milionu lidi........... Film je velice poutavy, dojemny, s vynikajicim pribehem, scenarem, dobre sehrany herci. S vynikajici hudbou Mozarta, paradni kamerou.... Proste se jedna o jeden z nejlepsich neamerickych snimku, jake jsem mel tu cest videt....... ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Hořce humorný film o době, kdy byli synové a dcery třídních nepřátel posíláni po čínské kulturní revoluci z měst na venkov, aby zde byli "převychováni". Dva mladíci se tak dostali do hor mezi prosté lidi, kteří neuměli číst a psát, ale naprosto přesně věděli, co je správná cesta, protože tu vytyčil velký předseda Mao. Není to sice moc k smíchu, ale v tomto filmu to bylo podáno tak, že se člověk usmívat musel. Co také jiného, když Mozartovy sonáty mohl jeden z mladíků hrát až poté, co tajemník uvěřil, že je to skladba "Mozart zdraví předsedu Maa" nebo "Lenin v roce 1918". Ta druhá jmenovaná se tajemníkovi tolik nelíbila:-) Scéna s vrtáním zubu za pomoci šicího stroje je také velmi úsměvná, stejně jako spousta "komunistických hlášek", v nichž se zhusta objevují výrazy: buržoazní, reakcionářský apod. z úst lidí, kteří ani pořádně nevěděli, co to je, pouze papouškovali, co slyšeli na schůzích. Vesničtí kluci se zase přeli nad obrázkem v knize, jestli je to Marx ("Ne, ten má vousy.") nebo Lenin ("To bude spíš Lenin, ten má pleš."), přičemž to nebyl nikdo jiný než Gustav Flaubert. K tomu všemu krásná hudba, kamera a roztomilá představitelka vesnické švadlenky, které zakázané knihy, jež jí mladíci předčítali a z nichž se sama učila číst, ukázaly (zejména Balzac), že má rozhodně na víc, než zůstat negramotnou vesničankou, a proto se rozhodne udělat velký krok do neznáma. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Mě tento film naprosto minul. Námět a myšlenka je velmi zajímavá až půvabná, což se nedá říci o hlavních postavách ( a hlavně té hloupé Švadlence). Komunistická moc a vlivy na mladou generaci, si zaslouží vekou pozornost, ale na mě nedolehly tímto snímkem tolik jak jsem čekal a jak bych chtěl. Nedokázal jsem se vcítit správným způsobem do postav a vnímat je. Je to možná moje chyba a jen jsem nebyl naladěn na správnou poklidnou vlnu pomalého vyprávění, v kterém je největší dobrodružství držet v ruce zakázanou knihu. Krásu filmu, kterou zde ostatní vyzdvihují pro mě zastiňuje pomalost a až nudnost vyprávění. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Tenhle film se šil z velmi dobré látky, ale švadlenka jako kdyby šila horkou jehlou. Ukázka komunistické primitivnosti co devastuje sílu moudrosti měla být mnohem silnější. Vztah dvou studentů k vesnické švadlence se mě sice snažil chytit, ovšem chyběli mu natažené ruce. Kdyby tuto filmovou látku šil Balzac jistě by to bylo za pět hvězdiček. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení na území Číny bylo povoleno po sedmi měsích vyjednávání s úřady. Ale veškerá promítání v Číně byla zakázána. (Cheeker)

Reklama

Reklama