Ong bak 2: Pomsta

• Thajsko Ong Bak 2 (více)
Ukázka z filmu 1

Thajsko, 15. století, království Ayutthaya. K moci se přes mrtvoly dostává jeden z generálů a tak se vysoce postavený aristokrat, který se snaží generála zastavit, rozhodne poslat sveho syna Tinga (Tony Jaa) do bezpečí pryč z království. Ale i tam ho přisluhovači generála najdou a Tinga při utěku zajmou otrokáři. Díky své odvaze a odhodlanosti k boji zapůsobí na skupinu bojovníku, kteří přišli otrokáře odstranit a ti ho vezmou mezi sebe. Ting začíná trénovat bojová umění a brzy se pouští na cestu pomsty, která bude krvavá a plná mrtvol... (Devun)

Ukázka z filmu 1

Cervenak

Film, z ktorého do 5 minút dostanete týfus alebo nejakú inú nepríjemnú črevnú chorobu. Tak presvedčivý pocit špiny (potu, smradu, blata, výkalov, krvi, nakazenej vody atď.) som nemal pri sledovaní žiadneho iného filmu. Druhý poznatok: Thajsko je krajina, ktorej sa treba vyhnúť minimálne o celú zemskú pologuľu. Je totiž obývané napospol hnusnými ľuďmi (vrátane hlavného hrdinu), ktorí neustále gúľajú zažltnutými očami, vycierajú pokazené zuby, besne kričia, hádžu deti krokodílom, mlátia ženy bambusom, sŕkajú očné buľvy a zasurova jedia roztomilé opičky. A k tomu si lámu lakte a kolená a robia si navzájom pitvu zaživa (očividne nevydenzifikovanými mečmi). Ong-bak 2 je typickou ukážkou filmu, ktorý má vymaznané bojové scény (každý súboj je výborne ozvučený, prehľadný a pritom dynamický videoklip), ale medzi nimi je to nuda na skapanie. Má to výborný vizuál, solídnu dobovú atmosféru a na thajské pomery asi drahú výpravu, ale inak je to len blábol bez deja, vlastne takmer bez zápletky a bez štipky humoru (a že by tá horda lomiacich sa šikmookých humusákov trocha toho poľudštenia potrebovala!). O sympatickej postave, ktorej by ste mohli držať palce, tento film vlastne nepočul. Vlastne moment - jedna tam je. Ušatý Dumbo, ktorý Tonymu pomáha v úžasnej záverečnej bitke s čiernymi maskami. Tomu som teda držal oba kly. ()

H34D

Ještě před závěrečnou akcí jsem si říkal: "Tři hvězdy a víc ani ťuk", ale posledních 20 minut jsem sledoval doslova s otevřenou pusou. Ong bak 2 zčásti vzdává poctu klasickým čínským bojovým filmům a ve zbytku povyšuje atraktivitu bojových scén na maximum. Obsah je podřízen formě a forma je podřízena stylu. Stylu efektního bojového umění, extrémní akrobacie, úžasné obratnosti a celkové ladnosti pohybů. Občas nejsou některé kousky ani tak účelné, jak jednoduše divácky efektní. Vše je navíc docela přehledné, bez přílišného střihu, je vidět, že protagonisti skutečně umí. Opět jen škoda toho nezvládnutého a nezajímavého děje, jenž tak tak drží scény pohromadě a zejména jehož emocionální momenty opravdu nefungují. 7/10 ()

Spooner

Překvapivě docela nuda. Nečekal jsem, že se mi Tony Jaa okouká už po dvou filmech. Teda spíš po jednom a půl, protože už Tom Yum Goong chvilkama docela skřípal. Ne že by to tady Tonymu kopalo hůř, to fakt ne. Tony totiž fakt rozkope kohokoliv a jakkoliv a to ve vážně strhující choreografii. A sem tam vystříkne i ta krev. Problém je hlavně v příběhu. Už Tonyho předchozí filmy měli úplně jednoduchej příběh. Tam to ale úplně splňovalo účel, protože na vyplnění šablony typu přijdu sem a zmlátím tady deset lidí to úplně stačilo. Tady si ovšem pro sebe příběh krade až příliš mnoho prostoru. Navíc se to celý přesunulo do historie, takže má mít celý příběh asi nádech epičnosti. Ve výsledku je ale ještě blbější než dřív a to věčné povídání v první hodince filmu je fakt nudný. Závěrečná půlhodinka se to sice snaží celý zachránit, protože tady se už jenom bitkaří. Závěr tomu ale naplno nasadí korunu a rozporuplnej pocit přetrvává. Snad se příště Tonymu zadaří líp. 50% ()

Adrian

Tak najprv k pribehu. Je na nom zial vidno, ze kormidlo kocirovali dvaja a dej je zlepencom Tonyho postavy (menom Tien) raz ako thajskej verzie Janosika a zaroven je ustrednym prvkom klasickeho pribehu o zrade a pomste, predkladanej prekryvanim sucasneho diania a flashbackov. Tien vidi vrazdu svojich rodicov, uteka, dostava vychovu v bojovych umeniach u klanu bojovnikov zijucich v osamoteni, aby po ucnovskych rokoch nastupil cestu pomsty... a kedze sme v thajskom filme, k slovu sa dostanu samozrejme aj slony :-). Naviazanost jednotlivych sekvencii je na viacerych miestach sita velmi nahrubo. Ovsem teraz k tomu hlavnemu - bojove sekvencie. Tu si Tony zasluzi absolutorium a to hned trikrat. Ako reziser, choreograf a herec, resp. exhibitor bojovych prvkov. Po zhliadnuti Ong baku 2 Vam pride prvy diel spolu s Tom Yum Goong ako rozcvicka na to, co Tony spolu s kolegami predvadza tu v dvojke. Bez prehanania - znovu raz posuvaju hranice fyzicky prevedeneho o riadny kus dalej (a to mam pri tom stale na pamati Donnieho a Wu Jingove vykony vo filmoch poslednej patrocnice). Dynamika, techniky, mrstnost, sila - to vsetko berie dych (nech to znie akokolvek klisovito) a na velkom platne s poriadnym ozvucenim (zvuk velmi vyrazne podtrhava celkovu silu a dojem) ma bojove sekvencie nadvihovali zo sedacky. Tony strieda zbrane i styly vsetko presvedcivo a bez zavahania. Viacere bojove komba su fenomenalne (suboj s Dan Chupongom je jednym z nich). Najlepsie vsak na tom je to, ze z pozicie rezisera si ustrazil podstatny faktor - velmi dobru prehladnost a lahku orientaciu v akcnych pasazach. Drviva vacsina technik - od najlahsich az po tie krkolomne je nasnimana tak, ze ako divak mate uplny prehlad o tom, co sa na platne prave deje. Osobne si neviem predstavit, ako bude Tony a spol. sam seba prekonavat v prave natacanom Ong bak 3 (Ong bak 2 konci velkym cliffhangerom, natacanie trojky zacalo na prelome januar / februar 2009 s tym, ze premiera je naplanovana na december 2009), ale tesim sa na to velmi. [Berlinale 2009] ()

kitano

Sklamanie :(. Na to aby aj akčný film mohol fungovať, musí mať určitý nosný pribeh, ktorý preklenie kecacie a a akčné scény. A toto je hlavný problém tohto filmu. Nech sú akčné scény akékoľvek bombastické (a že vačšina je), je ich relatívne málo a dej je tak neúnosne nudný a rozťahaný, že to kazí dojem z celého filmu. SIla dvoch predchádzajúcich filmoch Tonyho Jaa spočívala aj v tom, že príbeh bol síce primitívny, no viac ako funkčne spájal akčné scény dohromady. Keď prvé dva filmy boli čistokrvnou oslavou bojových umení, tu už sa tvorci snažia hrať na epický príbeh, výpravu, kostýmy....to je výrazný posun iným smerom. A tak trochu aj zrada fanúšikov Tonyho Jaa, ktorí isto podobne ako ja čakali dalšiu adrenaliínovú jazdu bez zbytočných zastávok. Škoda. Škoda preto, že čo sa týka akčných scén, tak tie ešte prekonávajú to, čo sme doposiaľ videli. Lepšia choreografia, zbesilejšie tempo a ešte premakanejšie parádičky. Ako príklad by som uviedol priam dokonalú scénu, kde Tony bojue naraz s dvoma bojovníkmi, pričom v boji strieda kung-fu a muai-thai, podľa toho s ktorým bojovníkom sa bije. Dokonalá ukážka toho čoho je Tony schopný a veľký prísľub toho, čo od nehoho ešte môžeme v budúcnosti očakávať. Ako celok, bohužiaľ, výsledok pôsobí ako nedovarok. Rada znie...Tony prenechaj pompézne dobrodružnáky Melovi Gibsonovi a Edwardovi Zwickovi a radšej si naštuduj staré fláky z Hong Kongu a zistíš, že sila akčných filmov spočíva nielen v akcii, ale aj v jednoduchosti a funkčnosti príbehu. Alebo proste režisérske žezlo prenechaj Pinkaewovi. Ten vie očom hovorím. So svojím Chocolate ťa veru prekonal. (6:5/10) ()

• Předtím než započaly práce na filmu, odebral se Tony Jaa do chrámu v džungli v provincii Ubon Ratchathani, aby zde meditoval. Podle jeho slov jde o způsob získávání sil, který provádí před každým novým projektem. (Raztubyl)
  • Film bude mít v Thajsku premiéru 4. 12. 2008. (Smartynko)

Tony Jaa zešílel. Definitivně?

Tony Jaa zešílel. Definitivně?

02.06.2010

Dejme si trochu bulváru. Koneckonců, tohle zní jako prima námět na životopisný film. Znáte Tonyho Jaa. Thajský drtič kostí, novodobý Bruce Lee, chlápek, v jehož filmech údery opravdu bolí. Každé… (více)