Mohli jsme to vycítit šestým smyslem, viděli jsme znamení a teď se to stalo. Na světě se objevila úplně nová epidemie – rychle se šíří a je smrtelná. Nejhorším symptomem je totiž naprostá ztráta základního lidského pudu jedince – pudu sebezáchovy. Elliot Moore učí přírodní vědy na střední škole ve Filadelfii. Když napříč státy udeří tajemná smrtící epidemie, vyrazí spolu se svou ženou Almou, kolegou z práce Julianem a jeho osmiletou dcerou na zběsilý útěk před katastrofou. Míří do Pensylvánie a doufají, že na farmách mimo dosah velkých aglomerací se jim epidemie vyhne a jim se podaří přežít stále intenzivněji se šířící hrozbu. Brzy ale začne být jisté, že v bezpečí nebude nikdo a nikde… Režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Znamení) přichází s dalším ze svých paranoidních thrillerů, které se vyznačují neočekávanými zvraty, temnou atmosférou, promyšleným budováním pocitu nebezpečí a nečekanými pointami. Film Stalo se je návratem k poetice, kterou diváci i kritici tolik oceňovali v jeho prvních filmech. (oficiální text distributora)

ladko

Hmm, tak slávny Shyamalamanov návrat sa nekonal. The Happening ale určite nie je zase tak zlý film, ako by sa mohlo zdať z okolitých komentárov. Jasné - ako sa to všetko vysvetlí viete po 10-tich minútach filmu, niektoré dialógy sú tak sračkovité, až to bolí("Close the window!" - "Why?", no prečo asi ty krava hlúpa, ešte že máš také pekné veľké modré oči...) a klišovitých momentov je do aleluje(najviac sa mi páčil koniec filmu, šťastný klišovitý ending a hneď nato nešťastný klišovitý ending:D - pochopíte keď uvidíte...) a plus ešte tie hlúpe nelogické momenty ako napríklad beh pred vetrom s taškami(veď načo odhodiť tašky keď vám ide o život...) či lev odtrhujúci ruky človeku ako bábike a veľa ďalších. Hudba je nevýrazná. Naopak taký "dialóg" s kvetinou vôbec nie je taký strašný ako sa píše v komentároch - jednoducho to mala byť vtipná vložka na odľahčenie(takisto ako ten Elliotov príbeh o sirupe proti kašľu...). A všetky scény samovrážd sú natočené dobre(aj keď niekedy tie počítačové efekty bijú do očí). Scéna v dome s babičkou je dobré psycho(trochu mi to pripomenulo geniálne Funny games - ani neviem prečo:)). Herecké výkony mi nejako mimo nepripadali(až sem tam na Zooey, ale jej to človek pre tie oči odpustí), naopak si myslím, že dvaja hlavní mali pôsobiť zo začiatku detsky a počas príbehu akokeby dospievať. Aby som to zhrnul(lebo som sa akosi rozbehol) - napriek všetkým mojim výčitkam a pripomienkam film zbehne rýchlo, nenudí, samovraždové scény sú väčšinou lahôdkové a má to solídnu atmosféru. Na vrcholné režisérove diela sa ale nechytá. ()

Zayl

Od Shyamalana jsem sice čekal o něco víc, ale i tak bylo na co se dívat. Film disponuje celkem dobrou atmosférou doplněnou o výbornou hudbu. Další plus je celkem originální námět, díky čemuž dokáže udržet po celou dobu napětí a nenudí. Škoda jen, že na můj vkus to bylo příliš krátké, občasná dějová prázdnota a také vztah mezi ústřední dvojicí prostě nefunguje. I když je to slabší moment Shyamalana, tak pořád to stačí na 60% ()

LINKIN

Už podle filmových společností, které se objevují ještě před titulky lze snadno poznat, ze Shyamalan opravdu shání prachy kde se dá. V očích kritiků i společnosti film od filmu zapadal do většího marastu a producentům docházela pomalu ale jistě trpělivost. Ale Shy si jede stejně furt to svoje, mysteriózní nekonveční story, který sice asi poprvý v Shyově tvorbě chybí úderná pointa, ale vynahrazuje ji všudypřítomným napětím po celou dobu filmu. Jako tradičně si pak střihne malou cameo roličku (tentokráte ve vlaku). Když se koukám okolo, vám se to asi zas moc nelíbilo, ale pro mě povstal z popela, po skvělém začátku jeho kariéry přišla pochybá vesnice a žena ve vodě, ale s The Happening Shy ukazuje, že točit určitě nezapomněl. Konečně po dlouhý době mě film přijde podhodnocenej a ne naopak. A hvězdičku navrch zá nádherný kukadla Zooey Deschanel. ()

zdepapepa

So far nejhorší Shyamalanův film, co jsem viděl (skutečně pouze so far, protože jsem v té době neměl ještě tušení, co znamená Avatar: The Last Airbender). So far nejhorší film se Zooey Deschanel, co jsem viděl. PO SHLÉDNUTÍ doporučuju navštívit stránku http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/TheHappening , ačkoliv se mi (snad poprvé) stalo, že jsem uhodnul všechny důležité scény (a jak to nakonec dopadne). Berte to jako satiru hororových filmů a budete se skvěle bavit. Berte to jako vážný film o neznámé hrozbě (nebudu říkat čí), ačkoliv jak je to postupně vysvětlováno, je to z hlediska všech věd nemožné. Jemný důraz na kreacionismus dává na znak, že se Shyamalan snaží hrát všemi směry. Vyvarujte se taky, pokud tohle čtete, číst nějaký důkladný popis děje. Jako vždy se koná "šokující" pointa, která je nakonec prozrazena celkem brzo, takže se hitchcockovská hororová atmosféra moc nekoná. Narmilicous. ()

baribal

Myšlenka filmu je zcela absurdní, že stromy soudí každého člověka, podle toho, jakou vyzařuje energii? Už podle toho film hodně ztrácí, pokud se jedná o délku filmu nebo jak se na něj dá koukat, to už je o něco lepší. I tak ale filmy M N Shyamalana jsou ve velké depresi. ()

nirvana91

Chobotina. Zooey úloha nesadla, vyzerala tam ako vyhúkaná a stále zamračená. John Leguizamo sa tam dlho nezdržal, čo je škoda. Začalo sa to rozbiehať zaujímavo ale koniec nikomu nič nedal okrem pocitu, že je možné že nás rastliny vyhubia, keď vonka začujeme vietor. Takže pozor na vetry (:D). ()

Wysch

Úmyslně jsem se vyhýbal trailerům i všem recenzím, abych zjistil, jak se můj názor bude lišit. A jak vidno, dle hodnocení, liší se dost. Předem bych chtěl omluvit své "naivní" věty, protože a jelikož mně se ten film opravdu líbil. Jeho hlavním plusem je bezpochyby sám režisér. Já toho chlapa nesnáším a miluju zároveň. "Šestý smysl" mě dostal, bál jsem se, "Vyvolený" měl celkem zajímavý nápad i ústřední hereckou dvojici (dva skvělí herci a jeden velký režisér - co si víc přát?), "Znamení" mrazivou atmosféru a skvělého Gibsona, "Vesnice" neméně skvělého Phoenixe a překvapivý závěr. Ale Happening? Režijní rukopis velkého Inda je tu znát. Mrazivá atmosféra v poloprázdném domě s pološílenou majitelkou, vyloženě vytříbenou lekačkou, která vás naláká na panenku a pak zamrazí... Vzpomněl jsem si na Lucky Number Seven, tzv. Kansaskou léčkou, díváte se doprava a smrt přijde zleva. A tohle bych asi praktikoval na celý snímek. Stále čekáte, celý film, na odpověď na otázku proč? Co se to děje vám odpoví podivný zahradník v půlce filmu, ale otázka proč je tu naoko primární. Ale není. Samotné "katastrofické" cosi, co by mělo mrazit, v mých očích nehraje prim. Pro mě byl za celý snímek prim vztah dvojice manželů. Marka Wahlberga jsem nikdy rád neměl a i když si myslím, že se do role středoškolského profesora nevžil na sto procent, stále předvedl nadprůměrný výkon. Jeho vrásky na čele jsem baštil, to ano. Vskutku. Stejně tak jemně nenápadné narážky, sem tam jeden vtípek (viz lékárna). Prim pro mě tu byl právě vztah Wahlberga s Deschanel, stále jsem čekal, jakou pointu Shyamalan vykreslí v otázce jejich vztahu...a nedočkal jsem se jí. To je ta kansaská léčka. Protože až teprve po dvou hodinách po shlédnutí snímku jsem si uvědomil, že prim tu hraje příroda. A nemyslím tím ta samotná pointa filmu o obranném mechanismu stromů a kytek, ale myslím tím její samotná podstata. A neustálé očekávání, co bude dál. Režisér se znovu předvedl, že má cit pro kameru a barvy, některé obrázky byly fascinující co se barevnosti a polohy kamery týče. Některé zaváněly béčkem a prvoplánovou lekačkou, ale v mém případě splnily účel. Lekl jsem se. Kansaská léčka. A když k tomu připočtu opravdu mrazivý pohled na dav lidí, který se najednou zastaví a začne se sebevraždit strážníkovou pistolí, přejíždět sekačkou nebo rozmlátit si hlavu o sklo, vzniká na Shyamalanovy poměry klasický snímek, přeci jen možná trochu průměrný, ale v porovnání s ostatními... No, Shyamalan je zvláštní osoba a já si rozhodně stojím na tom, že i dnes je stále jedním z nejzajímavějších režiséru současnosti. P.S. Vyzdvihl bych jednu věc. Úvodní titulky. Jak krásné jsou to obrázky podladěné nenápadnou hudbou. 80% ()

zlabus

Dvě hvězdy pouze za velmi dobrou atmosféru v prvních cca. 40 minutách. Všechno ostatní je špatně. Psychologie postav, herecké výkony, pokulhávající logika(!!!), absence jakéhokoliv dějového zlomu. To jsou asi největší chyby. Shy předvedl, že jako režisér na to technicky stále má, ale bohužel jako scénárista absolutně selhal. No nic "Stalo se" a Shy to snad příště zvládne lépe. ()

Alqarin

Hodně slušnej nápad bohužel nezplodil stejně slušnej scénář, pročež po úvodních pár scénách, který maj fakt atmošku, zabředneme do nudných kulis, v nichž herci zběsile utíkají před vlnícím se polem pšenice. Že to neni děsivý ani trošku? A že je to vlastně spíš k smíchu? A že přitom utíráte slzu vzomínaje na Znamení? Jo. Poor old Shyamalan.. P.S.: Na vaše zklamání snad budiž lékem alespoň pohled z očí do očí Zooey Deschanel.. ()

Z0oMb3E

Môže jedna scéna pokaziť dojem, ktorý sa film snaží budovať celý čas? Kto chce na túto otázku odpoveď, nech si pozrie The Happening! Film nieje zlý, námet je zaujímavý a neokukaný, ale také mrhanie potenciálom sa jednoducho odpustiť nedá. Film sa väčšinu času tvári, ako kultivovaný horor bez krvy, len s pocitom neistoty a naraz romantická bomba, ktorá zabije všetko a dve hviezdy idú okamžite dole. Moje štvrté stretnutie so Shyamalanom je krok vedľa. Mark Wahlberg? What the hell? Absolútne nesympatický totálne nezapadol do žánru a atmosféry snímku. Jediný svetlý bod tu tkvie iba v mojej obľúbenkyňi Zooey. No možno to je len môj nekritický pohľad a pri odlišnom obsadení by hviezda šla dole a prsty do hrdla. Slabota a nulová šanca na opätovné zhliadnutie. Sorry Zooey, dnes len za 2* ()

MartinezZ

Konina. Ale tipuji, že poměrně levná. Nejsou tu žádné efekty (pokud nemáte na mysli foukání vzduchu), scénář v podstatě taky nulový (skutečně to musel někdo vymýšlet nebo to jen vznikalo postupně den před natáčením každé scény?). Film, který se snaží gradovat a nakonec je prostě rozfoukán do ztracena. Noční Šaman se v tom nezapře. Ta tam jsou doby, kdy jeho filmy za něco stály. Teď dělá jen Direct-to-DVD kousky, které jsou omylem nasazovány do kin. Šamane, sekni s tím, dokud nejsi k smíchu. ~~~ 1,5* ()

snoopik

Opravdu dlouho jsem neviděl tak nezáživný film.... nehledě na to, že mi přišlo, že si z nás autor filmu dělá legraci. Opravdu si myslím že inteligetnímu člověku muselo být k zasmání několik absurdit, ale např .hláška.. polorozpadlý dům , cesta po které celá léta nikdo nepřijel a hle v dálce se suší vyprané prádlo :-D opravdu tu nikdo nebydlí :-D a takových okamžiků je film plný. Místo vážnosti jsme se musel smát... opravdu neni o co stát a jedna hvězdička je za velmi dobrou hudbu :-) ()

havLord

V Šestém smyslu pointou vyrazil dech, ve Vesnici zklamal a ta, kterou předvedl ve Stalo se, je čirý alibismus a známka neschopnosti vymyslet kloudný závěr. Je to koukatelné, místy VELMI groteskní, ale celkově o ničem. 50% --- problém může být v tom, jak někdo někde psal, že Shyamalan není žánr, ale režisér. Ale on si je dobře vědom svého trademarku tajuplných podívaných s šokujícím rozuzlením, navnadí tím diváky a pak svým slibům nedokáže dostát. ()

E..

Zdálo se mi to jako dobrá myšlenka a čekala jsem, že to bude fakt hodně dobrý..ale spletla jsem se. Tenhle snímek beru spíš jako malý poselství lidu a ne jako film do přeplněných kin. Celkem dobrá atmosféra, ale nějak nedotažená do konce.. Během filmu jsem se několikrát nudila a žádných lekacích scén nebo napjatých situací jsem si teda nevšimla.. Ale jak tu tak čtu, tak bych nechtěla bejt v Shyamalanovy kůži..možná, kdyby nenatočil dva/tři dobrý filmy v minulosti a nečekalo se od něj tolik, hodnocení by mohlo vypadat jinak. Trailer je výbornej. ()

Bajda

Stalo se je pro mě dalším letošním zklamáním. Mluvilo se o návratu Shyamalana a vznikl film, který je nudný, nenapínavý a plný špatných hereckých výkonů (dokonce i Mark Wahlberg, kterého jsem začínal mít rád a v posledních filmech exceluje, je neuvěřitelně neuvěřitelný a místy působí až směšně). Chápu, že to režisér a scénarista v jedné osobě myslel dobře: největší strach nemáme ze zabijáků v maskách nebo nechutných příšer, ale z věcí, které jsou "normální" a běžné a najednou se začnou chovat jinak. Alfred Hitchcock toho mistrně využil v hororu Ptáci a podobně to asi zamýšleli Shyamalan...nechci spoilerovat, takže jenom řeknu, že to, co zvolil jako "původce strachu" je směšné a ani chvíli jsem se nebál. Závěr, kterému chybí pointa je jenom smutnou tečkou za tímhle filmem. Podobně jako Tetsuo vlastně ani nevím proč dávám 2*...snad jenom proto, že je plno ještě mnohem horších hororů. ()

Praxis

Já nevím, stále jsem na vážkách s hodnocením. Začátek mě totálně oddělal. Říkal jsem si, že tohle je opravdu parádní kousek. Spousta sebevraždících scén byla hodně drsná i na mě a pronásledovalo mě takové to tajuplné neznámo, co provází všechny Shyamalanovy filmy. Nicméně ten konec - ano - zase jsme se nic nedozvěděli, ale nebylo to tak šílené, tak brutální a tak katastrofické, jako jeho ostatní filmy - šestý smysl, znamení atd. A dodatek ve Francii už mi tak katastrofický nepřipadal vůbec. Nu nechám čtyři hvězdy, časem možná změním. ()

mysiak

Dobrý námet...zlé prevedenie...nie že by bol film zlý...ale celé to "rozuzlenie" ...ma tak nasralo, že som skoro rozbil TV...ešteže tam bola Zooey :-) ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

25.03.2009

Už před několika týdny se objevila zpráva, že Mark Wahlberg si zahraje v „mstitelském“ thrilleru The Prisoners o otci unesené 6-leté holčičky, který vezme spravedlnost do vlastních rukou. Znělo to… (více)

Zlaté maliny rozdány

Zlaté maliny rozdány