Mohli jsme to vycítit šestým smyslem, viděli jsme znamení a teď se to stalo. Na světě se objevila úplně nová epidemie – rychle se šíří a je smrtelná. Nejhorším symptomem je totiž naprostá ztráta základního lidského pudu jedince – pudu sebezáchovy. Elliot Moore učí přírodní vědy na střední škole ve Filadelfii. Když napříč státy udeří tajemná smrtící epidemie, vyrazí spolu se svou ženou Almou, kolegou z práce Julianem a jeho osmiletou dcerou na zběsilý útěk před katastrofou. Míří do Pensylvánie a doufají, že na farmách mimo dosah velkých aglomerací se jim epidemie vyhne a jim se podaří přežít stále intenzivněji se šířící hrozbu. Brzy ale začne být jisté, že v bezpečí nebude nikdo a nikde… Režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Znamení) přichází s dalším ze svých paranoidních thrillerů, které se vyznačují neočekávanými zvraty, temnou atmosférou, promyšleným budováním pocitu nebezpečí a nečekanými pointami. Film Stalo se je návratem k poetice, kterou diváci i kritici tolik oceňovali v jeho prvních filmech. (oficiální text distributora)

Radko

Manželka: "Dala som si so sympatickým mužom v kaviarni tiramisu. Bolo tak sladké! Bol tak sladký! Manžel o tom nevie. Strácam sebakontrolu." Blik: Pud sebazáchovy následne stráca celé široké okolie manželky. Ľudia kapú sťaby muchy. Manžel s manželkou musia prejsť nejakú cestu očistcom. Manžel: "Bože, ja som zabudol na farbu lásky - a to som si myslel, že stačí žiť mimo civilizácie, bez elektriky. Ale nestačí - bez lásky nie sme nič. Musím manželke to tiramisu odpustiť." Blik: Nákaza ustupuje. Ale: sú aj iné koláče, iné mestá, iné vzťahy. ()

Falko

Perfekny namet a takto to pokazit zaverom? To bola skoda. Cely film, podobne ako aj pri INVAZE (2007) bola napinava, mysteriozna atmosfera s hudbou skuseneho veterana Jamesa Newtona Howarda pricom som sa v tomto filme nedozvedel to najhlavnejsie, pointu. Alebo som si len mal typnut, ze kto je asi za to zodpovedny. Skoncilo to prilis skoro a necakane, preto to velke sklamanie a to som podla traileru tak moc doveroval a tesil sa na navrat Shyamalana tak, ako ho mam najradsej. Zatial u mna nadalej zostavaju jeho prve 3 filmy ako najlepsie SESTY SMYSL (1999), VYVOLENY (2000) a ZNAMENI (2002). VESNICE (2004) a ZENA VE VODE (2006) boli pre mna skor sklamanim, akurat pri posledne menovanom filme Zena ve vode nikdy nezabudnem na prekrasnu hudbu... 27.12.2009 ______ Mark Wahlberg - (Elliot Moore) +++ Zooey Deschanel - (Alma Moore) +++ John Leguizamo - (Julian) +++ Ashlyn Sanchez - (Jess) +++ Betty Buckley - (Pani Jonesová) +++ Spencer Breslin - (Josh) +++ Robert Bailey Jr. - (Jared) +++ Alan Ruck - (Principal) +++ Produkcia: M. Night Shyamalan +++ Hudba: James Newton Howard +++ ()

castor

To je mi právě záhadou, co se tady stalo. Při vší úctě ke všem obdivovatelům Shyamalanových prvních režijních počinů jsem to říkal dávno, že tenhle tvůrce nějaký ten talent má, ale přesto jsem to poklepávání po ramenou velmi krotil. A v posledních letech se jen a jen ukazuje, jak bloudí v kruhu. Tahle další z řady podpásovek, která bude hodně žádat divákovu trpělivost, přitom nevypadá v počátku vůbec špatně. Napětí nicméně velmi záhy vystřídá smích a po sugestivním úvodu (skákání ze střechy staveniště) tu máme cosi o neznámé nákaze, která postupuje jako mor a která už po zbytek rozumné stopáže zůstane prázdnou hrozbou (která se ani nijak nevyvíjí). Co se honí divákům v hlavě, Shyamalan vůbec neřeší, navíc mu znatelně chybí opora v hercích. Wahlberg přehrává hadr, Leguizamo zmizí ze scény moc brzy a dezorientovaná Deschanel je jednoduše otravná. Pointa, nepointa, Shyamalan se jen potácí mizernými dialogy stejně jako postavy po loukách, a divák je rád za jediné – že vyběhnout závěrečné titulky. ()

viperblade

Komentář bude obsahovat náznaky SPOILERŮ! Stalo se je zvláštní snímek. Pokouší se totiž skloubit mysteriózní žánr s ekologickým poselstvím, které ve zkratce zní "chovejte se k přírodě špatně a ona vám to vrátí i s úroky". Nevím, ale na mě spíše zapůsobily první minuty, kdy jsem nevěděl, o co přesně se jedná a pořád jsem hádal, co můžu být ta "epidemie" zač. První polovina mě proto bavila mnohem více, právě kvůli té skvělé "co to vlastně je" atmosféře. U té druhé jsem se už mírně nudil a jediná opravdu skvělá scéna byla "dům se starou paní". Navíc jsem pořád čekal na konec, kdy jsem čekal nějakou uzemňující pointu, nějaký zajímavý zvrat a ono… nic. Takže se vlastně nic nestalo… P. S. Hudba se opravdu povedla. ()

Rogue

Rodinné hodnoty uprostřed nesmyslné katastrofy, kde je pět lidí jednou moc a podruhé málo. Kopa wtf scén a krátká stopáž drží film nad vodou - matematická hádanka, cukrárna/sirup, model house, udělej něco/dejte mi vteřinu a kouzelný prsten rulez. Shyamalan musí na něčem frčet, těším na jeho další scénář. Navíc to, co vkládá postavám do úst je neskutečné a touha šokovat způsobuje sebevraždy blbé tak, že by je nevymyslel ani nejhloupější keřík na světě. Pecka. ()

Rex Mundi

Hmm, ja neviem, čo proti tomuto filmu všetci máte? Ok, tak je trochu čudný... ale je to Šialemalanov štýl, ktorý mi stále ešte vyhovuje. Aj Žena vo vode sa mi páčila ako krehká magická rozprávka... No a Happening mi najviac pripomenul Deň trifidov - taký aktualizovaný, na ekológiu apelujúci upgrade trifidej hrozby. Ja mám rada šumiace stromy a polia, mám rada napätie z neznámeho (teda vo filmoch) a aj ten divný dysfunkčný párik v podaní Marka a Zooey sa mi zdal v súčasnej západnej civilizácii, kde viac ľudí má "shrinka" ako stáleho partnera, celkom uveriteľný... Pozeralo sa mi dobre, nudila som sa naozaj iba chvíľkami a atmoška bola mrazivá :-) ()

D.Moore

Nejspíš jsem naladěný na jinou vlnovou délku než většina uživatelů, ale Stalo se se mi vcelku líbil(o). Na Šestý smysl, Vyvoleného nebo Znamení sice nemá, ale i tak je to věc s povedenou atmosférou a lákavým nápadem "Naštvali jsme přírodu - teď si to odskáčeme". Film mi mimochodem v hodně okamžicích připomínal Kingovu knihu Puls (přiznej se, Shyamalane, že tys ji četl taky jedním dechem), ve které se vlastně děje něco podobného. Klady Stalo se: Scény jako padající dělníci, střílející se sebevrazi, "nocování" v domě u stařenky, závěr. Herci nejsou špatní (až na celou hodinu a půl prapodivně vyjukanou Zooey Deschanel), Newton Howardova hudba jako vždy dobrá. Zápory: Co do napětí zůstává Shyamalan za svými předchozími filmy pozadu (šustění vetru v korunách stromů se kukuřičným lánům nemůže rovnat), ve Stalo se je málo děsivého, na nervy drnkajícího, nečekaného... A žádná extra šokující pointa. Takže tři. ()

MM_Ramone

Ani sa mi nechce veriť, že tento film natočil M. Night Shyamalan. Naozaj je to ten istý človek, čo režíroval také výrazné snímky ako boli Šiesty zmysel, Vyvolený, Znamenia, Osada či Žena vo vode? No ano, je to on. Avšak v tomto prípade mu to akosi nevyšlo. Nie je to to na čo som pri tomto režisérovi zvyknutý. Niečo tomu chýba. Apokalyptický sci-fi eko-thriller "The Happening" sa mi zdal prvoplánový a lacný. Téma, námet a myšlienka sú originálne, ale to spracovanie a vyvrcholenie mohlo byť oveľa lepšie. Zvlášť keď je pod tým podpísaný Shyamalan. Rozhodne som čakal od neho viac. ** ()

Dan9K

Škoda tohoto filmu, totiž jeho zápletka je geniální. Ta tajemná neuchopitelná síla, která se může kdykoliv a odkukoliv vynořit, to tu sice ve variacích již mnohokrát bylo, ale tato variace je i přesto velmi originální a nesmírně zajímavá. Stejně tak zpracování mnoha drasťáren vyšlo na jedničku. Ovšem nerad to říkám, ale Stalo se selhává skoro ve všem ostatním a nevím na koho jiného to všechno svalit, než na milého pana Shyamalana. Otřesné dialogy, ve kterých se člověk každou chvíli zarazí a řekne si: "Aha, sleduju film". Samozřejmě je tu každou chvilku "dojemná" scéna, některé z nich skoro nešly vystát, protože já se u toho filmu nechtěl z úcty k režisérovi tolik smát. Herecké výkony v souvislosti s těmi dialogy jsou toporné a prostě nepřesvědčivé, až se mi skoro nabízí slovo tragické. Charaktery postav jsou imbecilní, i když je fakt, že je to možná reprezentativní vzorek obyvatelstva. Každopádně ve filmech nemám rád, když jsou úplně všechny postavy hloupé. Samozřejmě je snímek předvídatelný až běda, v čele s jeho lekačkami. Vyústění bylo velmi nevěrohodné a zkrátka typicky hollywoodské. Však ale jak jinak to mohlo být, když jednou z hlavních postav je malá dívka.... Samotný konec sice fajn, ale opět až příliš očekávatelný. Snad bych i dal tři hvězdičky z milosti, kdyby film neobsahoval pseudopřemoudřelé kecy ohledně nemožnosti vysvětlení přírodních jevů, to mi v době darwinistickokreacionistické války nepřijde zrovna šťastné, zvláště v pánbíčkářské Americe. Jo a James Newton Howard opět recykluje, tentokrát to hraničí už pomalu s drzostí. ()

kulyk

Stromy prdí! I tráva má větry. Chápu to, ležíme jim v žaludcích a střevních kličkách již po nějaký čas. Vizuálně několik roztomilých sekvencí, celkový nápad by nebyl až tak špatný, obsazení na hovno a logika ve psí prdeli. Co už tak více pitvat, ba? ()

Niktorius

Ačkoli (čí spíš protože) jsem před samotným zhlédnutím četl poměrně velké množství nejrůznější reakcí, The Happening mě nakonec v něčem přeci jen překvapil. Není to totiž zdaleka taková fraška a nechtěná komedie, jak jsem si z většiny recenzí a komentářů vyvodil. Respektive netváří se tak, a pokud bych se odprostil od jakéhokoli přemýšlení a hodnotil čistě jen "divácký pocit", jistě bych pro Shyamalana ty tři hvězdičky vystřihnul...Jenže nepřemýšlejte u snímku od režiséra, jenž od diváka aktivní zapojení mozkových závitů vyžaduje, či alespoň dříve vyžadoval...The Happening nás bohužel ihned v úvodu staví před hotovou věc - veškeré příčiny, důsledky i vlastní podtext okamžitě obnažuje jako obzvlášť nedočkavou stripkérku a poněvadž více než výstavní ekologickou/environmentalistickou agitaci navléklou na osu rutinního katastrofického filmu nenabízí (ano, i typicky shyamalanovský šokující zvrat tam není), nemá cenu jej dále sledovat. Čestné pionýrské, měl jsem častokrát (oprávněný) pocit, že si mohu v průběhu filmu klidně odejít pryč (třeba trochu zalít kytičky) a o nic nepříjdu... Snad jen o těch pár povedených scén, které nakonec uprostřed té scénaristické prázdnoty, režijní sterility a zoufalé herecké bezradnosti (Zooey Deschanel je kandidátkou na malinový koláč) utváří oázy kvalitní filmařiny a mají na svědomí ten zdánlivě jakž takž pozitivní dojem, který na mě dolehl těsně po té, co poslední titulek zmizel ve tmě. ()

ripo

Keď vidím kombináciu sci-fi + thriller + dráma, tak sa vždy podvedome teším na dobrý zážitok. Keď vidím Shyamalana v titulkoch, sadnem si v očakávaní do kresla ... Ten, kto pozná Shyamalanovu tvorbu sa zákonite vždy teší na jeho nový film. Ale aj majster jemného psycho-horroru má niekedy slabšiu chvíľku. Pri natáčaní tohoto filmu ju MNS evidentne mal. Akoby sa uspokojil s niečim lacných, rýchlym a bez pointy. Prvých 15-20 minút som s napätím čakal, čo bude príčinou neuveriteľných úmrtí ľudí. S pribúdajúcim časom sa to však nejako zadrhávalo, akoby tvorca povedal všetko to, čo chcel a už lne naťahuje čas do obligátnej 90-minútovej stopáže, aby sa nepovedalo .... A tak na záver som už len mohol konštatovať, že jedným z mála kladov tohoto filmu bola jeho krátka stopáž. A vonkoncom sa už ani nečudujem, že tento film mal štyri nominácie na Zlatú malinu ... Len z nostalgie som pridal jednu hviezdičku - inak je to len za 2** ()

JANARYBA

Do poslední chvíle jsem nevěřila, že se bude jednat v podstatě o béčkový katastrofický film, kterému jistě předcházela myšlenka natočit něco, co tu ještě nebylo. Pokud tedy nevezmeme jako velkolepý objev, že nás příroda a potažmo universum ještě mnohým překvapí a rozhodně hodně z toho není rozumem vysvětlitelné. Dodatek: Ale nicméně vzápětí po shlédnutí filmu otvírám okno, tam hučí stromy jako ve filmu - nebylo by bezpečnější to okno nechat zavřené? ()

freddy

Na rozdíl od mnoha hodnotících a komentujících uživatelů mám jednu výhodu, a to že jsem žádný zázrak od Shyamalana nečekal, já jsem to zkrátka nebral jako další film od zvučného režiséra napínavých filmů, ale jako normální thriller, který by mě mohl zaujmout, a to se taky stalo. Už od úvodních minut jsem tušil, že tohle se mi bude líbit, a samozřejmě mé tušení se vyplnilo, celou dobu jsem měl oči pozorně přilepené na televizoru, celou dobu jsem s napětím sledoval pokusy mnoha lidí zachránit si holý život a utéci před tajemným a nevysvětlitelným chemickým útokem, a perfektně jsem se u filmu bavil. Je pravda, že jsem se u toho ani na okamžik nebál, na to zde chybělo trochu více zajímavé atmosféry, lekl jsem se vlastně jen jednou, když na hlavního hrdinu vybafla ta stará paní, ale jinak to je solidní film, který sice mírné napětí vybudovat dokáže, ale bohužel na nějaký strašidelný thriller to nestačí ani náhodou. Avšak musím ocenit na tomto filmu jeho civilní pojetí, totiž že zde nejsou skoro žádné zvláštní efekty, že si film zkrátka vystačí jen s obyčejnými záběry, to lze v thrillerech a hororech vidět jen zřídka a o to více jsem nadšený. Tohle zkrátka není jen nějaký obyčejný thriller, a ani to není špatný thriller, jen chybí ta napínavější atmosféra a bylo by to za pět hvězd, takhle si film musí vystači jen se čtyřhvězdičkovým hodnocením. ()

Spooner

Po těch hodnoceních tady jsem čekal trochu větší srágoru. I tak už má ale Shyamalan za sebou daleko lepší filmy a je vidět, že časy Vyvoleného a Šestého smyslu jsou už nenávratně pryč. Tady mu hlavně chybí pořádný příběh. Námět to byl sice dobrý, ale dosti nevyužitý, takže se celou dobu jen tak chodí a občas se diskutuje o tom, co se to vlastně stalo. A pointa, na kterou jsme od Shyamalana tak zvyklý, se nakonec vůbec nedostaví. Některé scény sice byly napínavé a jednou mi pomalu projel mráz po zádech, zbytek filmu je ale dlážděn debilními dialogy a některými docela wtf momenty a celé to prostě nedrží pohromadě. A s herci to taky není nijak slavné. Mark Wahlberg se na tuhle roli vůbec nehodí a u jeho povídání s kytkou jsem vyprskl smíchy. A Zooey Deschanel zase pro změnu vypadá, jako by na plac zabloudila omylem a je úplně mimo. Jenom ten Leguizamo je docela v poho, ten ale vyklidí pozici příliš brzo. Abych ale jenom nehanil tak musím uznat, že mi to docela rychle uteklo, ty sebevraždy byly fajn a těch pár napínavých momentů zachraňovalo co se dá. U Shyamalanova dalšího filmu už se ale obávám, aby to nedopadlo ještě hůř. 50% ()

JAn

Stalo se. A stalo se to právě Shyamalanovi. Solidní námět zabíjí jedna banalita za druhou; přitroublý scénář, trapné dialogy, nulová atmosféra, naprosté zbytečnosti (model house - WTF?), násilná křečovitost většiny sebevražd, průměrná režie a mizerní herci. Dokonce i jindy skvělý Wahlberg nehraje, jen se o to pokouší. Navíc, každá z hlavních postav je svým způsobem imbecil. Místy ´sem se dokonce neubránil a musel se hlasitě rozesmát nad jejich zoufalostí. A podobně nechtěně vtipného je ve filmu na nespočet. Prakticky celá druhá polovina je jednou dlouhou přehlídkou přímočaré demence. A teď babo raď. Myslel to ten Shy vážně, nebo si z nás jen střílí? Jednu chvílí to opravdu vypadá jako jeden velký režisérův vtip, ale v další se zase film bere smrtelně vážně. Žádná sebeparodie, žádný nadhled. Být tak po závěrečných titulkách nějaká pětivteřinovka, kde se M. N. S. směje do objektivu, neváhám a uděluji plné hodnocení. A ačkoli mě Happening jakýmsi zvláštním, bizarním způsobem bavil a napjatě ´sem čekal, co (dalšího zlého) přijde dál, a i přes hutnost některých momentů (hromadná sebevražda na stavbě, oběšenci na stromech), nezaslouží si tenhle bezpáteřní kousek víc než 2*. Nebo to chceš v procentech? P.s. Shyamalana ´sem si ve filmu nevšiml (bodejť by taky ne, když hraje Joeyho), ale za to mě pobavil Brian O'Halloran svým vyděšeným pohledem ve zpětném zrcátku. ()

Davies182

Prvních deset minut jsem byl překvapený. Že by se Shyamalan konečně vrátil? Omyl. Po zbytek filmu se celý kinosál řehtal se mnou a nad tupostí postav kroutím hlavou dodnes. Až pan režisér veřejně přizná, že nešlo o drama, ale komedii, zvednu hodnocení o dvě hvězdy. ()

petero

Vôbec mi to neprišlo ako paródia ale poctivý thriller (ale čo na tom stálo 60 miliónov?), a Mark Wahlberg to zvládol dobre i keď som ho mal zafixovaného ako drsňáka a myslel si, že vyplašený výraz mu nesekne. Námet o prírode ktorá sa rozhodne zbaviť svojho najväčšieho nepriateľa človeka (vôbec nič som neprezradil o tom sa diskutuje hneď od začiatku filmu a bolo to jasné už v dobe keď Shyamalan iba obiehal štúdiá so svojím námetom o vzbúrenej prírode s názvom Green Effect) je výborný, typický Shyamalanovský. Vo filme sa stále niečo deje, ľudia umierajú nonstop od začiatku do konca a i keď som sa poriadne naplašil iba raz (príchod do mesta) som rád že nám Shyamalan opäť priniesol film na zamyslenie i keď s koncom akoby predpísaným u takýchto katastrofických filmov. Ohrozením rodiny mi pripomenul hlavne jeho nedávno videné Znamenia. ()

Mahalik

Panu M. Night Shyamalanovi bych docela doporučoval, aby se od mé maličkosti držel minimálně na vzdálenost jednoho švihnutí pěstí. Není tomu tak dávno, kdy jsem tomuto režisérovi foukal rány a všem vysvětloval, že vůbec není tak špatným tvůrcem, jak si všichni stěžují. Stalo se ovšem to, že přišel se Stalo se. Film s neuvěřitelným potenciálem vrátit inda na vrchol uměleckého piedestalu se nekoná, vlastně jen hází hlínu na vyumělkovaný hrob kdysi famózního člověka. Hanba mě ale nejvíc fackuje při pomyšlení na Marka Wahlberga. Krucifix, to měl v sobě aspirin, když četl scénář? Vždyť chytřejší věc by napsala i souložící jepice! Nejhorší na tom všem je, že si Mark možná podepsal rozsudek smrti a jeho stabilní kariéra půjde s tímhle filmem s prominutím do hajzlu. Nad vodou mě alespoň drží ta věc, že všichni herci ve Stalo se hrají šíleně, takže nějaká ta útěcha pro moje zděšená srdce existuje.... Těšil jsem se.... možná až přehnaně moc. Proto teď koukám jako vyvoraná myš, kterou pošťuchují malí indové s příjmením Shyamalan. ÁÁÁÁÁ, potřebuje kafe! Akutně! ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

25.03.2009

Už před několika týdny se objevila zpráva, že Mark Wahlberg si zahraje v „mstitelském“ thrilleru The Prisoners o otci unesené 6-leté holčičky, který vezme spravedlnost do vlastních rukou. Znělo to… (více)

Zlaté maliny rozdány

Zlaté maliny rozdány