Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (920)

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Po všem tom strašení ze strany kolegy KarlaR je nakonec Austrálie vcelku příjemným výpravným romantickým velkofilmem. V porovnání s Titanicem nebo Pearl Harborem nestojí na tragické událost, ale umně ji komponuje jako součást vyprávění, mimoto se Luhrman téměř dokonale vyvaroval patosu. Austrálie je velice civilní, velice příjemná, v první dvacetiminutovce strašně vtipná, a jen chviličku digitálně nesnesitelná (scéna se stádem na útesu je King Kong hadr ovšem). Nebýt mystického prvku, hodnotil bych možná ještě výš... Hugh Jackman je... a nebo radši nic, ještě by se o mě mohly začít šířit různé zvěsti.. 0:) ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Dve hodiny som si myslel, že umriem od rozkoše. Najfilmovejší film posledných rokov. Čistokrvný gýč povýšený na tú najrýdzejšiu filmárčinu. Fungovalo tam všetko - dokonca aj tie patetické a sentimentálne kydy, ktoré mi tak vadili v traileroch. K tomu brilantná réžia, výborní herci a vymaznaný, zámerne "umelý" vizuál. Nádhera. Záverečná polhodina je však sklamaním. Chýba jej dramatickejší náboj a viac sentimentu. Áno, chcel som slziť ešte viac. A úplný záver, na ktorom strašne vidno, že jedna postava mala zomrieť a pomerne nemotorným strihom je vložená späť do deja, ma už trochu naštval. Napriek tomu je to pre mňa natoľko silný filmový zážitok, že svojich 9/10 premením na tunajšie plné hodnotenie. A neznášam štúdio Fox za to, že debilnou propagáciou potopilo takýto divácky film. ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to skvelý čiastočne romanticky ladený historicko-dobrodružný film od Baza Luhrmana. Má dosť dobrý príbeh o bohatej a neústupnej Angličanke, ktorá pricestuje do Austrálie, kde jej manžel vlastní rozsiahly pozemok aj s veľkým množstvom dobytka. Na mieste zisťuje, že jej manžel bol kvôli najvplyvnejšiemu mužovi oblasti zavraždený a tak sa s hŕstkou najvernejších pomocníkov, hlavne so schopným dobytkárom a malým miešancom rozhodne dopraviť dobytok do prístavu, aby ho porazila. A tak si tu nielen nachádza skutočnú rodinu, ale všetkých čakajú aj mnohé problémy, ktoré súvisia aj s nepriaznivou dobou, keďže vo svete práve prebieha druhá svetová vojna. Spracovanie je vynikajúce, ešte spočiatku som vôbec nevedel, čo si mám o tom myslieť, celé je to také nezvyčajné a miestami som mal pocit, že sledujem nejakú grotesku. No po tej úvodnej dvadsaťminútovke sa to už ukľudní a začne sa na prvý pohľad síce štandardný žánrový príbeh, ale v perfektnom netradičnom prevedení, kde sú všetky bežné klišé podané najlepším možným spôsobom, navyše si ma získali všetky zásadné postavy a je tu množstvo vynikajúcich a pre mňa nezabudnuteľných scén, ktoré ma veľmi bavili. A veľmi zaujalo ma aj to zvláštne rozdelenie filmu, keďže mi to celé prišlo ako dva filmy s inou zápletkou, pričom prvý je skôr dobrodružný a druhý má zase bližšie k vojnovej dráme a oba ma bavili rovnako, Jedine ma trochu sklamala časť medzi nimi, ktorá nie je až tak zaujímavá, ale nie je to až taký problém, výraznú väčšinu času sa mi to veľmi páčilo. Rozhodne musím pochváliť aj pár akčných sekvencií, samozrejme ich nie je až tak moc, ale minimálne taký útek dobytka alebo nálet sú perfektné. Herecké obsadenie je výborné, skvelé hlavné duo Hugh Jackman a Nicole Kidman, k tomu vynikajúca postava chlapca, toto je jedna z najlepších detských postáv, s akými som sa vôbec stretol, ale chválim aj postavu britského dôstojníka, oboch hlavných domorodcov, no prakticky všetky výraznejšie postavy sú aspoň trochu zaujímavé. Réžia a technická stránka sú perfektné, Baz Luhrmann má taký zvláštny štýl, ale v tomto prípade mi sadol skvelo, perfektná vizuálna stránka, netradičné a príjemne veľkolepé prevedenie a dokonca fungujú aj emócie, tu nemám väčších výhrad. A páči sa mi aj hudba. Veľkofilmy už síce v posledných rokoch moc nemusím, ale Austrália je v tejto kategórii úplne iná a veľmi sa mi páčila. Tento film som už videl niekoľkokrát a vždy som z neho nadšený, takže o plnom hodnotení nepochybujem 86% ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Božské, fenomenální, úchvatné... a krásné. Austrálie není film, ale FILM, a to proto, že se vzdaluje lietatuře a divadlu a vypráví zásadně obrazem. Je to ryzí kinematografie, co nám tu Baz Luhrmann předvádí - médium definitivně osvobozené z přidružených umění, jejichž syntézou na počátku dvacátého století vzniklo. Austrálie by knižně vůbec nefungovala. Začtete-li se do scénáře, nespatříte ani zlomek z výsledného díla. A o tom to celé je. ____ Jak poznamenal Luhrmann v Reflexu, „Inteligentní divák ví, že s ním hraji hru“. Naznačuje tím, že celá Austrálie podobně jako avantgardní Speed Racer nebo sebereflexivní Indy 4 patří jak na filmovědní semináře, tak do multiplexů, protože film neuchopuje ani jako umění, ani jako zábavu, ale jako obojí; jako médium poddajné otázkám rigorózních analytiků (neoformalisticko-kognitivní náhled - co dělá divák s filmem) i přecitlivěle silnému pohnutí srdíčkářů (poststrukturalisticko-psychoanalytický náhled - co dělá film s divákem). Byl to ostatně Hitchcock, kdo světu ukázal, že lze točit komplexní a sofistikované filmy v rámci americké populární tradice. A že skončila Austrálie propadákem? Nezapomínejme, že většina se většinou mýlí: všechny velké pravdy - ve vědě, umění i náboženství - vždycky nejprve narážely na většinové mínění. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Austrálie je jedním z mála letošních filmů, který splnil moje očekávání. Sice úplně jinak, než jsem čekala, ale to je celkem fuk. Navíc jsem se na ní vydala do kina ve Španělsku a když jsem viděla první záběry a zjistila, že je film dabovaný, myslela jsem, že to můžu rovnou zabalit a počkat si na DVD, ale i přes ten dabing (který mimochodem nebyl tak hrozný, jak jsem čekala) mě film nadchnul, zejména jeho první polovina. Už hodně dlouho jsem neměla při sledování pocit takového toho pravého velkofilmu, ale Baz Luhrman mě dostal. Scéna se "šílenými" kravami, nálet letadel, nebo vlastně celý úvod odehrávající se v písečném oparu je vizuální slast. Okázalé záběry perfektní kamery, která si úžasně hraje s filtry i hloubkou ostrosti, výborná hudba Davida Hirschfeldera (kdo to sakra je? - no dobře, už jsem si to zjistila) prokládaná klasickou nádherou "Over the Rainbow" (ani nevím proč jsem si v té souvislosti vzpomněla na WALL-Eho a jeho písničku z "Hello Dolly"), nádherná krajina, romantika naservírovaná na zlatém tácu a akce jakbysmet. Při pohledu na zpoceného Hugha Jackmana zabuší nejedno ženské srdce, když vyskočí na koně, tak snad ještě víc, Nicole Kidman je tradičně skvělá, ale hereckému ansámblu jednoznačně vévodí malý domorodec Brandon Walters, který ve svém věku převedl úžasný výkon. Jsou ale i věci, které mi na Austrálii neseděly - jednak by asi snesla o něco kratší stopáž, čímž by se vyřešil druhý problém - totiž asi tři nebo čtyři velká finále, kdy nevíte, jestli jako už to má být konec nebo co se vlastně děje a navíc scénář míchá dohromady trochu moc problémů najednou (sucho, záporák co chce statek, rasismus, misie, válka, láska, ...) a naprosto chápu ti, kteří dají tomuhle filmu 1* a jsou znechuceni. Nicméně to není můj případ a ani tyhle chyby mi nezabrání dát Austrálii plné hodnocení, protože takovýhle pocit poctivého velkofilmu jsem neměla snad od Titanicu nebo Pána Prstenů a hrozně ráda se znovu (tentokrát snad v originálním znění) podívám, jak úžasní Nicole s Hughem nahání krávy na kraji útesu a jak japonská letadla nalétávají na australské pobřeží. ()

Galerie (89)

Zajímavosti (31)

  • Pro scény na koni bylo pro Nicole Kidman (Sarah Ashley) zhotoveno devět verzí stejných kalhot, aby v každém záběru působila optimálně. (dopita)
  • Pro scény hnání dobytka bylo použito kolem 1500 opravdových, zcela nedigitálních zvířat. (NIRO)
  • Foukací harmonika značky Boomerang, na kterou hraje účetní, se opravdu vyráběla. Narozdíl od ní jsou pivo Kanga Bitter a rum Poor Fella vymyšlené značky. (zigot7)

Související novinky

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (více)

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)

Reklama

Reklama