Píše se rok 1951 a hollywoodský scenárista Peter Appleton dostává předvolání, aby se dostavil k výslechu před Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti. Appleton však náhodou havaruje s autem a při nehodě ztratí paměť. Skončí v městečku, kde ho považují za pohřešovaného válečného hrdinu Lukea Trimbleho. Všichni, včetně Lukeho přítelkyně, oslavují jeho návrat, vojákův otec (oscarový vítěz Martin Landau) šťastně vítá svého "syna". Společně opraví a dají do pořádku místní kino The Majestic, ale když Appleton uvidí film, k němuž napsal scénář, paměť se mu vrátí. Nyní stojí před nelehkou volbou - zda se má navrátit k bývalému životu nebo zůstat v tom novém, který si zamiloval. (oficiální text distributora)

golfista

Přinesl jsem si domů nové DVD od Darabonta, pustím si ho a čekám bombu. Nepřišla. Když jsem se ale zamyslel a přiznal si, že Darabont má také právo na natočení jiného filmu než z věznice :), musím uznat že film svoje kvality má a nemalé. Bohužel, ale tohle "retro" mi zrovna moc nesedlo. Sorry. ..... No, dnes jsem viděl Majestic podruhé a musím hvězdičku přidat. Toho filmového kumštu je tam na víc, než na tři hvězdičky :) ()

Lacike

Tak ani na nejaky piaty pokus som tomu neprisiel na chut. Stale pokladam za zbytocnu uvodnu dvadsatminutovku a mrzi ma, ze od zaciatku vieme, ze Carrey nie je Lukom. Vdaka tomu je minimalne prvu polovicu film dost nudny pretoze neponuka nic, cim by zaujal. Teda az na tu otravnu liniu s protikomunistickym honom na carodejnice. V druhej polovici sa uz konecne zacne nieco diat aj v mestecku a cele to korunuje finale pred sudom v ktorom ma Carrey emotivny prejav. Nikdy som nevidel ziadny film od Franka Capry, ale pokial malo byt hlavnym zamerom tohto filmu vzbudzovat v divakovi lepsie vlastnosti a pôsobit pozitivne, tak sa mu to dari bohuzial iba vo finale. Vsetko co mu predchadza pôsobi, jak keby isli vsetci len na pol plynu. Najväcsi problem vidim v nudnom a nevyraznom scenari, ktory ani nedava prilezitost vyniknut hercom. V predoslych Darabontovych filmoch dokazali zaziarit herci aj v epizodnych ulohach. V tomto filme pôsobia nevyrazne aj hlavne postavy. No a naviac mam osobny problem s Carreym. Ako komika ho zboznujem, ale v dramatickych ulohach mi nikdy nesedel. Vysledok je pre mna priemerny film s emotivnym zaverom. Jednoznacne najslabsi Darabontov film. 6/10. ()

classic

THE MAJESTIC je vlastne KINO v malom mestečku, ktoré sa volá Lawson. Voľakedy patrilo k vychýrenému kultúrnemu a spoločenskému podujatiu, kam prichádzalo množstvo divákov, na vtedy populárne filmy. Väčšinou a určite na Nemé filmy, aké sú dnes v roku 1951, už dávno zastaralé, lebo DEJ je situovaný do obdobia, keď sa nielen hollywoodskym scenáristom podlamovali kolená z výsluchov pred Výborom pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. Podozrenie z KOMUNIZMU. Tam sa akurát nachádza aj scenárista béčkových filmov Peter Appleton, ktorému sa tým pádom zastaví kariéra, lebo nikto z Hollywoodu nechce mať nič spoločné s týmito nebezpečnými živlami. Peter pôjde raz večer svojim autom cez úzky most, na ktorom dosť hazarduje so životom, lebo ak z neho spadne do rozbúrenej rieky, ak ešte k tomu začne lejak, ako z krhle, tak je vysoká pravdepodobnosť, že mu niečo vojde do cesty, a nehoda je na svete. Stalo sa mu presne, čo vystihujem pár viet pred týmto textom. Prebudí sa, kdesi na pláži so stratou pamäti, keď si nepamätá, kto je ? Jeden starší pánko so psom, ho privedie do mestečka, ktoré uvádzam na začiatku. Spletú si ho so synom majiteľa kina - The Majestic, s Lukom Trimble, veteránom z druhej svetovej vojny, ktorý zachránil niekoľko svojich kamarátov z tohto mestečka. Dlhý čas sa neukázal, preto sú všetci šokovaní, keď sa zrazu objaví vo svojom rodisku. Bohužiaľ, ani sám Peter nevie, kto je, a tak začne na chvíľu veriť tomu, čo všetci hovoria. Dostáva novú IDENTITU. Odteraz je Luke. Má krásnu frajerku s tvárou Laurie Holden, s ktorou bol zasnúbený, ešte pred svojim odchodom na západný FRONT. Páči sa mu to. Všetci ho uznávajú. Niektorí, už dávno vedia, ako sa veci majú, ale spoľahlivo mlčia. Dajú do poriadku kino Majestic. Vedie pohodlný a dokonalý život, ale dokedy ? Raz táto BUBLINA musí prasknúť... FRANK DARABONT je parádny režisér, ktorý nakrúca zriedkavo, a to je škoda - preškoda, lebo má potenciál. Jim Carrey nie je len šajo typu Maska, alebo Ace Ventura, dokáže sa prevteliť do charakterných postáv, ako Muž na Mesiaci, či Truman Show, Jim podáva vierohodný výkon - dvoch rozdielnych postáv. Obsadenie je vskutku lahôdkové, sympatické, Marty Landau, ako jeho imaginárny otec, je zapálený pre vec. Prišiel som si i ja na svoje, ako horlivý fanúšik classic hollywood, som vedel, o čom sa bavia, na čo sa pozerám, čo uvádza The Majestic. Je to pomerne zvláštny snímok, aj dlhý, ale nemám dojem, že by som pri ňom zíval. S trojice Darabontových a najznámejších snímkov, nie je tak uznávaný, ako ShawShank a The Green Mile, ale aj tak si myslím, že nie je čo riešiť, to treba vidieť ! Mne to bez problémov sadlo ! Takmer dokonalý snímok s geniálnou atmosférou a réžiou, komponovanie záberov, je unikátne. Frank je fanúšikom Franka Capru, tak to má byť... ()

Radko

Námet u mužovi so stratenou pamäťou je filmársky vďačný. Dokonca si myslím, že na túto tému bolo nakrútených viac filmov, ako sa takýchto prípadov reálne stalo. Pretože čo je krajšie, ako vytvoriť nový životný príbeh? Čo je výživnejšie ako fabulovať, náhle rozsvietenie pamäťových buniek, riešenie dilemy po rozpamätaní sa? Keď k tomu pripojíte obdobie mccarthizmu (radikálneho antikomunizmu v USA, kedy bolo viacero známych osobností vedeckého a umeleckého života nespravodlivo obvinených a potrestaných za propagáciu komunizmu v USA) a radosti spojené s obnovením zaniknutého elegantného malomestského kina, o výborný film by malo byť postarané. Nuž malo byť. Úvod a záver to potvrdzujú. Elegantne nakrútené, v duchu pocty starosvetským komerčným americkým drámam z obdobia, v akom sa dej odohráva. No medzi začiatkom a koncom sú veľké plochy obrovskej nezáživnosti. A to zráža celú snahu tvorcov do podpriemeru. ()

heyda

Už jsem měl za sebou Shawshank i Zelenou Míli, tak jsem si říkal, jestli je vůbec možné, aby Frank natočil další filmovou bombu. A odpověď je asi taková. O bombu se nejedná, ale rozhodně si u mě pověst nepokazil. Majestic je nádherný dobový a stylový snímek, který pomalu plyne od začátku až do konce a postupně rozvíjí příběh jednoho scénáristy, který ztratí paměť a nechtěně se dostane do městečka, kde se stane brzo hvězdou, protože si ho tamní lidé pro jeho vzhled spletou s jistým Lukem, který byl prohlášen během války za mrtvého. Bohužel se ve filmu rozvine dějová linie týkající se FBI a komunistické propagandy, která mně pokazila dojem z jinak krásného snímku. Je mi jasné, že to chtěl Frank okořenit nějakou zápletkou a vložit do filmu americký patriotismus, ale já nesnáším komouše a nesnáším nespravedlnost a tady je té nespravedlnosti na mě příliš. Naštěstí to zachraňuje vyšperkovaný konec v soudní síni a vřelé přivítání v městečku, ale přesto to stálo tenhle film jednu moji hvězdičku. Každopádně Frank opět dokázal dvě věci a to výbornou práci s herci a neskutečný cit pro kameru a hudbu. Tam se s ním může málokterý režisér rovnat. Pokud tedy máte asi 2 a půl hodinky čas a máte náladu se podívat do 50. let v USA, tak si pusťte Majestic. 8/10 ()

• Natáčelo se v kalifornském Ferndale. (Terva)

Do třetice (opět) všechno dobré

Do třetice (opět) všechno dobré

20.10.2006

Frank Darabont je snaživec, i když to tak na první pohled možná nevypadá. Často se totiž pohybuje ve filmovém zákulisí buď na postu producenta či scénáristy a na objektivu kamery má zatím jen tři… (více)